Ühistu parkimiskord

Korteriomanik 11.04.2015 00:06 (10 aastat tagasi)

Olen varasemalt siia kirjutanud, kuid pole konkreetset vastus saanud. Seega väga loodan, et seekord saan vastuse. Ühistu otsustas tegelema hakata korterelamu parkimisprobleemiga. Lahendus on siis selline. Jagati kõikide elanike vahel (kes omavad autosid)välja üks parkimiskaart, vahet pole kui kodus elab kaks autoomanikku. Kaardil on kirjas küll mõlemad auto numbrid kuid parkida tohib ainult üks auto. Tegemist on Lasnamäe elurajooniga. Samas on suurelt stendi peal kirjas, et ühistu ei vastuta vabade kohtade olemasolu puudumisel. Nõutuks teeb see, et probleem oli kõrvalmajade elanike autode parkimise puhul, kuid, et vaenulik kord on ka oma elanike puhul. Samuti on ühistu teinud mingi lepingu parkIT-ga, et kontrollijad käivad kontrollimas, ja kui leitakse topelt autosid, siis oma maja elanikku trahvitakse 35 euroga??? Kas ühistul on õigus üldse sellist asja korraldada!!! Ühistu põhiseaduses ei leidnud sellist punkti mis annaks õiguse ühistul sellist asja üldse teha. Või on see kuskil mujal kirjas. Mida peaks antud olukorras tegema. See pole kõll õige, et ühistu ei luba oma maja elanikul parkida. Või et üks üks tohib ja teine korteris elav inimene ei tohi. Kas ma pean mehega õhtul loosi tõmbama, kes täna saab parkida kui saab kui kohti on? Samas kui kõik ümberringi olevad ühistud sama geniaalse mõttele tulevad, kas siis pargin katusele :) Palun andke mulle nõu või link kus saaksin ette näidata ühistul,e et nende tegevus on seadusega keelatud. Tänan. Vastust ootama jäädes.

Kusti 11.04.2015 08:40 (10 aastat tagasi)

aga miks sa üldse arvad, et parkimise korraldamine on seadusega vastuolus? Ühistu juhatusele olete ju ise oma volitused andnud korraldada majandustegevust ja selle alla kuulub ka parkimise korraldamine ühistu territooriumil. Jutust tuleb välja hoopis teine probleem - parkimiskohti on vähem kui majas autosid. On ju selge, et kui teie oma mõlemad autud pargite, sisi keegi teien, kes on ka korteriomanik - ei saa oma autot parkida. Ühistu liikmeid tuleb kohelda võrdselt. Auto omamine ja parkimine pole mingi inimõigus, et keegi seda iga hinna eest peaks saama. Seega soovitan asi üldkoosolekul tõstatada. Võimalusi on mitu, näiteks määratakse igale autole konkreetne parkimiskoht, selleks peab olema kõigi omanike nõusolek. Siis maksavad need, kellel on 2 autot, kompensatsiooni neile, kellel pole ühtegi ja saavad endale 2 kohta. Kui kõigil on aga autod, siis on selge, et parkida saab parimal juhul vaid üks auto ja teien on seal illegaalne. Et vastuvõetud korda kontrollida, on tõesti õigus palgata ühistul firma, kes määrab trahve, või ka teisaldab autosid. Loomulikult tuleb sellest ka kõiki ühistu liikmenid informeerida eelnevalt.

Korteriomanik 11.04.2015 14:15 (10 aastat tagasi)

Tere. Olen tõenäolsielt andnud valesti mõista. Kirjas pole ma kirjutanud, et olen ühistule nõusoleku või volitusi andnud.Seda ma teinud pole. Parkimiskorralduse kord on ühistul enda välja mõteldud. Hiljem kui jagati kaarte saime alles teada, et üks kaart on pere peale. Teiseks pole probleem, et pole kohti vaid pigem oli korraldus mõeldud sellejaoks, et kõrval majade parkijad või võõrad ei pargiks. Vahet ei ole, kui kaarte on üks perele, kohti nagunii kõigile ei jätku ja on reegel kes ees see mees. Probleem on pigem selles, et ühistu on võtnud endale voli ning otsustanud, et teine elanik samas korteris parkida enam ei tohi. Rääkimata sellest, et olen huviga jälginud, et tegelikult reaalselt on alati olemas isegi hilisõhtul mingi koht kuhu saab parkida. Ühistuga pole võimalik läbi rääkimisi teha ning seetõttu soovisingi abi, et kas leidub mõni seaduses olev punkt mida saaksin neile konkreetselt esitada

Korteriomanik 11.04.2015 14:29 (10 aastat tagasi)

Lisaksin juurde ka seda. Probleem ei ole selles, et pole kohti. Kui ei ole, siis ei ole. Probleem on selles, et kui ongi koht siis minul pole võimalik parkida, sest ühistu ei luba.

Oskar 11.04.2015 18:43 (10 aastat tagasi)

Ei saanud aru, et kes selle otsuse tegi. Kas ühistu juhatus või tegi selle otsuse ühistu üldkoosolek

Korteri omanik 12.04.2015 01:26 (10 aastat tagasi)

Lõpliku otsuse võttis vastu juhatus. Üldkoosolekul oli ainult jutt parkimiskorralduse kohta, kuid hiljem otsustas juhatus muuta ´mõned detailid. Ehk kui algul otsustati, et jagatakse kaardid, siis juhatus avastas, et tuleb vist liiga palju kaarte ja hiljem nende poolne muudatuse otsus tuli kõigile üllatusena ning nendega ei ole võimalik läbirääkimisi pidada.

KÜ juhataja 11.04.2015 20:09 (10 aastat tagasi)

kuule korteriomani, nii palju peaks ju omaetigi teadma, et kui te valite üldkoosolekul juhatuse, siis annate talle kõik volitused teha otsuseid teie eest! Seepärast pole mõtet kaagutada, et pole andnud, pole teinud. seda esiteks. Teiseks, eelmiselt lähtudes, kui juhatus on vastu võtnud otsuse, et parklas tohib parkida vaid üks auto igast korterist korraga, siis on see korraldus täitmiseks. See, kui sinule see ei meeldi, ei oma mingit tähendust. Sellise korra muutmiseks, tuleb see teema üldkoosolekul tõstatada ja kui teised korteriomanikud (enamus) sind toetab, siis muudab juhatus ka selle ära. Loomulikult tuleb sul siis mingi muu regulatsioon asemele pakkuda, sest parkimine ilmselt peab olema korraldatud. Ma ei usu, et teistele korteriomanikele meeldiks selline regulatsioon, et ainult isnu autodele on alati garanteeritud parkimiskoht ja teised imegu varvast...;)

Foo 11.04.2015 22:26 (10 aastat tagasi)

KÜ juhataja jutt on ikkagi väga metsa poole. Juhatusel ei ole volitust "kõiki otsuseid teiste eest teha". Selliste põhimõtteliste asjade otsustajaks on ikkagi üldkoosolek ja juhatus on vaid täideviiaks. Teiseks, ühistu saab häälteenamusega vastu võtta vaid ühistu majandamisega seotud otsuseid. Palju vaieldud ja arutatud teema, ja minu mäletamist mööda parkimise korraldamist selle alla ei loeta. Seega - parkimiskorraga peaksid nõustuma kõik ühistu liikmed. Pead ei anna, aga seda teemat võiksid edasi uurida.

Korteriomanik 12.04.2015 01:19 (10 aastat tagasi)

TÄIESTI haige jutt. Kas tõesti on probleem lugemise oskuses? Kas tõesti oli kirjas, et soovin ainult enda autole jne. Ühelgi ühistul pole sellist võimet omada 100% õigust teha otsuseid teiste eest. Aga ennem kui pasundada ja solvata siis parem tasuks Teil lugema mina Riigi poolt määratud ühistu seadustega.

Korteriomanik 12.04.2015 01:30 (10 aastat tagasi)

Olen praeguseni lugenud valdav osa seadusi mis puudutavad seda teemat, ning leian, et kõige parem abimees oleme ise iseendile. Ehk siis teema on lukus minu poolselt

Oskar 12.04.2015 11:13 (10 aastat tagasi)

Minu teada on Foo vastus õige. Juhatus võib otsustada, et kas tellida parkla puhastamiseks traktor või teha seda luudadega, aga kui parkla maa kuulub kõikide korteriomanike kaasomandisse, siis on parkimiskorralduse kehtestamiseks samuti vaja kõikide kaasomanike nõusolekut.

Teine korteriomanik 13.04.2015 09:35 (10 aastat tagasi)

hehh, loen ja imestan - kõik on targad selles -KUIDAS EI TOHI TEHA aga mitte keegi ei ütle, kuidas tuleks teha. Seda, et parkimiskorralduse loomiseks oleks vaja kõikide omanike notariaalset nõusolekut...?! Jah, siis kui mingi konkreetne maatükk, kinnistatakse konkreetse korteri juurde. Aga et ühistu ei või panna ka parkimist keelavaid märke või tellida firmat parkimist korraldama - seda loen esimest korda... Ja üldkoosolek reeglina võtabki vastu otsuse - kohustume juhatust korraldama territooriumil parkimist. Kui selleks peab olema iga omaniku notariaalne nõusolek, siis on see parkimise korraldamine ju täiesti mõttetu tegevus - parem siis las igaüks pargib, ka täiesti võõrad. Mitte midagi teha nagunii ei saa talle.

Foo 13.04.2015 11:11 (10 aastat tagasi)

Loen samuti ja imestan. Üldkoosolek reeglina ei anna juhatusele volitust parkimiskorra välja mõtlemiseks, see otsustatakse siiski ühiselt, ja juhatust volitatakse seda ellu viima. Näiteks korraldama konkursi soodsaima parkimisteenuse pakkuja leidmiseks ning nendega lepingu sõlmimiseks. Antud juhul on ju selgelt kirjas, et juhatus kehtestas parkimiskorra erinevalt sellest, mis üldkoosolekul kokku lepiti. Teist küsimust - kas parkimiskorra saab kehtestada üldkoosolekul häälteenamusega või on selleks vaja kõigi korteriomanike nõusolekut - on lahtud siin: http://majandus24.postimees.ee/401627/korterelamu-parkimiskorra-ule-ei-saa-otsustada-uhistu-uldkoosolekul Lühikokkuvõte, et üldkoosolekust otsusest ei piisa ning selle kohta on ka riigikohtu määrus olemas.

parkimiskohti on vähe 13.04.2015 13:23 (10 aastat tagasi)

Probleem oli tegelikult selles, et ühel korteril on mitu autot. Parkimsiluba anti aga iga korteri kohta vaid üks. Isegi siis, kui igast korterist vaid üks auto pargiks, ei mahuks kõik soovijad parkima. Kes ees, see mees. Meil oli ühel korteril autosid parkimas tervelt neli ja nende kõigiga sõitis vaheldumisi vaid üks mees. Nüüd on samamoodi KÜ üldkoosoleku poolt kehtestatud parkimiskord, et igast korterist võib parkida parkimisloa alusel vaid üks auto. Kes valesti parkinud, saab Parki IT-lt trahvi.

veel 13.04.2015 13:28 (10 aastat tagasi)

Foo poolt toodud kohtuotsus käib kindlate parkimiskohtade määramise kohta. Antud juhul ei ole kellelegi kindlat kohta määratud (neid ei jätkukski), vaid võimalus on antud kõigil parkida vaid 1 auto korteri kohta, mis on tavakasutuse rida ja KÜ enda otsustada.

Teine korteriomanik 13.04.2015 17:40 (10 aastat tagasi)

Ka mina olen sellest asjast nii aru saanud! Kodanik Foo võiks peale usaldusväärse allika Postimehes veel millelegi arukamale viidata...

Koll 14.04.2015 09:52 (10 aastat tagasi)

Korteriühistuseadus ja Korteriomandiseadus.KÜ omand jaotub korteriomandiks ja kaasomandiks. Kaasomandit kasutavad korteriomanikud ühiselt. Korteriomandiseadus § 12 lg 1. Maksud, koormatised, kulutused ja vili. -Korteriomanikud võivad sellest suhtest kõrvale kalduda kokkulepe alusel. Kokkulepe tähendab kõikide korteriomanike nõusolekut ja see fikseeritakse notariaalselt. Lisaks siia veel §15 Korteriomandi valitsemine.

KÜ juhatuse liige 14.04.2015 09:52 (10 aastat tagasi)

Kuna seda foorumit kasutavad spetsialistid, siis ootaks siia nõuandeid, et kuidas peaks korteriühistu juhatus käituma parkimsilubade väljastamiseks. Nagu olen aru saanud, siis ei piisa üldkoosoleku häälteenamusest vaid on vaja kõigi kaasomanike nõusolekut.

veel 14.04.2015 10:40 (10 aastat tagasi)

Me uurisime üsna põhjalikult kuidas oma õues parkimist korraldada. Nimelised parkimiskohad võivad olla vaid siis, kui 100% on nõus ja notaris kinnitatud. Seega, see variant jäi eos ära. Linnalt saime parkimisalase maa 15-aastaks tasuta kasutamiseks ja võime seal parkimist korraldada kuidas üldkoosolekul enamus otsustas. Kuna kõigile kohti ei jätku, siis iga korter saab vaid ühe parkimiskaardi, kuid sel korteril peab olema ka selle auto kasutamise õigus, mida pargitakse. Igatahes parkla saime pidevalt seisvatest autodest tühjemaks.

Elanik 14.04.2015 11:15 (10 aastat tagasi)

See kehtib ainult siis kui kuulub linnale. Kuid on ka kortermajasid, kus maa tükikesed maja ees on erastatud ning selle hooldamine ning korraldamised on elanike teha.

Elanik 14.04.2015 11:26 (10 aastat tagasi)

Antud teemat silmas pidades, siis ühistu peab tegema uue koosoleku, kus hiljem pannakse paberkandjal kokkulepitu kirja ning saada kõigilt elanikelt allkiri. Need kes koosolekul ei viibinud peab siis nn. ühistu käima ukselt uksele ning rääkima eraldi ja saama nõusoleku. Kui ei saa kõigilt allkirju siis ühistu peab pöörduma kohtusse. Kohtusse pöördumisel on mõtet ainult siis kui on tegemist mõne üksiku allkirja puudumisel. Kui paljud pole nõus allkirjastama kokkulepet, siis tuleb teha uus kokkulepe.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.