elatise vähendamine

tuhkur 6.08.2011 14:41 (13 aastat tagasi)

Tahaksin teada, kas õiguslikult on alus ka lapse isal minimaalset elatise summat (139€) vähendada, põhjendades seda uue pere ja teise lapsega? Samas kohustused ju ka esimese lapse puhul säilivad? Või ei? Kuna meil viimastel kuudel tekkinud kirjaliku kokkuleppe järgi saabuma pidanud elatise mittelaekumine ja kavatsen minna kohtusse, siis tahaks teada variante. Lapse isa igatahes hirnub näkku ja ütleb, et sellest miinimumist pool peab ta vaid maksma. Mina aga sellist seadust ei leia.

CJ 6.08.2011 16:16 (13 aastat tagasi)

Ikka on kohustus ülal pidada kõiki oma lapsi ja üks laps ei tohi võrreldes teise lapsega kehvemasse positsiooni sattuda. Arvestades, et mehel on 2 last, siis võib kohus küll nii teha, et see 139 eurot jagatakse täpselt pooleks - ühele lapsele pool ja teisele pool. Aga siiski arvestab kohus kogu isa varaga ja kui ta ei ole võimeline maksma 139 eurot (ehk miinimumi), siis võib kohus vähendada. Kui isal aga mõjuvat põhjendust pole, (nt et on töötu, töövõimetu jne), siis kohus kindlasti mõistab välja vähemalt 139 eurot. Kuna isa on juba ülalpidamiskohustust rikkunud, siis soovitan teil nõuda ka tagant järgi - saab nõuda tagasiulatuvalt kuni 1 aasta ja seega tuleb summa juba suurem - vaadake, mis ta sellele vastab. Ja kui ta väidab, et ta peab miinimumist pool maksma, siis miks ta ei ole maksnud - küsige temalt järgi. Ehk hakkab maksma kui ütlete, et nõuate ka tagant järele elatise sisse.

tuhkur 6.08.2011 16:47 (13 aastat tagasi)

Ta on suht ebastabiilse töötaja-loomuga, st jookseb ühest kohast teise. paar aastat maksis elatist mulle tema isa firma, lahkumineku alguses ei toetanud ta meid üldse ja takkajärgi ei hakanud mina rahu nimel nõudma ka. Kui ta aga töötab mitteametlikult (käib aeg-ajalt soomes ja kuskil metsas lisaraha teenimas), siis ei olegi minu lapsel kaitset, aga teisel lapsel on? Ma ei taha sõda, tahan vaid, et asi oleks aus. Kui pole võimeline lapsi üleval pidama, siis peaks sellele eelnevalt ju mõtlema samuti. Lapse vajadused on aga säilinud, nii et ma pean siis suurema osa maksma? Kes kaitseb mind? Minu teenistus ei ole ka Eesti keskmise palga lähedalgi. Mind toetab minu elukaaslane, kas aga ongi siis kombeks, et niiöelda kasuvanem peab üleval pidama teise mehe last?

CJ 7.08.2011 15:30 (13 aastat tagasi)

Pöörduge ikka kohtu poole nõudega elatis miinimum summas välja mõista - kui kohus on elatise välja mõsitnud ja asi kohtutäituri kätte läheb, siis hakatakse pangakontosid ja vara arestima ja nõudkee kohtus ka elatis välja tagant järele (alates hetkest kui ta ei maksnud, või kui maksis vähem kui 139 eurot). Nii läheb talle endale kogu asi lõppkokkuvõttes kulukamaks. Enne kohtusse pöördumist tehke talle see olukord selgeks, et ta peab igal juhul elatist maksma hakkama ja ehk jõuate mõistliku kokkuleppeni. Kui ta on nõus maksma 139 eurost pool, siis las ta maksab selle, hetkel tundub see summa tema suhtes ka mõistlik. Mainin ka seda, et kui kohus on elatise välja mõistnud ja isa ikka rikub elatise maksmise kohustust, siis on võimalik ka kohtu poole pöörduda kriminaalkorras, mis juba kindlasti paneb laste isasid mõtlema ja avaldab rohkem survet oma alaealist last ülal pidada.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.