omandiõiguse tunnistus

Reeta 16.06.2011 14:07 (13 aastat tagasi)

Abikaasaga oli koos elatud 20 aastat.Abikaasa suri ja enne seda oli teinud testamendi eelmisest abielust tütrele,kus pärandab kogu oma vara talle. Meil ühiseid lapsi ei ole. Soovin teada, kuidas saab omandiõiguse tunnistuse? Kinnistu oli registreeritud abikaasa nimele.Kinnistu tekkis abielu ajal.Kas notar on kohustatud 1/2 osale välja andma omandiõiguse tunnistuse või võib ta selle lihtsalt välja andmata jätta.? Tütar koos ühisavaldust tegema ei tule,nagu notar soovitas. Mida ma siis peaksin tegema? Abielu on töestatud.Kinnistu ostmise aeg on töestatud.Mida siis veel? Sooviks lihtsalt tunnistust,et mulle kuulub pool kinnistust.

kkk 16.06.2011 17:52 (13 aastat tagasi)

Aga kas notar ei lase Teil seda pärimismenetlust algatada? Et Teie palute notaril algatada pärimismenetluse, tevaitada tütart, et tal on õigus pärida ja et Teie kui abikaasa saate 1/2 osale omandiõiguse tunnistuse. Siis notar määrab pärimistunnistuse ja omandiõiguse tunnistuse tõestamise tähtaja. Kui sellel ajal tütar ise tulla ei taha (nt ei taha Teiega kohtuda), on tal võimalus teha notariaalne volikiri ja volitada kedagi teda esindama.

Reeta 17.06.2011 08:47 (13 aastat tagasi)

Aitäh vastamast! Pärimismenetlus on algatatud.Tütart on ka teavitatud pärimisest ning ühisomandist ja palutud notari juurde tulla,kuid ta ei tule. Tema sõnul on ta automaatselt pärija ja kuskile ta ei tule.Pärimistunnistuse tähtaeg on notari poolt määratud aga ei saagi aru,kas siis saan mina ka pärimistunnistuse.Notar ütleb,et peate koos tulema ühise avalduse tegema aga tütar ei tule ja kedagi teist ka ei volita. Ise tahaks aga lihtsalt tunnistust,et pool kinnistust kuulub mulle ja selle saaks ka kinnistusraamatusse kanda.Kas ainult ühele kaasomajale ei anta siis tunnistust,miks peab koos avalduse tegema?

kkk 17.06.2011 09:49 (13 aastat tagasi)

Kaasomanikena Teid ei kanta kinnistusraamatusse, vaid ühisomanikena. Praegusel ajal jah seadus nõuab, et abikaasa ja pärija esitaksid ühise avalduse, et nimetatud vara kuulus pärandaja ja abikaasa ühisvara hulka. Ja alles seejärel tõestatakse omandiõiguse tunnistus Teile. Ja selleks, et ära määratleda, et Teile kuulub 1/2 kinnistust (s.t. et saada 1/2 kinnistust kaaosmandina, mitte ühisomandina), selleks tuleb Teil ja tütrel teha pärandvara jagamise leping, kus jagatakse ühisomand kaasomandiks. Tütar on küll automaatselt pärija, kuid ilma pärimistunnistuseta ja ilma Teile väljastatava omandiõiguse tunnistuseta ei saa ta präandvara kasutada (nt pangaarveid). Kahjuks ei oska nõu anda, kuidas teda notarisse meelitada.

Reeta 17.06.2011 11:33 (13 aastat tagasi)

Aitäh jällegi,sain palju targemaks. Oskate aga öelda,et kas ainult tütrele ka on võimalik väljastada pärimistunnistus,ilma,et mina kohal oleks? Näiteks tema saab tunnistuse ja selle järgi kantakse ta kinnisturaamatusse omanikuna kirja,sest testament oli ju talle tehtud.

raiN 17.06.2011 12:00 (13 aastat tagasi)

Ainuke lahendus tundub olevat minna tütre vastu kohtusse ühisomandi jagamise nõudega.

Reeta 17.06.2011 12:33 (13 aastat tagasi)

Aga suur tänu teile!

kkk 18.06.2011 09:16 (13 aastat tagasi)

Tütar ainsana saabki pärimistunnistuse ja selleks ei ole Teid vaja. Kuid kinnistusraamatu kannet ei saa ennem teha, kui olete tütrega koos ühiselt esitanud avalduse omandiõiguse tunnistuse väljastamiseks Teile. Alles seejärel saab kinnistusraamatukannet muuta ja siis kantakse teid kahekesi omanikuna sisse.

Reeta 20.06.2011 08:15 (13 aastat tagasi)

Aitäh! Kurb on see,et notar selliseid asju lahti ei rääkinud,olgugi et seal 4 x käidud arupärimas aga siin foorumis sai asi selgeks. Ju siis foorumid ongi selleks,kuna teada on,et ametnik ei aita...

Reeta 20.06.2011 08:21 (13 aastat tagasi)

Tahtsin veel seda küsida,et kui tütar saab pärimistunnistuse,kas sinna kantakse sisse,et mis osa ta pärib? Vastasel juhul, ma olen kuulnud,et kui osa suurust ei märgita,saab inimene ise oma avaldusega lasta kinnisturaamatusse teha muudatuse,et ta on nüüd omanik.Testament ju talle tehtud,kus surnud omanik määrab ta kogu oma vara pärijaks.Kas ikka kontrollitakse,et see päritav vara on ühisvara?

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.