tähtpäeva saabumine päevades arvutatava ajavahemikuga

toomas 14.06.2012 16:22 (12 aastat tagasi)

Kohtutäituri kuller oli postitanud kirja postkasti, kirjutades sinna kuupäeva millal postitas. Hiljem saatis meili ja küsis kas on kätte saadud. Kirja sain aga kätte mitu päeva hiljem.Vastasin täituri meilile ja teatasin millal tegelikult kirja kätte sain. Kirjas oli toodud vaidlustamistähtaeg 30 kp alates kättesaamisest. Mis ajast see vaidlustamistähtaeg nüüd algab, kas päevast mil täitur postitas või päevast, mille kirjutasin oma vastuses täiturile, ja millal tegelikult kätte sain ?

Roland KÜ esimees 14.06.2012 19:19 (12 aastat tagasi)

Tähtaja arvutamine algab sellest hetkest, millal sina kirja kätte said. TsÜS § 135. Tähtaja algus ja lõpp (1) Tähtaja kulgemine algab järgmisel päeval pärast selle kalendripäeva või sündmuse saabumist, millega määrati kindlaks tähtaja algus, kui seadusest või lepingust ei tulene teisiti.

toomas 16.06.2012 15:21 (12 aastat tagasi)

aga kas siin ei ole sellist asja, et kiri loetakse kätteantuks postitamisega isiku postkasti

Roland KÜ esimees 17.06.2012 18:34 (12 aastat tagasi)

ei, tähtaeja lugemine algab sellest hetkest, millal sa said teada s.t tutvusid kirjas oleva informatsiooniga. Riigikohus tegi 17. märtsi 2009.a. tsiviilasjas nr 3-2-1-8-09 otsuse, milles esitas olulisi seisukohti tähitud kirja teel edastatavate teadete osas.   Riigikohus asus seisukohale, et oluline on kindlaks teha, kas tahteavalduse saajale on tagatud mõistlik võimalus tahteavaldusega tutvuda. Kõne all olevas asjas oli pank edastanud laenusaajale krediidilepingu ülesütlemise avalduse tähitud kirjaga. Kiri tagastati pangale hoiutähtaja möödumisel.   Riigikohus märkis, et panga poolse lepingu ülesütlemise teate kehtivuse osas tuleb lahendada küsimus, kas tahteavalduse saab lugeda kättesaaduks, kui tahteavalduse saaja postkasti tähitud kirja saabumise teate panemisest on möödunud mõistlik aeg. Riigikohus vastas sellele küsimusele eitavalt, märkides, et tähitud kirja saabumise ja postiasutusse hoiustamise teatis ei sisalda teavet saabunud kirja sisu kohta. Seetõttu puudub tahteavalduse saajal mõistlik võimalus tahteavalduse sisuga tutvuda ja tahteavaldust ei saa lugeda kättesaaduks, kui isik näiteks kirjale postiasutusse järele ei lähe.

Toomas 18.06.2012 12:14 (12 aastat tagasi)

Samas ütleb TsÜS, et kui tahteavaldus, mis pidi tahteavalduse saajani jõudma kindla ajavahemiku jooksul, jõuab tahteavalduse saajani hilinenult, loetakse tahteavaldus õigeaegselt kättesaaduks, kui tahteavaldus ei jõudnud tahteavalduse saajani õigeaegselt asjaolude tõttu, mille esinemise riisikot kannab tahteavalduse saaja. Kuidas siis seda mõista?

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.