Kodune testament

Proua45 26.10.2015 13:14 (9 aastat tagasi)

Tere, inimene on nüüdsest voodihaige, 98 aastane, olen tema hooldaja, elab minu juures. Soovis teha testamenti, kirjutasin selle ise valmis, nagu ta soovis, lisasin kuupäeva. Ning samal ajal kui testamenti kirjutasin inimese palvel, viibis minuga samas toas 4 tunnistajat, kelle allkirjad on samuti paberi peal. Kes veendusid et inimene on täie mõistuse juures. Samuti on vanainimese enda ees-perek nimi+ allkiri antud paberil. Testament on kirjutataud vabas vormis. Millegipärast ta Notarit ei soovinud kohapele kutsuda, kuigi soovitasin ka seda varianti. Kas lisaks sellele paberile, mis ma olen valmis kirjutanud, on vaja lisaks veel psühhaatri või kellegi tunnistust, et inimene oli adekvaatne, enda allkirja andmisel, või piisab 4 inimese tunnistusest, kes sel hetkel kohal viibisid? Mis alustel on võimalik antud Testamenti vaidlustada, kui viin selle Notairsse peale inimese surma? Või mis ma pean lisaks veel tegema?

A 26.10.2015 13:31 (9 aastat tagasi)

Vt PärS § 20-26 https://www.riigiteataja.ee/akt/129062014010. Minu arust peaksid kõik nõuded olema täidetud.

B 26.10.2015 14:14 (9 aastat tagasi)

Lisama peab muidugi seda, et kodune testament kehtib 6 kuud, kui testaator sureb 6 kuud ja 1 päeva pärast, siis on testament kehtetu ja pärimine toimub seaduse järgi.

Proua45 29.10.2015 18:46 (9 aastat tagasi)

Sooviksin täpsustada tunnistajate/kohalviibijate teemat. Nimelt mul on 2 lähedast inimest ( testament tehakse minu nimele) kellest üks on eks abikaasa, samas Notar ütles et eksabikaasa pole hea variant, kelle allkiri võiks olla testamendil. Aga kas see võis olla Notari isiklik arvamus?! kui lugeda seadust, siis tunnistajateks ( kes allkirjad panevad) ei tohi olla sugulased. Aga eks abikaasa/laste isa pole mingit moodi sugulane ju? Notar arvas, et kui testament läheb vaidlustamisele, siis võib mul tulla raskusi selle eks abikaasa allkirja teemaga?! Palun nõu

vastus 30.10.2015 11:19 (9 aastat tagasi)

Jah, seadus ütleb tõesti nii nagu ta ütleb. Samas nõustun ma aga notariga, et igasuguste probleemide vältimiseks ning võimalikele vaidlustajate vaidlushimu vähendamiseks oleks tõesti parem, kui tunnistajaks ei oleks ka isik, kes kunagi oli pärijaks määratud isiku abikaasa ning on tema lapse isa. Maailmas peaks ju leiduma piisavalt inimesi, kes pole sugulased ning kellega sa pole kunagi abielus olnud või ka lihtsalt niisama ühtne leibkonda moodustanud ning kes oleksid seetõttu sobivamad isikud tunnistajaks olemiseks. Lisaks räägid sa oma esmases postituses neljast tunnistajast, mis on niigi tarbetud. Seadus nõuab kahte tunnistajat. Las siis need kaks tunnistajat olla sellised, kelle puhul ei saa sobimatuses kellelgi kahtlust tekkida. Lisaks jääb jätkuvalt arusaamatuks, miks ei soovita lasta notaril testamenti teha? Notari saab ju kohapeale kutsuda ja kui ka testaator ise ei soovi oma raha kulutada, siis alati saab ju näiteks pärijaks määratav tema eest ära maksta. Kas testaator ise tegelikult loodab, et tehtav testament hiljem tühiseks osutuks? Sest sinu postitusest jääb juba praegu mulje, et tühisuse alused on olemas. Ka tunnistajate juuresolekul kirjutatud testamendile peab testaator ise alla kirjutama ja kuupäeva lisama (seda ei tohi teha keegi teine). Eks vaidlustamise aluseks ongi need head argumendid: testaator ei kirjutanud ise kuupäeva (ekspertiis saab ju tuvastada, et see oli kellegi teise käekiri), võib-olla ei viibinud kõik kaks tunnistajat samaaegselt testamendi tegemise juures (jällegi võib ju leida tunnistajaid, kes ütlevad, et isik x oli sellel ajal hoopis mujal), tunnistaja ei ole sobilik, testamendi sisu on vasturääkiv ja arusaamatu... Tahad vaidluste võimalust vähendada - notari koostatud ja tõestatud testament.

Proua45 30.10.2015 11:33 (9 aastat tagasi)

kuupäev peab ka olema testaatori kirjutatud? Seda puntki küll kusagil seaduses ei olnud. Olen aru saanud et allkiri ja nimi peab olema testaatori enda kirjutatud. Üks küsimus veel: kui inimene sureb, viin testamendi Notarisse, siis kuidas saavad sugulased teada, mis testamendil on kirjas, kui testament on jäetud vaid ühele inimesele? EHk siis minu küsimus, kas neid inimesi üldse teavitatakse, mis on testamendi sisu, kellele pole midagi jäetud? Miks Notarit koha peale ei kutsuta, ei oska öelda, Ei mina neid vanainimesi mõista ja nende jonni!

A 30.10.2015 13:00 (9 aastat tagasi)

Kuidas ei ole sellist punkti seaduses? PärS § 23 lg 1 Testaator võib teha koduse testamendi, millele ta kirjutab alla vähemalt kahe teovõimelise tunnistaja juuresolekul ning milles märgib ära testamendi tegemise kuupäeva ja aasta. Kui peale pärandaja surma läheb pärija koduse testamendiga notari juurde, siis algatab notar pärimismenetluse, mille kohta avaldatab teate nii Ametlikes Teadaannetes, kui saadab ka otse nendele isikutele, kes oleksid pärijad seadusjärgse pärimise korral (PärS § 168). Siis avanebki pärandist ilmajäetud pärijatel võimalus testamendi vaidlustamiseks (PärS § 88 lg 7).

Proua45 6.11.2015 20:06 (9 aastat tagasi)

Vabandan, et jälle küsin nõu. Kutsusin uuesti tunnistajad kokku ( seekord 2, kes pole mulle sugulased, ega lähedased) kirjutasin vabas vormis testamendi sisu, mida testaator soovis. Ta ise kirjutas enda käekirjaga kuupäeva ja ees+pere+ allkirja. Samuti lisasid tunnistajad enda ees+perek+ allkirja. KÜSIMUS: kui vanainimesel on Notariga testament kunagi sõlmitud, ja meie tegime omavahel värskema kuupäevaga koduse testamendi, siis kas Notariaalne testament kaalub üle Koduse testamendi, või loeb kodune testament ( tean et see kehtib 6 kuud) Jah, testaator tahab mind võibolla üle kavaldada, ja mind kõigest ilma jätta, kuigi teda hooldan. Seetõttu ka sellised rumalad küsimused, et end kindlustada ärakasuatmise eest.

CC 9.11.2015 10:11 (9 aastat tagasi)

Testamenti saab muuta või tühistada hilisema testamendiga. Hiljem tehtud kodune testament on seega kehtiv - kuid jällegi ainult 6 kuud. Testaator võib kodust testamenti hoida ise või anda selle hoidmiseks teisele isikule. Koduse testamendi saab registreerida pärimisregistris. Koduse testamendi registreerimiseks esitab pärandaja või isik, kellele testaator on testamendi hoida andnud, pärimisregistrile vastava teate. Peale 6 kuud kui testaator on elus, hakkab sel juhul ehtima seaduse järgi pärimine.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.