tunnistaja kohustus anda ütlusi kohtuliku uurimise käigus

Anne 23.05.2012 09:53 (13 aastat tagasi)

2-a tagasi käisin tunnistajaks politseis(koheldi kui kurjategijat, väga ebameeldiv ja inetu käitumine) Nüüd kutsutakse kohtusse tunnistajaks samas asjas ja pole mingit tahtmist enam minna. Kuna olen antud asjus juba tunnistusi andnud 2h kestis süüdistamine"ülekuulamine" (olin pealtnägija). Peale sellist kohtlemist ei näe ma enam midagi pealt ja ei kuule ka midagi! Millised on minu õigused, mitu korda ma pean samas asjas tunnistusi andmas käima, kõik on ju ära räägitud ja lisada pole enam midagi.??

CD 23.05.2012 22:03 (13 aastat tagasi)

(3) Tunnistaja on kohustatud andma ütlusi, kui ütluste andmisest keeldumiseks puudub seaduslik alus käesoleva seadustiku §-de 71–73 järgi. Ütlusi andes on tunnistaja kohustatud rääkima tõtt. § 71. Ütluste andmisest keeldumine isiklikel põhjustel (1) Õigus keelduda tunnistajana ütluste andmisest on kahtlustatava või süüdistatava: 1) alanejal ja ülenejal sugulasel; 2) õel, poolõel, vennal, poolvennal või isikul, kes on või on olnud abielus kahtlustatava või süüdistatava õe, poolõe, venna või poolvennaga; 3) võõras- või kasuvanemal, võõras- või kasulapsel; 4) lapsendajal ja lapsendatul; 5) abikaasal, püsivas kooselus oleval isikul ja tema vanemal, sealhulgas pärast abielu või püsiva kooselu lõppemist. (2) Tunnistaja võib keelduda ütluste andmisest ka siis, kui: 1) ütlused võivad kuriteo või väärteo toimepanemises süüstada teda ennast või käesoleva paragrahvi lõikes 1 loetletud isikuid; 2) ta on kaastäideviijana või osavõtjana samas kuriteos süüdi või õigeks mõistetud. § 72. Ütluste andmisest keeldumine kutse- või muu tegevuse tõttu § 73. Riigisaladuse ja salastatud välisteabe kohta ütluste andmisest keeldumine

Anne 24.05.2012 10:45 (13 aastat tagasi)

Ootan last viimast kuud ja pole mingit tahtmist teda ja ennast traumeerima minna enam, olen juba korduvalt samal teemal politseis pidanud tunnistamas käima. Uskuge mind see on väga ebameeldiv kui umbkeelne seltskond sind alusetult süüdistama ja kurjategijaks tembeldama hakkab. Tänud, paraku pole sellest vastusest eriti abi. Seega vajadusel jäängi käima enda tunnistust üle kordamas(ülekuulamisel). Kahju, et pole siin portaalis enam asjatundjaid spetsialiste.

A 24.05.2012 13:08 (13 aastat tagasi)

Anne, kui Sinu küsimuses ei saa keegi aidata - seadus ei võimalda Sinu juhtumi puhul ütluste andmisest keeldumist või kohtusse mitteilmumist - ei tasu selles näha asjatundjate puudumist või kellegi siinvastajate süüd.

A 24.05.2012 13:16 (13 aastat tagasi)

Lisan, et tunnistaja eeluurimise käigus antud tunnistuste avaldamine on kohtus lubatud üksnes KrMS § 291 sätestatud tingimustel ning seda peab taotlema kohtumenetluse pool ehk prokuratuur või siis süüdistatav või tema kaitsja, olenevalt sellest kes ülekuulamise initsieeris.

CD 25.05.2012 00:35 (13 aastat tagasi)

§ 138. Menetleja kutsel ilmumata jäämise tagajärjed (1) Menetleja kutsel ilmumata jäänud väljakutsutut trahvib eeluurimiskohtunik prokuratuuri taotlusel või kohus omal algatusel kohtumääruse alusel või kohaldab talle kuni viis päeva aresti. (2) Trahvitud või arestile määratud isiku kaebuse alusel võib kohus mitteilmumise eest määratud rahatrahvi või aresti tühistada, kui isik tõendab, et jäi ilmumata käesoleva seadustiku §-s 170 nimetatud mõjuval põhjusel. (3) Menetleja kutsel ilmumata jäänud väljakutsutud kahtlustatava, süüdistatava, süüdimõistetu, kannatanu, tsiviilkostja või tunnistaja suhtes võib kohaldada sundtoomist, järgides käesoleva seadustiku §-s 139 sätestatut, või kuulutada ta tagaotsitavaks, järgides käesoleva seadustiku §-s 140 sätestatut.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.