Tagatis pangale

Mures 2.09.2005 17:17 (19 aastat tagasi)

Kas oma pere hüljanud mees (oleme veel abielus) võib endise perega omavat ühisvara maja, (kumbki pool on ka kantud kinnistusse kaasomanikena) kasutada uue naisega võetava laenu tagatiseks omale korteri ostmisel? Kui jah, siis kuidas saab seda takistada, et ühel päeval, kui jalgalasknud mees ei suvatse enam äkki oma laenu maksta, ei oleks meie maja, kuhu jäime 14.a. poja ja pensionärist emaga panga poolt sundmüügis ja meie kõpsti tänaval?

++ 2.09.2005 17:28 (19 aastat tagasi)

oma mõttelist osa võib ta pantida küll. Müüki läheb ainult tema osa, seega ei ole teie kuidagi vastutavad tema tekitatud võlgade eest. Igal juhul ära anna mingit nõusolekut oma osa pantimiseks

Mures 2.09.2005 19:54 (19 aastat tagasi)

Aga kas pank siis rahuldub sellise pooliku tagatisega, mida on hiljem n.n. musta stsenaariumi korral küllaltki raske müüa, sest kes tahaks osta poolt maja, milles elab müüja mahajäetud pere? Ja pole seegi teada, millistes osades vara kunagi jagatakse, sest maja laenu vähendamine toimus minu lahusvara (korteri, mille ema mulle kinkelepinguga kinkis) müügi arvelt. Ning kas pank võtab ka minuga, kui kaasomanikuga ühendust, kui selline pantimine peaks toimuma või käib kõik vaikselt seljataga ja mul pole ähvardavast ohust mitte õrna aimugi. Tänud vastuste eest, sest sooviks ennast asjaga kurssi viia, et hiljem ootamatusi ei tuleks. Tahaks nüüd peale mehe väga alatut käitumist rahulikult edasi püüda oma eluga minna ja mitte muretseda igasugu asjade pärast. Niigi närvid läbi. Tänan veelkord abi eest.

maks 2.09.2005 21:51 (19 aastat tagasi)

pakun ,et panka selline tagatis ei rahulda, kui just tegu mingi biigiga ei ole

Aare 3.09.2005 11:26 (19 aastat tagasi)

Asjaõigusseadus: § 73. Kaasomandi mõttelise osa käsutamine (1) Kaasomanik võib temale kuuluva mõttelise osa ühises asjas võõrandada, pärandada, pantida või seda muul viisil käsutada. (2) Kinnisasja mõttelise osa müümisel isikule, kes ei ole kaasomanik ega seaduse järgi eesõigustatud, on teistel kaasomanikel müüdava mõttelise osa ostu eesõigus. (3) Käesoleva paragrahvi 2. lõikes nimetatud ostueesõigus kehtib ka kinnisasja kaasomaniku mõttelise osa müügil sundenampakkumise teel. (4) Käesoleva paragrahvi 2. lõikes sätestatut ei kohaldata, kui kaasomanik võõrandab kinnisasja mõttelise osa alanejale sugulasele või vanemale.

innovaator 5.09.2005 18:37 (19 aastat tagasi)

Minu tutavate kogemused on sellised, et pank lihtsalt ei anna laenu kui tagatiseks on mõtteline osa ja notari poolt kinnitatud kasutus kokkulepe puudub. Võite ka pankadest küsida, kuidas praegu on.

Mures 6.09.2005 08:57 (19 aastat tagasi)

Aitähh, hakkas natuke kergem tunne.

Innovaator 6.09.2005 12:38 (19 aastat tagasi)

Paragrahv 76. Kaasomandi lõpetamise nõue (1) Kaasomanikul on õigus igal ajal nõuda kaasomandi lõpetamist. Paragrahv 77. Asja jagamine kaasomandi lõpetamisel (1) Kaasomandi lõpetamisel jagatakse asi vastavalt kaasomanike kokkuleppele. (2) Kui kaasomanikud ei saavuta kokkulepet kaasomandis oleva asja jagamise viisi suhtes, otsustab kohus hageja nõudel kas jagada asi kaasomanike vahel reaalosades, anda asi ühele või mitmele kaasomanikule, pannes neile kohustuse maksta teistele kaasomanikele välja nende osad rahas, või müüa asi avalikul või kaasomanikevahelisel enampakkumisel ning saadud raha jagada kaasomanike vahel vastavalt nende osa suurusele. (RK s 15.01.2003 jõust.01.07.2003 - RT I 2003, 13, 64) (3) Kaasomandi reaalosadena jagamisel võib kohus, kui reaalosade väärtus ei vasta kaasomanikele kuuluvate mõtteliste osade väärtusele, määrata rahalise tasaarvestuse osade ühtlustamiseks, samuti koormata üksikuid osasid servituudiga teiste osade kasuks. (4) Kohtu poolt kindlaksmääratud osade jaotamine reaalselt võib vajaduse korral toimuda ka liisu heitmise teel. Need ASõiguse § id on ka ohtlikud nii kaua, kui maja on kaasomandis. Kahju, et kurvastan aga ksulikum on teada.

muutuja 7.09.2005 15:19 (19 aastat tagasi)

Kaasomandis olevat või kaasomandisse minevat omandit pank ei arvesta tagatisena. Pangal peab olema skeemis: omand ja omanik, omandi hindamisakt ja omandi vormistamine laenu tagatiseks.

Innovaator 7.09.2005 17:52 (19 aastat tagasi)

Muutujale. Nii hull see asi ka ei ole. Minu õetütar ostis kaks aastat tagasi majaosa mis oli kaasomand ja on ka praegu kaasomand. Pank nõudis ainult, et uute kaasomanike vahel sõlmitaks notari juures kasutuskokkulepe , kes millist korrust kasutab ja sai laenu küll. NB! maja ei ole realosadeks jaotatud. Katus ja vundament ühine. Sinu jutujärgi ei saa majaosa üldse laenuga osta, kui ei ole realosa või korteriomand.

muutuja 7.09.2005 22:39 (19 aastat tagasi)

Mul oli plaan oma osa teistelt pärijatelt välja osta ja sealjuures sama korteriomand jääks pangalaenu tagatiseks. Pank algul oli nõus, et kõik toimub korraga notari juures, nii pärimistoimingud kui ka pangalaenule tagatise vormistamine. Hiljem siiski loobus, meil on pärijatele kaasomandisse anda või meil neilt välja osta 1/4 korteriomandit. Ju pank ei olnud kindel, et tegelikkuses üldse kaasomandisse ei lähe ja nõuab, et oleks üks omanik korteriomandile, et siis saab laenu tagatiseks vormistada. Nii et mul igaljuhul see variant läbi ei läinud. Eks palgasummal ja vanusel on ka oma mõju pangale kui ta laenutaotlusi läbi vaatab.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.