töölepinguseaduse kohaldamisala

Mariann 4.04.2013 17:39 (12 aastat tagasi)

Tere, Palun selgitage mis vahe on ettevõtte juhatuseliikmel ja tegevdirektoril? Kas juhatuse liikmele ei laiene töölepinguseadus ja tegevdirektorile laieneb? Kas ettevõtte omanik saab olla nii juhatuseliige kui ka tegevdirektor?

vastus 4.04.2013 17:51 (12 aastat tagasi)

Ei ettevõtte omanikule, juhatuse liigemele ega ka tegevdirektorile kes on samas ka juhatuse liige ei laiene töölepingu seadus.

Ats 4.04.2013 18:02 (12 aastat tagasi)

Eelmine vastaja võiks lugeda seadust, enne kui kukub õpetama. Töölepingu seaduse § 1 (5) kohaselt ei kohaldata töölepingu kohta sätestatut juriidilise isiku juhtorgani liikme ega välismaa äriühingu filiaali juhataja lepingule. Äriseadustiku ja mittetulundusühingute seaduse kohaselt on juhtorganiteks juhatus ja nõukogu. Terminit "tegevdirektor" ei ole reguleeritud ühegi seadusega. Tegevdirektor on peaaegu sama mis sitzpresident. Ifi ja Petrovi raamatus “Kaksteist tooli” esineb tegelaskujuna sitzpresident Funt. Lahtiseletatult on sitzpresident inimene, kes läheb vangi, kui asjad lähevad halvasti. Tegevdirektorile laienevad töölepingu seaduse sätted juhul, kui ta ei ole samaaegselt juhatuse liige.

vastus 4.04.2013 18:40 (12 aastat tagasi)

Sa Ats loe ka mida ma vastasin ja teadmiseks sulle: ÕS - di.rektor <9: -i> asutuse v ettevõtte juhataja; ministrile vastav ametiisik mõnel maal; el suunur (antennil). ▪ Direktori asetäitja, parem: ase+direktor. {Direktori asetäitja majandusalal}→ majandus+direktor. Kooli+, panga+, haldus+, kommerts+, ehitus+, pea+, tegev+direktor. Nais+direktor direktriss. Direktori+amet, +kabinet tegev <8: -a>. ▪ On spordis, klubis tegev. Muret tegev uudis. Hea+, imet+, ühis+tegev. Tegev+direktor, +liige, +toimetaja. sõj: tegev+teenistus, +vägi

vastus 4.04.2013 18:42 (12 aastat tagasi)

Ja veel: TuMS § 9. Juriidilise isiku juhtimis- ja kontrollorgan (1) Juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgan on igasugune volitatud organ või isik, kellel on tulenevalt vastava juriidilise isiku kohta käivast seadusest, ühingulepingust, põhikirjast või muust juriidilise isiku tegevust reguleerivast õigusaktist õigus osaleda juriidilise isiku tegevuse juhtimisel või juhtorgani tegevuse kontrollimisel. (2) Juhtimis- või kontrollorganiks on muu hulgas juhatus, nõukogu, täis- või usaldusühingut esindama volitatud osanik, prokurist, asutaja kuni juriidilise isiku registrisse kandmiseni, likvideerija, pankrotihaldur, audiitor, revident või revisjonikomisjon. Juhtorganina käsitatakse ka välismaa äriühingu filiaali juhatajat ning mitteresidendi muu püsiva tegevuskoha tegevjuhti. (3) Lõigetes 1 ja 2 sätestatut kohaldatakse nii avalik- kui eraõiguslike, nii residendist kui ka mitteresidendist juriidiliste isikute suhtes.

Ats 4.04.2013 19:25 (12 aastat tagasi)

Oi milline verbaalne purse. Aga mitte midagi faktuaalset mis mu väite ümber lükkaks. Kordan veel kord: tegevdirektori töölepingu suhtes kohaldatakse töölepingu seadust.

Pille 4.04.2013 19:28 (12 aastat tagasi)

Mille üle te "vastus" ja "Ats" vaidlete? Te räägite ju sama juttu!

Mariann 5.04.2013 14:10 (12 aastat tagasi)

Tere, Tänan informatsiooni ja vastuste eest. Aga lisaks küsin kas ettevõtte omanik saab olla juhatuse liige ja lisaks vormistada ennast samasse firmasse ka tööle töölepingu alusel? Ehk siis kas on võimalik omada nii juhatuse liikme lepingut kui ka töölepingut?

Maret 5.04.2013 15:32 (12 aastat tagasi)

Saab küll aga töölepinguga peab olema töö ka töölepinguline nt. juuksuri salongi omanik on nii juhataja kui ka juuksur või veoteenust osutav ettevõtte juhataja on ka autojuht jne.

Mariann 8.04.2013 17:43 (12 aastat tagasi)

Tänan vastuse ja info eest.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.