Reaalosadeks jagamine

Ambros 18.06.2006 14:04 (18 aastat tagasi)

Probleem selline, et hooneregistri järgi 4 korteriga elamu kuulub korterite ostmise läbi kahele inimesele, mida on asutud kinnistama. Poolte alused maad (maja ongi nagu paarismaja kahe sissekäiguga ja 1,5 kordne, kus teisel korrusel olid eraldi korterid) on juba eraldi katastriüksustena katastrisse kantud kuid maavalitsus ei võta pabereeid vastu, sest puuduvat mingi reaaloseadeks jagamise notariaalne paber. Notaribüroost väideti, et see läheb vallasvaratehingu alla ja seda paberit enam väljastada ei saagi. Millised on võimalikud lahendused antud olukorras.

A. 21.06.2006 12:31 (18 aastat tagasi)

Kui maja on kaasomandis, siis saab küll veel seda tehingut teha. Muudeti asjaõigusseaduse rakendamise seadust ja selle § 13 lg viimane lause ütleb nii: Kaasomandis oleva ehitisega võib pärast 2006. aasta 1. märtsi teha kaasomanike vahel kaasomandi lõpetamisega seotud tehinguid, samuti kaasomanikevahelisi tehinguid, mis on vajalikud kinnistamist takistavate asjaolude kõrvaldamiseks." Kui on aga erastatud korteritena, siis peaks saama seada korteriomandid. Seda peaksite uurima linnavalitsusest, kui Tallinnas, siis maa-ametist, milliseid dokumente on vaja esitada neile. Korruste kaupa eraldi kinnistuid moodustada ei saa, saaks ainult ülalt alla. Kui korteriomandid seatud, siis võiks kõne alla tulla korteriomandite registriosade sulgemine ja siis kinnistu jagamine, kuid seal on üks aga. Kui on ühiseid kommunikatsioone (veetorud vms), mis läbivad mõlemat maja osa, siis ei saagi eraldi kinnistuid moodustada ja peab ikkagi moodustama korteriomandid. Samuti on olukord siis, kui tahetakse eraldi moodustada ülemise ja alumise korruse kinnistud - ka see ei ole võimalik.

Ambros 23.06.2006 11:35 (18 aastat tagasi)

Ostetud on korteritena. Ja kummalegi kuuluvad vastava poole alumise ja ülemise korruse korterid ülalt alla ehk pool maja. Kas saan õigesti aru, et seda olukorda kaasomandina käsitleda ei saa (ja vastava seadusmuudatuse lg 13 seda ei puuduta)ning peab minema korteriomandite seadmise teed? Samas on eraldi katastriüksused juba maja all moodustatud, kas korteriomandite seadmiseks tuleks need nüüd taas liita? Või saab ühe maja korteriomandeid seada ka eraldi katastriüksuste peale?

Ambros 23.06.2006 18:10 (18 aastat tagasi)

Kas $13 lõige 6 lõpus ( https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=1023153 ) olevat viidet sellele, et kaasomandi lõpetamine ja muud kinnistamist takistavate asjaolude kõrvaldamisega seotud toimungud on lubatud, ei või tõlgendada nii, et see kehtib ka korteritena erastatud maja kohta? Mis teeb korteritena ostetud omandiga maja reaalosadeks jagamise keerulisemaks (kui ehituslikke takistusi reaalosadeks jagamiseka ei ole ja selle kohta on ka linnavalitsuse poolt väljastatud tõendid)? Kas asja teeb keerukaks mitme hooneregistri sissekande (iga korteri kohta) olemasolu? Ja kas hooneregistri sissekandeid ei saa muuta enne kinnistamist (näiteks liita endale kuuluvad kaks korterit üheks)? Kui viimast käsitleda kinnistamist tõkestavate piirangute ületamisena, siis haakuks see ju hästi ülalviidatud seadusemuudatuse mõttega.

A. 28.06.2006 14:48 (18 aastat tagasi)

põhimõtteliselt peaks saama ka korterieid kokku liita ja seeläbi moodustada nn kaasomand või jagada maja reaalosadeks. Sel juhul aga ei saa olla sel majal ühist sissekäiku ja ühiseid kommunikatsioone. Kui ka linn annab sellise paberi, et ehitustehnilisi piiranguid pole, siis ei tähenda see veel tegelikkuses midagi. Ennegi on nad avvatamat sellisele paberile jagamised kohtus vaidlustanud. Ma arvan, et kõige õigem on Teil järgi uurida linnast, et kui ikkagi korteriomandite seadmiseks läheb, mis siis tegema peate (kas tuleb katastriüksused liita, mis ilmselt tuleb teha ja kas kas oleks ka uut avaldust vaja), siis kui need tehtud, siis pööduda kõigi paberitega mõne notari poole, kes siis juba vaatab, mis teha annab. Ega siin niimoodi ei ole võimalik välja mõelda, mis täpselt vaja on.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.