Ühismaa jagamine

Nora 15.03.2015 21:24 (10 aastat tagasi)

Tere! Selline mure - ostsime pool maja, aia kasutus pidi olema kokkuleppeline ja kohe ostes said mõned asjad suusõnaliselt kokku lepitud. Nüüd aga on nii, et teise poole maja elanikud valdavad hoovi täielikult - meil pole põhimõtteliselt mitte millekski õigust. Kokkulepped, millist aiaosa me võime kasutada, muutuvad nende poolt pidevalt. Mul on isegi suhteliselt ükskõik, mis osa aiast saame, aga kuhugi tahaks ju ise ka oma kaks lille ja petersellipõõsa maha panna! Sellest siis küsimus: kas on võimalik ühismaad (kaasomand siis vist) kuidagi ametlikult jagada, kui naabrid sellest huvitatud ei ole? (äkki on olemas mingi notariaalne kasutusleping või saab kuidagi kohtu kaudu maa ära jagada?) Suured tänud vastajatele!

bo 15.03.2015 22:50 (10 aastat tagasi)

loomulikult on olemas kasutusleping, nagu sa ise ka märgid. Kaasomanikud lepivad kokku, kuidas kaasomandis olevat kinnistut kasutada ja notar kiniitab selle ja märgitakse registrisse. Point on aga selels, et kui teien pool ei taha, sisi ei saa kokku leppida - keegi ei sunni selleks. Kui nii, siis saab algatada kaasomandi lõpetamist.

Nora 15.03.2015 23:25 (10 aastat tagasi)

Midagi taolist ma mõtlesingi. Aga kuidas see kaasomandi lõpetamine käib? Ja on kellelgi kogemusi, kui kaua see aega võtab ja orienteeruvalt milliste summadega arvestada tuleks?

Mora 16.03.2015 08:15 (10 aastat tagasi)

Kui pooled ei suuda omavahel kaasomandi kasutamise korras kokku leppida, võib huvitatud pool pöörduda kohtusse ja nõuda, et kohus selle paika paneb. Selline nõue on realistlik ja teostav. Kaasomandi lõpetamine tähendab seda, et kas teine pool ostab teie osa kogu kinnistust ära, või vastupidi. Või müüakse kogu kinnistu ja kaasomanike vahel jagatakse raha. Kaasomandi lõpetamise nõudele soovitud tulemust saada on aga problemaatiline, kuna kohus peab kaitsma kodu puutumatust. Seda enam, et kaasomandiosa ostes ju teadsite väga hästi, et te peate seda kinnistut teise kaasomanikuga jagama. Mis mingi asi maksma läheb sõltub hagi hinnast, see omakorda, mida täpselt nõuate, mis on kinnisasja väärtus. Seda kui kaua üks või teine kohtuasi võib aega võtta, et oska keegi ennustada. Sõltub see jällegi osapoolte käitumisest, kohtu töökoormusest, asja keerukusest jne jne jne.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.