sissenõude pööramine abikaasade ühisvarale

Vatu 14.04.2014 18:17 (11 aastat tagasi)

kas abielu ajal saab koostada abieluvara lepingut, kuhu osapoolte kinnitusel pannakse kirja olemasolev ühisvara ja lahusvara ja et edasi on varalahusus? Kas seda üldse on mõtete teha, ega seda ei tühistata? Vajame seda selleks, et ühele abikaasale on minevikust kohtuteel nüüd võlg määratud (exnaisele muidugi) ja uus abikaasa ei soovi, et tema vara ja palga kallale võõrad näpud ulatuks. Sest abikaasade töötasu on ju ka ühisvara ja ühisvarale on õigus kolmandal isikul oma näpud ju taha ajada. Ja kas praegu koostatud abieluvaralepinugüldse loeb? Tegelikult ei olegi abikaasadel veel ühisvara peale olmeasjade, mida nagunii käest ei võeta, kuid soovime seda siiski määratleda, et kohtutäiturile siis esitada. Kas nii võib teha?

A 15.04.2014 09:10 (11 aastat tagasi)

Abieluvaralepingut saab sõlmida enne abiellumist või abielu kestel ning see peab olema notariaalses vormis, vt PKS § 59-62. https://www.riigiteataja.ee/akt/127062012012 Samas ma ei näe selles situatsioonis mingit vajadust abieluvaralepingu sõlmimiseks. Ise kirjutad, et võlg on väljamõistetud eksabikaasalt, st et kohtutäitur saab alustada täitemenetlust eelkõige selle eksabikaasa vara suhtes. Juhul, kui eelmise abikaasaga oli olemas mingi ühisvara, siis saab sissenõudja esitada kohtusse hagi vara jagamiseks ning seejärel alles saab pöörata sellele sissenõude, vt TMS § 14. https://www.riigiteataja.ee/akt/113032014105 Samuti oleks peale täitemenetluse alustamist või aasta enne seda sõlmitud abieluvaralepingut võimalik tunnistada tagasivõitmise korras kehtetuks, vt TMS § 190.

Vatu 15.04.2014 09:30 (11 aastat tagasi)

See teeb küll murelikuks. Mismoodi siis uus abikaasa oma töötasu ehk ühisvara kaitsta saab? Tegeleikult on hetlek töötasuks emapalk, seda vist nigunii puutuda ei saa, kuid see saab tuleva aasta kevadel otsa ja siis peaks tööle minema. Ehk ikka praegu teha abieluvaraleping mis määrab, et edasi on varalahusus. Kas seda võib teha? Ei jagakski vara, vaid määratleks tuleviku varasuhte.

ahaa 15.04.2014 11:48 (11 aastat tagasi)

ei saa keegi sinu vara ega töötasu puutuda, isegi siis mitte kui tegemist oleks mehe elatise võlaga. Kuna ka sul on alaealine laps siis sul samuti õigus küsida elatist ja mehelt. samas kuni lapse 3a saamiseni on mehel kohustus ka sind ülal pidada..

A 15.04.2014 09:42 (11 aastat tagasi)

Kohtutäituril on õigus arestida üksnes võlgniku pangakonto ning mitte kunagi ei saa arestida kolmanda isiku pangakontot.

Vatu 15.04.2014 14:24 (11 aastat tagasi)

Millised seadused täpselt seda teemat reguleerivad? See kellele on kohtu poolt summa määratud võib paluda kohtutäituril ka võlgniku ühisvara arestida! Kuskilt lugesin selle välja, enam ei mäleta! Sellepärast mõtlengi, et peaks abieluvaralepingu koostama, et võõrad näpud liiga kaugele ei ulatuks, isegi mitte 5 aasta pärast. Mine tea, mis seadused muutuvad ja pärast võetakse ka minu töö ja vaev ja vara mult käest!

A 15.04.2014 15:55 (11 aastat tagasi)

Seda reguleerib täitemenetluse seadustik, vt § 14, millele viitasin ning ka § 13. Ise kirjutasid, et võlg oli väljamõistetud eksabikaasalt, seega teoreetiliselt saaks arestida seda ühisvara, mis Sul oli eksabikaasaga. Kuna abielu on lahutatud, siis eeldatavalt on see ühisvara juba jagatud. Kohtutäitur ei saa minna ei võlgniku abikaasa (veel enam eksabikaasa) lahusvara kallale ega seda enam võlgniku eksabikaasa uue abikaasa vara kallale. Eelkõige mõeldakse ühisvara all kinnis- ja vallasasju, mitte aga pangakontot. Kolmanda isiku pangakontot ei saa kohtutäitur kunagi arestida.

Vatu 15.04.2014 16:11 (11 aastat tagasi)

...natuke teistmoodi on. Minu abikaasale määrati kohtu kaudu eelmise abielu varajagamise tulemusel maksta summa. See summa tekkis minu abikaasa lahusvarale tehtud parenduste pealt. See vara on aga juba üle kahe aasta minule kingitud, keegi pole seda vaidlustanud. Abikaasa on varatu. Ühisvara on meil vaid meie mõlema töötasud ja olmeasjad. Kui abiellusime, siis määrasime, et meil saab olema varaühisus. Nüüd aga tahaks igaksjuhuks lepinguga määtrata, et edaspidi on meil varalahusus, et eksabikaasa tal minu vara kallale ei saaks. Mul on ka ettevõtted ja kui dividende võtan, siis muutuvad ka need ju ühisvaraks ja neile võidakse näpud taha ajada!

A 15.04.2014 16:40 (11 aastat tagasi)

Jah, abielu kestel võlgniku abikaasa pangakontole laekuv raha on ühisvara küll, kuid siiski ei anna see alust selle pangakonto arestimiseks. Arestida võib siiski üksnes võlgniku enda nimel olevat pangakontot, selleks et minna ühisvara kallale, peab sissenõudja esitama kohtusse hagi ühisvara jagamiseks..

Vatu 15.04.2014 16:43 (11 aastat tagasi)

Kas on siis mõistlik teha praegu abieluvaraleping, et edaspidi on abikaasadel varalahusus?

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.