kinkelepingust taganemine

K. 18.11.2011 13:03 (13 aastat tagasi)

lugesin VÕS p14 läbi, mis puudutab kinkelepingu tehinguid. Sooviks täpsustust kinkelepingust taganemise kohta. § 267. Kinkelepingust taganemine enne selle täitmist Kinkija võib enne kingitud eseme kingisaajale üleandmist lepingu täitmisest keelduda ja lepingust taganeda, kui: 1) kingisaaja on oma käitumisega näidanud kinkija või tema lähedase inimese vastu üles jämedat tänamatust; § 268. Kinkelepingust taganemine pärast täitmist (1) Kui kinkeleping on täidetud, võib kinkija lepingust taganeda ja kingitud eseme alusetu rikastumise sätete järgi kingisaajalt välja nõuda käesoleva seaduse § 267 punktides 1–3 ettenähtud juhtudel. § 270. Taganemise piirangud (1) Kinkija võib kinkelepingust taganeda ühe aasta jooksul alates ajast, mil ta sai teada või pidi teada saama oma taganemise õiguse tekkimisest. Kas seda kõike saab rakendada ka sellisel juhul : 7a aastat tagasi kinkis kasuisa kasupojale oma maad ja maja. Seda selleks, et too oli abielus ja pere loonud, tegi talus kõvasti tööd jne. Kasuisa nägi, et tema elutöö jätmine kasupojale on õige otsus. Aastake peale kinkelepingu tegemist, võttis kasupoeg maale ja majale meeletult suure võla ja hakkas maale uut elumaja ehitama. Paljude valede otsuste tagajärjel läksid kasupoja ettevõtted pankrotti, maja ehitus jäi pooleli, perekond lahunes, abielu lahutati. Nüüd istub kasuisa juba palju aastaid üksi koos oma abikaasaga talukohas. Kasupoeg opn välismaal endale uue pere ja kodu loonud, aga kodus ei käi, sõimab läbi meilide kasuisa ja ütleb talle et kui too oma kodu tagasi tahab saada, siis maksku kasupoja meeletu võlg ära. (ainuke mida kasupoeg teeb on oma võla maksmine ja maaga seotud maksude maksmine) Kui lugeda neid seadusi siis kas saab toetuda sellele, et nüüd kui kasuisale on lõplikult selge, et kasupoeg ei tule enam koju ja see maa teda ei huvita, saaks kasuisa taodelda kinkelepingu taganemise. Kuna kasuisa vastu on näidatud jämedat tänamatust ja varast mis kasupojale kingiti ei hoolita enam

A 18.11.2011 13:25 (13 aastat tagasi)

Kahtlen, kas seda, et kinkija ei taha koju tulla, saab lugeda jämedaks tänamatuseks. Kasupoeg ju maksab taluga seotud võlgasid ja kasuisa koos abikaasaga elavad seal tasuta sees. Kuna ta maksab, siis on järelikult ju ka huvi säilinud - võib-olla tuleb ka kunagi tagasi. Ilmselt ei ole ju kasuisa ega abikaasa huvitatud sellest, et kasupoeg lõpetaks võlgade maksmise ja kohtutäitur tuleks ukse taha ja tõstaks kasuisa koos abikaasaga tänavale.

K. 18.11.2011 13:46 (13 aastat tagasi)

kasupoeg maksab enda võlgasi, mitte kasuisa omi. Talu eest maksab ta vaid elektrit ja maamaksu mis on maa omaniku kohus ja pole eriti suur summa.ja seda teeb ta pigem oma ema pärast mitte kasuisa pärast. Kasuisa maksab ise oma elamiskulud. Kasupoeg ei ole huvitatud tagasi tulemisest, Kasupoeg on jätnud vanad inimesed üksi suurt talupidamist hooldama. Ei investeeri sinna oma rahasi ega aita hooldada. Pole 7 aastat kodus käinud, kuigi kodumaal käib mitmeid kordi aastas.

A 18.11.2011 14:31 (13 aastat tagasi)

Arusaadav, kuid kui kasupoeg võlgade maksmise lõpetab, peab hakkama kasuisa ise neid võlgu maksma, et mitte tänavale jääda. Kui kinkelepingus investeerimis- ega hoolduskohustust sees ei ole, siis ei peagi kasupoeg sellesse midagi investeerima. Tema kohustused on täidetud sellega, kui ta lubab oma emal ja kasuisal elu lõpuni majas sees elada ja ei nõua selle eest tasu ning ei vägivallatse. Kuna maja ja maa on tema omand, siis on ka tema otsustada, tahab ta seal elada või käia või mitte. Lisaks sellele, et kasupoja käitumist ei saa kuidagi lugeda jämedaks tänamatuseks, on möödunud ka võimaliku taganemise tähtaeg, mis on 1 aasta sellest, kui jäme tänamatus ilmnes.

mhh 18.11.2011 18:48 (13 aastat tagasi)

kasupoeg ei peagi kasuisa võlgu maksma. Kui kasuisal on mingid võlad, siis on see ikka tema enda asi neid maksta. Kui kasupoeg enda võetud võlga ise korralikult maksab, siis on ju kõik ok.

K. 18.11.2011 15:04 (13 aastat tagasi)

kas see siis ei ole jäme tänamatus -kasuisa kingib kogu oma elu töö oma kasupojale ja jätab oma lapse pärandist välja, just selleks et kasupoeg on talus üles kasvanud, tööd teinud, nüüd pere loonud ja soovib oma elu talus veeta, kuid tänaseks on kasupoja pere laiali, sest ta leidis teiselpool piiri ilusama naise, maale on hüpoteek seatud, enda kasuks meeletud võlad võetud, ilusast kõrgete tiitlitega pärjatud talukohast maha jäätud räämas koht järgi jäänud ja seda just selleks et kasupoeg ei hooli ei käi kodus, ei tee seal midagi. Ta nagu ootaks kasuisa surma, et kogu see vara maha müüa, et oma võlgadest lahti saada. Kui seda ei nimetata jämedaks tänamatuseks, siis mida selleks nimetatakse?

A 18.11.2011 15:30 (13 aastat tagasi)

Kahjuks ei saa siin süüdistada mitte kedagi teist peale kasuisa enda - ei olnud vaja oma vara ära kinkida. Praegu on võimalik seda kinkelepingut tagasi pöörata üksnes kingisaaja nõusolekul. Samas arvestades sellega, et maale on hüpoteek seotud, siis ei kao see mitte kuhugi ka siis, kui kasupoeg peaks kinkelepingu tühistamisega nõus olema. Nii, et kui kasupoeg peaks lõpetama maksmise ja kasuisal endal maksmiseks raha puudub, läheb vara lihtsalt sudmüüki.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.