Ühisvara?

Margit 10.01.2006 15:33 (19 aastat tagasi)

Omandasin 1/2 majavaldusest kinkelepingu teel (minu vanaisa kingitus) abielu ajal. Vahetasin selle isikliku omandiõiguse alusel mulle kuuluva 1/2 majaosa abielu ajal vahetuslepingu teel aiamaja vastu. Lahutasin abikaasast, kohtuotsuses lahutuse kohta oli kirjas, et vaidlusi ühisvara jagamise osas ei ole. Pärast lahutust erastasin aiamaja juurde kuuluva maa (minu nimel on maaüksuse ostu-müügileping, maa on kantud katastrisse). Tulekahjus hävis hoone täielikult, mille kohta on olemas Päästeteenistuse õiend ja linnavalitsuse teatis ehitise likvideerimise kohta. Veidi pärast tulekahjut endine abikaasa suri. Nüüd soovin kinnistut müüa. Kas kinnistu on minu isiklik vara või läheb pool sellest pärimisele endise abikaasa laste vahel, nagu ütles notar?

. 10.01.2006 15:59 (19 aastat tagasi)

kuna kinnistu on tekkinud pärast abielulahutust, on ta sinu lahusvara, aga kuna võib vaielda selle üle, kas kinnisvara tekkimist võimaldanud vallasvara (aiamaja soetamistehing) oli ühis- või lahusvara, siis võib notar tõesti tehingu tegemisest keelduda ja väita nii nagu väidab. soovitan proovida teiste notaritega

Uup 10.01.2006 23:17 (19 aastat tagasi)

Mis tähendab proovida teiste notaritega. Küsimus on ju selles, et kas teie ostja omandab teie käest maa ja kas teil on õigust nimetatud maad müüa või hiljem keegi vaidlustab tehingu ja vastutate tekkinud kahjude eest. Pärast vahetustehingut tekkis aiamajale teil abikaasaga ühisomand. See ei tähenda, et aiamaja kuulus teile abikaasaga täpselt 1/2 ja 1/2, vaid kui ta oli teie lahusvara arvelt omandatud, siis ilmselt teile rohkem. Üksi aga üks abikaasa ilma teiseta varaga tehingut teha ei saa. Pärast maa erastamist kas on tegemist maa omandanud abikaasa lahusvaraga või mitte on vaieldav, sest omand on seadusega kaitstud ja teie lahutatud ja hiljem surnud abikaasalt keegi ei saa omandit aiamajale ära võtta. Õigus maad erastada oli teie lahutatud abikaasal samavõrra õigust, kui teil, sest aiamaja kuulus teile mõlemale. St, et ka erastatud maale on olnud abikaasal õigused ja tema pärijatel on need õigused säilinud samal määral. Et olukord lahendada tuleks endise abikaasa pärijatega kokku leppida, et see maa kuulub näiteks teile. Kui see oli omandatud teie lahusvara arvel, siis on head eeldused, et nimetatud vara jagamisel kõrvale kalduda abikaasade vara võrdsuse printsiibist.

. 10.01.2006 23:57 (19 aastat tagasi)

"proovida teiste notaritega" tähendab SEDA, et võib olla võimalik leida notar, kes ei tee olukorrast probleemi ja teeb käsutustehingu ära ilma selleta, et enne peaks mehe pärijatega milleski kokkuleppele jõudma formaalne juriidika on üks asi, reaalne elu nõuab sageli paindlikkust. hageda jõuab alati

Margit 11.01.2006 10:43 (19 aastat tagasi)

Kuidas teha tegantjärele kindlaks, millises osas kuulus aiamaja mulle, millises endisele abikaasale, kui see oli omandatud minu lahusvara arvelt? Ja kas see muudab minu poolt erastatud maa jagamises midagi?

Aare 13.01.2006 20:52 (19 aastat tagasi)

Hea Margit, Kas notar põhistas ka oma seisukoha. Palu talt kirjalikku seisukohta. Mina väidan, et see kinnistu on Teie ainuomand. Ütleb Perekonnaseadus ju selgelt, et abielu kestel abikaasade omandatud vara on abikaasade ühisvara. Ja,et abikaasa lahusvara on vara, mille see abikaasa omandas pärast abielusuhte lõppemist. Mina e ole leidnud seadustest ega kohtulahenditest kindlat väidet, et ühisvaras olnud hoone muutumisel kinnisasja oluliseks osaks pärast abielulahutust see ei oleks lahutatud abikaasa lahusvara. Teine küsimus on see, kas pärijatel on õigus kinnistu suhtes midagi nõuda. Ühes kaasuses vanaemake pärandas pojapoegadele pool maja. Ennem vanaemakese surma maja sai kinnisasja oluliseks osaks. Pojapoegadel ei õnnestunud enam pärida poolt maja, vaid ainuke mida notarid välja pakkusid oli seada Hoonestusõigus. Täpseid üksikasju peast ei mäleta. Seega on pärijatel 10 aastat aega pärandi avanemisest arvates esitada päranddi vastuvõtmiseks avaldus. Saavad nad siis hoonestusõiguse või mille, selgub asja käigus. Kui võimalikud pärijad tahaksid aga lihtsalt sellest loobuda, siis ühisvara surnud abikaasa korral ei õnnestu küll kuidagi jagada. Kui see asi tahetakse ennem nimetatud 10 aastat mööda saada, siis tuleks kas pärandist loobuda kui see annab midagi olukorra lahendamisel või pärand vastu võtta ja omavahel notaris teha tehing pärija poolt saadu üleandmiseks pr. Margit'le.

Aare 13.01.2006 21:15 (19 aastat tagasi)

Hea Uup, Riigikohtu lahend 3-2-1-116-00, 8. detsembril 2000. a: " ... pärandvara jagamise asjades perekonnaseaduse ühisvara jagamist reguleerivad sätted kohaldamisele ei kuulu."

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.