kuja suurus Tallinna linnas

naabriga hädas 17.05.2010 11:17 (15 aastat tagasi)

Probleem järgmine. Tallinnas 600m2 krundid Abihoone peab jääma naaber krundipiirist 4 m kaugusele, mis on välistatud, kuna mingi nipiga ei anna välja. Kas mul on õigus oma krundile n.ö parkida ehitusoojak. Kas on mingi seadus mis selle keelab. Kui keelavat seadust ei ole siis saan aru et on lubatud. Olen uurinud ja puurinud ühest vastust ei ole saanud.

Jüri 17.05.2010 12:51 (15 aastat tagasi)

Vaata Tallinna linna ehitusmäärust [https://oigusaktid.tallinn.ee/?id=3001&aktid=93200] ja uuri sealt märksõna 'kuja'. Paragrahv 13 kohaselt määratakse kuja [s.o ehitiste väikseim lubatud vahekaugus] suurus detailplaneeringuga. Detailplaneeringu kehtestamine on sihuke ooper, millega sa iseseisvalt küll hakkama ei saa, pead pöörduma vastavate spetsialistide poole, kelle jaoks detailplaneeringute ettevalmistamine on igapäevaseks leivaks.

naabriga hädas 17.05.2010 13:15 (15 aastat tagasi)

Tänan see osa on mul selge, mis puudutab ehitamist. Mind huvitab just oma krundile teisaldatava soojaku paigutamine ehk n.ö parkimine. Kas see on kuidagi reguleeritud või on siiski mul õigus oma krundil parkida endale kuuluvat vara oma äranägemise järgi. Ma ei ole ühestki aktist regulatsiooni leidnud (sealt kust olen osanud otsida)

Arvaja 17.05.2010 14:50 (15 aastat tagasi)

Loogika ütleb, et tegu ei ole ehitusega, pargi kuhu tahad. Soojak peab olema teisaldatav vastavalt vajadusele.

Liina 17.05.2010 17:30 (15 aastat tagasi)

See 4 m nõue ei ole üheski seaduses kirjas. Kuja ja detailplaneering on siis mängus, kui hakkad ehitama uut eramut või olemasolevate eramute vahele. See on aja jooksul välja kujuneneud nõue, mida omavalitsused esitavad. Seega, lähtu heast tavast ja küsi aiataguselt naabrilt kirjalik nõusolek soojaku paigaldamiseks. Kui on nõus, pole probleemi.

alts 18.05.2010 13:39 (15 aastat tagasi)

põhimõteliselt kehtib 4m piirang tuleohutuseeskirjades kuid kehtib minuteada ainult ametlikes parklates

OKB 20.05.2010 10:13 (15 aastat tagasi)

Loomulikult võid sinna soojaku "parkida", sama moodi nagu laduda vastu krundi piiri ka piraka puuriida.

Arno 3.06.2010 19:50 (15 aastat tagasi)

Tere. 4 m nõue ei ole tõepoolest otseselt kuskil sõna-sõnalt kirjas, kuid päris lambist see siiski ei tule - tuleneb see vabariigi valitsuse 27.10.2004 määrusest nr 315 "Ehitisele ja selle osale esitatavad tuleohutusnõuded". Selle määruse prg 19 ütleb, et tuli ei tohi ühelt ehitiselt teisele levida ja selleks on määratud kuja 8 m ja üldiselt on vaikiv kokkulepe, mis ka detailplaneeringutesse sisse kirjutatakse, et see 8 m jagatakse piirinaabrite vahel ära võrdselt, mõlemale naabrile 4 m on piirist ehituskeeluala. Kui aia taga naabril hooneid ei paikne ja ta on nõus andma allkirja/kooskõlastuse, et ta sinna ka ehitada ei soovi, siis on võimalik seda 4 m detailplaneeringuga vähendada nii paljude meetrite ulatuses kui naaber on nõus endapoolset ala suurendama. Teise võimalusena on võimalik 4 m kuja vähendada samale paragrahvile toetudes ja tagada tule levik ühelt hoonelt teisele ehituslikult, ehk et piiri poolne välissein ehitada tulemüürina. Kui rääkida ehitussoojakust, siis see ei ole ehitis ja otseselt keegi selle paigaldamise (ehk siis parkimist) krundile keelata ei saa, sest tegu ei ole ehitusseaduse mõistes ehitisega - see ei ole kohtkindlalt inimtegevuse tulemusena sinna püstitatud. Jah, kes näpuga järge ajab ja tahab norida, siis selle kohta on olemas ka riigikohtu lahend, et kui omanik on selle "objekti" lasknud krundile panna, siis see ju on kohtkindlalt paigas, ja ka selle vastu ei saa vaielda nagu oleks tegu loodusliku objektiga - suuremal või vähemalt määral on see inimtegevuse tulemusena ju valminud. Aga jah, siis peab ikka eriline tähenärija olema kui selliste aspektidega hakata musta valgeks rääkima. Sellele 8-le meetrile tuleohutuslikult lähenedes - kui tegu on klassikalise metallist ehitussoojakuga, siis selle tuleoht on kindlasti väiksem kui mõnel muul ehitisel. Ehk et seaduse silmis mingi nõusoleku küsimine paigaldamiseks küll õige ei ole, see oleks sama kui küsiks naabrilt kas võib oma autot aia ääres parkida. See eelnev on kõik teooria ja üldjuhul mujal kui Tallinnase selle järgi ka käitutakse, nagu aru olen saanud siis Tallinnas vist asjad siiski kordi keerulisemad :) Arno

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.