Valduse mõiste praktiline rakendamine

Priit 3.12.2014 12:25 (10 aastat tagasi)

Kuidas praktikas rakendatakse mõistet „valdus“? Kas vallasasja valdamine on seotud füüsilise asukohaga? Konkreetne olukord: Mulle kuulub hobune. Ma ei ole seda kellelegi võõrandanud, rentinud. Kokkuleppel naabriga asub hobune suure osa ajast naabri heinamaal, kuna mul on maad vähe ja tema oma maad ei kasuta. Naabriga ei ole mul mingeid arusaamatusi, kõik on korras. Mitte mingeid pretensioone kummalgi poolel ei ole. Mitte mingeid õigusi hobuse osas ei ole ma naabrile andnud ning seda ta ka ei väida. Kas sellises olukorras on kolmandal isikul alust väita, et hobune EI OLE minu valduses?

Vastus 3.12.2014 15:51 (10 aastat tagasi)

Ega siis valdus tähenda, et pead asjaga nö nabanööri pidi seotud olema. Tähtis on see, kas saaksid soovi korral vabalt oma asja kätte, st oma valdust teostada? Ehks siis minu lemmikkingad pole ka hetkel minu kodus ega minu jalas vaid näiteks töö juures üldkasutatavas garderoobis. Tean, kus nad on ning võiksin nad soovi korral jalga panna või mujale viia (st teostada oma valdust), järelikult...

wikivaldus 3.12.2014 15:54 (10 aastat tagasi)

Isik, kelle tegeliku võimu all asi on, on valdaja. Isik, kes valdab asja rendi-, üüri-, hoiu-, pandi- või muu selletaolise suhte alusel, mis annab talle õiguse teise isiku asja ajutiselt vallata, on otsene, teine isik aga kaudne valdaja. Valdajaks ei ole isik, kes teostab tegelikku võimu asja üle teise isiku korralduste kohaselt tema majapidamises või ettevõttes. Kui vallasasi on valdaja võimu alt sattunud teise isiku valduses olevale kinnisasjale, on selle valdaja kohustatud lubama asja otsida ja ära viia, kui asi ei ole vahepeal kellegi valdusse võetud. Sul on ju olemas leping naabriga (kuigi ilmselt suuline), seega ei tohiks küll olla mingit probleemi selles, et hobune sööb kellegi teise territooriumil.

Priit 3.12.2014 16:08 (10 aastat tagasi)

Naabriga ei olegi mingit probleemi. Teatud asjapulgad püüavad välja imeda "juriidilist" jama väites, et hobu ei ole minu valduses. Minu arvates on see täielik jura.

A 3.12.2014 16:18 (10 aastat tagasi)

Juhul, kui omanik asja valduse kellelegi loovutab mingi lepingulise suhte alusel, saab temast kaudne valdaja. Kuna kõnealusel juhul sa oma hobuse valdust kellelegi loovutanud ei ole, (mis sest et ta sööb rohtu naabri maal), siis ei saa jääda isegi mingit kahtlust selles, et hoolimata hobuse asukohast konkreetsel ajahetkel oled sina selle hobuse ainus valdaja. Valduse kaotaksid sa aga näiteks siis, kui naaber või keegi kolmas hakkaks seda hobust kuhugi ära viima vastu sinu tahtmist.

A 3.12.2014 16:27 (10 aastat tagasi)

Vt ka AÕS § 39 (1) Valdus lõpeb, kui valdaja loobub tegelikust võimust asja üle või kaotab selle muul viisil. (2) Mööduv takistus või katkestus tegeliku võimu teostamisel valdust ei lõpeta. Näitena on AÕS kommentaarides toodud, et koduloomade lahtiüääsemine valdust ei lõpeta. Seda enam aga ei saa lõpetada valdust see, kui sinu hobune sööb rohtu naabri maal sinu teadmisel ja tahtel ehk siis tegeliku võimu all. See, kelle kinnisasjal vallasasja suhtes valdust teostatakse, ei puutu asjasse.

Koll 4.12.2014 10:47 (10 aastat tagasi)

Paljud hobuseomanikud hoiavad oma hobuseid tallides, käies ise kohal vaid kord kuus, maksavad tallile renditasu jne. Keegi ei kahtle tallis või koplis, kus hobune heina sööb, omaniku pädevuses.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.