Puhkusetasu väiksem kui 6 kuu keskmine palk

Merkel 1.03.2016 10:52 (9 aastat tagasi)

Tere selline küsimus. Sain puhkusetasu, mis on väiksem kui eelneva 6 kuu keskmine palk, hoolimata sellest, et olin sel perioodil saanud veel lisatasu kolleegi asendamise eest. Raamatupidamine vastas umbes nii: teil on puhkusetasu väljamakse vajadusele eelneva kuue kuu jooksul olnud muutus palgas, sest saite lisatasu kolleegi asendise eest summas x. Kui teil oleks üks ja kindel palk olnud selle ajavahemiku jooksul, siis oleks teil puhkusetasu arvestatud palga säilitamisega. Keskmise alusel, aga tuleb kalendripäeva tasu väiksem kui töötasu, mis saamata jääb. ------------------- On see õiguspärane?

Maret 1.03.2016 11:28 (9 aastat tagasi)

On õige ja rmp vastus ka õige, kuna olete saanud lisatasu siis seaduse järgi peabki teile arvestama puhkusetasu kuue eelneva kuu keskmise kalendripäevatasu alusel.

rp 1.03.2016 17:28 (9 aastat tagasi)

On jah õige. Puhkust saad 28 päeva, mitte terve kuu eest, juba sellest on summa väiksem. Eraldi puhkusetasu välja makstes arvestatakse enamasti täissummalt tulumaks, maksuvaba ei arvestata, kuna ühes kuus arvestatakse maksuvaba vaid 1 kord.

Merkel 1.03.2016 19:29 (9 aastat tagasi)

aga kui muudatust palgas ei oleks, kas siis oleks saanud 6 kuu keskmise? Või kui kolleegi asendamise lisatasu ei oleks arvestatud palgamuudatusena?

Maret 1.03.2016 20:28 (9 aastat tagasi)

Siis oleks mõlemal juhul puhkuseajaks säilitatud kokkulepitud kuu töötasu.

Maret 1.03.2016 20:35 (9 aastat tagasi)

Täpsustan, et lisatasu(kolleegi asendamine) ei saa eirata, tööandjal on küll jah võimalus aga mitte kohustus arvestada puhkusetasu töötajale soodsamalt.

rp 1.03.2016 22:35 (9 aastat tagasi)

https://www.riigiteataja.ee/akt/118072015004 Kui töötajale maksti keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuule eelnenud kuue kalendrikuu eest ainult muutumatu suurusega töötasu, siis puhkusetasu maksmiseks keskmist töötasu ei arvutata ja töötajale makstakse muutumatu suurusega töötasu.========== Arvan, et küsija ei ole aru saanud palgaarvestusest ja sellega kaasnevatest maksudest ning maksuvabast tuluosast, samuti puhkuseraha arvestusest. Näiteks erineva suurusega kuutasu puhul, kui august-jaanuar ei ole puhanud ega haiguslehel olnud, siis nende 6 kuu brutosumma kokku tuleb jagada 179 kalendripäevaga ning saadakse 1 kalendripäeva keskmine tasu. See korrutatakse puhkusepäevade arvuga ja saadaksegi puhkuseraha, millest hakatakse riigimakse maha arvestama.

Raha St Lage 2.03.2016 15:23 (9 aastat tagasi)

Milline võimalus oleks tööandjal see lisatasu töötajale soodsamal viisil maksta?

Merkel 2.03.2016 20:00 (9 aastat tagasi)

Ma olen saanud nii lisatasu eraldi kui lisatasu palgamuudatusena. Esimesel puhul piisab ülemuse esildisest - teisel puhul on vaja mõlema poole (ka minu) allkirja. Antud juhul - keegi minult allkirja ei küsinud lisatasu saamiseks ja palga muudatuseks. Sellest järeldan, et palga muudatust ei toimunud. Kas see arutlus vastab tõele?

oeh 3.03.2016 21:53 (9 aastat tagasi)

Lisatasu võib maksta ka ilma sinu nõusolekuta. Kui inimene saab kuus veidikenegi muu summa kui ühesuguse kindla summa iga kuu, siis tuleb puhkusetasu arvestada 6 eelneva kuu keskmise palga järgi. Raske uskuda, et lisatasu vähendas puhkusetasu. Küllap saad sa ise millestki valesti aru. Puhkusetasu makstakse üldjuhul vaid 28 kalendripäeva eest. Kui puhkusetasu makstakse samal kuul palgapäevaga, siis puhkusetasult arvestatakse tulumaks maha kogu summalt 20% ilma maksuvaba osa arvestamata, kuna maksuvaba võib arvestada vaid 1x kuus. Liites kõigi selle aasta kuude eest saadud rahasummad kokku, ka viimase palga, mis võimalik, et saadakse alles nüüd märtsis, ja jagades selle 3 kuuga, siis tõenäoliselt on ühe kuu keskmine summa siiski suurem kui varemalt kindla kuupalga puhul kätte saadi. On nii või ei ole, Merkel?

Merkel 4.03.2016 09:41 (9 aastat tagasi)

vastus on, ei ole. Pöördusin oma vahetu ülemuse poole, kes ka arvutas ja läks väga närvi, sest sisuliselt lisatasu võeti osaliselt ära ja teised kolleegid keelduvad nüüd asendamistest sellistel tingimustel.

oeh 4.03.2016 10:00 (9 aastat tagasi)

Puhkusetasu makstakse üldjuhul enne puhkust. Oli nii? Puhkusetasu makstakse 28 päeva eest. Saite 28 päeva puhkust? Näiteks kui puhkad 01.-28.03.2016, siis puhkusetasu arvestatakse 28 kalendripäeva eest. Ülejäänud 3 päeva eest 29.-31.03 saad raha palgapäeval, võimalik, et alles apilli algul. Liitke kokku kõik oma BRUTOTÖÖTASUD, kui palgaarvestusest aru ei saa. Tundub, et tekitate seal lihtsalt paanikat. 28 päeva eest peategi vähem raha kätte saama kui terve kalendrikuu eest. Lisatasu ei saa mitte mingi valemiga vähendada keskmist päevatasu. Pöörduge oma raamatupidaja, mitte vahetu ülemuse poole.

Merkel 4.03.2016 13:36 (9 aastat tagasi)

Puhkusetasu ei makstud enne puhkust, vaid palgapäeval kuu lõpus. Puhkus oli 14 päeva eest. Raamatupidajaga juba suheldud, tema vastus on minu esimeses postituses. On ka vastus, mis ütleb et raamatupidaja ei ole kohustatud soodsamalt arvestma puhusetasu. Järelikult on mitmeid viise, kuidas arvestada. Kuna rõhutatakse palgamuudatust, siis küsisin - kas palgamuudatuse puhul ei peaks mitte mõlemad poolde töölepingu uuesti allkirjastama? Lisatasu puhul ei pea.

J. 4.03.2016 21:01 (9 aastat tagasi)

Ei saa aru mis palgamuudatuse rõhutamisest sa räägid. Keegi siinvastanutest pole öelnud, et kokkulepitud palk peab olema muutumatu. Muutumatu suurusega töötasu all peetakse silmas arvestatud töötasu. Näiteks, kui sul on kokkulepitud töötasu 1000 eurot kuus ja ühel kuul maksti preemiat 100 eurot, siis ei ole su töötasu olnud enam muutumatu suurusega, kuigi põhipalk jäi samaks. Sellisel juhul arvestatakse puhkusetasu kuue kuu keskmise töötasu järgi. Kui teie ettevõttes ei ole kehtestatud korda, et puhkusetasu tuleb arvestada töötajale soodsamalt, siis peab raamatupidaja järgima määrust ega või ise soodsamat arvestust rakendada. Tõesti kahtlane, et lisatasu vähendas puhkusetasu. Kas sa vaatad seda numbrit, mis sulle panka laekus või seda, mis puhkusetasuna välja arvestati?

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.