Abieluvaraleping

Juta 23.11.2009 08:43 (15 aastat tagasi)

Küsimus abieluvara lepingu kohta. Sain juhuslikult teada, et abikaasa plaanib mingi mõttetu (tema arust aga mõtteka) laenu võitmist ja laenu tagatiseks kavatseb panna meie elamu. Kuna olen ka lisaks invaliid, ei tahaks mingil juhul jääda kodutuks. Öelge palun, kas lahusvara leping päästaks mind koduta jäämise ohust ja kas sellisel juhul see päästaks meie kodu ka muude tema „mõisnikumõtete“ puhul, mis küll võib olla ei ole otseselt kinnisvaraga tagatud, kuid siiski lõpuks jõuavad varani. Olge head, andke nõu.

. 23.11.2009 09:02 (15 aastat tagasi)

Kui tahad head nõu pädeva inimese käest, siis sea sammud lähimasse notaribüroosse.

Juta 23.11.2009 09:29 (15 aastat tagasi)

Seda kindlasti tuleb teha, kuid ehk keegi saaks põhimõtteliselt öelda, kas sellest on kasu. Tänan juba ette.

. 23.11.2009 10:28 (15 aastat tagasi)

Esiteks, kas tegemist on teie ühisvaraga või hoopiski mehe lahusvaraga. Kui mehe lahusvara, siis võib ta oma varaga teha, mida vaid soovib. Kui teie ühisvaraga, vajab ta vara koormamiseks teie nõusolekut. Kui teie hüpoteegiga nõus ei ole, ei saa ka mees lepingut üksi sõlmida - kui tal pole tagatist anda, siis ei anna ilmselt ka ükski pank talle laenu. Kõike seda saab (kinnistusraamatu ja rahvastikuregistri andmebaasi abil) välja selgitada ning sullegi teada anda notar. Sinu jutu põhjal tundub, et sa ajad segamini kaks eraldi lepingut abieluvaralepingu ja ühisvara jagamise lepingu - need on erinevad lepingud erineva tähendusega. Jällegi - notar selgitab sulle nende vahet ning tähendust ning siis saad ise otsustada kas üldse ja kumba sa sõlmida tahad. Lisaks palu notaril omale selgitada täitemenetluse seadustiku ja pankrotimenetluse seadustiku (mis juhtub ühisvaraga, mis juhtub lahusvaraga, mis juhtub pankroti korral enne pankroti 5 aasta jooksul sõlmitud tehingute, sealhulgas ühisvara jagamisega). Saa palun aru, kõike seda pole ka parema tahtmise juures võimalik kusagil internetifoorumis selgitada. Küll saab aga seda teha väga lihtsalt kuni tunni ajase konsultatsiooni käigus notar või tema büroos töötav jurist olles tutvunud dokumenditega ning küsides sinult täiendavaid küsimusi.

Juta 23.11.2009 10:56 (15 aastat tagasi)

Tegemist on minu nimel oleva meie ühisvaraga. Nagu saan aru, siis kõige mõttekam on ühisvara jagamise leping. Sain juhuslikult teada, et firma omanikuna on ta sõlminud mingi lepingu, millega on juriidilise isiku maksejõuetuse korral taganud kahju hüvitamist oma füüsilise isiku varaga. Lepingus polevat küll mainitud ei mingi kindel vara, ega pole ka veel mingit nõuet tekkinud. Kas sellisel juhul oleks kasu ühisvara jagamise lepingust, kui nüüd mingi nõue peaks tekkima? Panin ka notaris aja kinni.

Dr House 24.11.2009 10:29 (15 aastat tagasi)

Kui Sinu nimel siis ta ei saa seda ju kuidagi tagatiseks panna ilma Sinu nõusolekuta. Kui Sa ise sooviksid seda kuskile tagatiseks panna siis oleks vaja ka abikaasa nõusolek. Kui temavastu peaks tekkima mingi nõue siis ta vastutab selleeest. Egasiis Sinu nimel olev maja ei saa minna tema võla tagatiseks isegi siis kui olete abielus.

Dr House... 24.11.2009 10:39 (15 aastat tagasi)

... võiks jääda meditsiini juurde. Sest ilmselgelt ei jaga ta õigusteadusest suurt midagi ning ei saa isegi sellest aru, et see, et mingi vara on kusagil registris vaid ühe abikaasa nimele registreeritud, ei tee ühisomandit olematuks. Kui mehe ärid/laenud nässu lähevad, siis loomulikult vastutab ta selle eest oma varaga, milleks on siis muuhulgas 1/2 mõttelist osa sellest majast, seda isegi siis kui maja peale pole hüpoteeki seatud. Abikaasad võivad ju igasuguseid tehinguid teha - nt sõlmida ühisvara jagamise lepingu, kus lepitakse kokku, et maja vaid naise lahusvara, kuid kui mehe ärid ta pankroti ajavad pole sellestki kasu, kuna pankroti korral võib 5 aastat enne pankroti tehtud tehingud tagasi võita, nii jõuab pool majast ikkagi pankrotivara hulka. Tee, mis sa teed 100% kindlust, et Juta oma kodust ilma ei jää, ei saa ta ühegi viisiga omale garanteerida. Loomulikult võib ta abikaasaga kokkuleppel oma ühisvara jagada kuid 5 aasta jooksul on ikkagi võimalus, et selline tehing tühistatakse võlausaldajate nõudel.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.