seadusjärgse pärimise käik

Rauno 10.05.2011 22:35 (14 aastat tagasi)

Tere. Minu lugu sihukene. Peale vanaema surma, sai minu ema vanaisa ja vanaema ühisvarast 50% endale. Selle kinkis ta kinkelepinguga minule. Notar kinnitas minu ja vanaisa antud vara kaaspärijateks ja ühisomanikeks. Nüüd juhtus selline kurb asi, et vanaisa suri. Siit tulenevalt nüüd ka minu küsimused. Kas minu ema pärib nüüd uuesti varast 50% või jaguneb vanaisa osa 1/2 ja 1/2? Kas pärides saab minu emast automaatselt ühisomanik? Kui on veel mingeid nüanse siis olen väga tänulik nende eest Teid ettetänades;

raiN 11.05.2011 00:46 (14 aastat tagasi)

Sa seletad nii segaselt et hakkab paha. Parandaksin üksnes vigu. Sinu ema mitte ei kinkinud sulle midagi, vaid loobus pärandi vastuvõtmisest. Sinu ema ei saa pärida "uuesti varast 50%". Millisest varast? Sa soovid küsida, kas vanaisa päranduse saab ema endale tervikuna või jaguneb vanaisa pärand pooleks: pool sinule ja pool emale (ehk: kas vanaisa ja vanaema ühisvara jaguneb sinu ja ema vahel 50:50 või 75:25). Ning: ei ole sellist asja nagu "ühisomanik"; ühisomandi puhul ei ole võimalik öelda, milline protsent ühele pooltest kuulub. Kuivõrd sinu ja ema vahelised protsentuaalsed suhted on tuvastatavad, siis on tegemist kaasomandiga. Kaasomandit on võimalik lõpetada. Kuidas protsendid jagunevad ja kuidas kaasomandit jagada - seda vastaku järgmised teadjad.

??? 11.05.2011 07:51 (14 aastat tagasi)

Teemaalgataja jutt on tõesti segane ja kohati vasturääkiv. Kõige lihtsamalt saab teemaalgataja aga oma küsimustele vastuse, kui võtab ühendust notariga. Ja soovitavalt selle notariga, kes tegeles vanaema pärimisasja menetlemisega, kuna tema on seetõttu asjaga kursis. Notari konsultatsioonid on tasuta ja kuna notar on see, kes pärimisasju menetleb ja kinnisvara puudutavaid kokkuleppeid ettevalmistab ja tõestab, siis enam pädevamat nõu pole lihtsalt saada.

mvh 11.05.2011 08:15 (14 aastat tagasi)

No iga notar peaks pärimistunnistuse järgi aru saama, mis pärimise käigus toimus. Seega ei pea tingimata pöörduma sama notari poole.

??? 11.05.2011 08:20 (14 aastat tagasi)

jah, kuid kui sama notar, siis ei pea nõu tahtjad muretsema selle pärast, et pärimistunnistus ikka konsultatsiooni minnes kaasa saab - notaril büroos olemas pärimistoimik, kus kõik vajalikud dokumendid, sh pärimistunnistus, olemas. Lisaks võib nii konkreetsetele küsimustele vastuseid saada ka lihtsalt telefoni teel. Ja see on vaid soovitus, minna sama notari juurde. Pole keelanud valida mõnda uut.

Rauno 11.05.2011 08:42 (14 aastat tagasi)

Tänan esmalt kõiki, kes vastasid. Kahjuks on pärimisasjad ka minule segased ja seepärast ma nõu küsingi. Rainile natukene selgituseks, et ema võttis pärandi vastu ja siis kinkis selle minule sest kui ta oleks sellest loobunud oleks läinud see minu ja minu 2 poolvenna vahel jagamisele. Notari poolt väljaantud kinnistamisavalduses on kirjas, et senise omaniku asemel kinnisturegistrisse registreerida ühisomanikena mind ja vanaisa kui kaaspärijad. Kuna minu poolvennad üritavad vahendei valimata pärandit kätte saada (suisa ema kinkelepingu tegemisel ebanormaalseks tunnistamisega) siis lihtsalt soovisingi teada kui suur osa vanaisa pärandiosast kuulub seadusepäraselt emale või on ema nüüd vanaisa asemel minuga ühisomanikuna kaaspärija. Vabandan kui ma midagi jälle segaselt seletasin aga iga mõttetera on teretulnud. Kõike paremat soovides Rauno

??? 11.05.2011 09:03 (14 aastat tagasi)

Vanaisa vara pärivad tema seadusjärgsed pärijad (eeldusel, et pole tehtud testamenti või pärimislepingut, mis pärijad teisiti nimetaks). Vanaisa I jrk seadusjärgseteks pärijateks on tema laps või lapsed. Kui vanaisal on vaid üks laps, sinu ema, siis see üks laps ka kogu vanaisa vara pärib. See, et pärija lapsed, sinu poolvennad omakorda oma ema vara himustavad, ei muuda asja. Nad võivad himustada palju tahes. PS sellist toimingut nagu kinklepingu ebanormaalseks tunnistamist pole olemas. Sinu ema võib (eeldusel, et ta on täie mõistusega inimene, st kohus pole määranud tema üle eestkostet) oma varaga, sh oma isa järgi päritava varaga, teha mida iganes ta vaid soovib. Enne peab ta aga pärimisasja (nüüd siis oma isa pärimisasja) korda ajama - selles osas on aga jätkuvalt vaid üks soovitus - võtku ühendust notariga, kes seda korraldab ja sealjuures kõike selgitab.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.