Vanema õigued ja kohustused

mees 2.08.2006 11:00 (18 aastat tagasi)

Palun andke nõu, kes saab aidata? Kust leida hea advokaat? Minu nimel on väljaspool abielu sündinud laps. Lapse ema, eelnevalt minuga suhtlemata, nõudis kohtus välja elatise. Kuna erinevatel asjaoludel olen olnud töötu, võlgades ja ilma sissetulekuta pikemat aega, siis senini on elatis tasumata. Nüüd soovin hakata tasuma elatist ja ka osalema lapse kasvatuses. Lapse ema aga sätib tingimuseks, et lapsega suhtlemiseks peaksin elama tema juures (mina ei soovi seda). Kuna kokkuleppe saavutamine tundub olevat välistatud, olen sunnitud pöörduma kohtu poole. Kuna ema on 3 aastat last üksi kasvatanud, siis olen valmis nüüd järgmised kolm (või ka enam) aastat ise last kasvatama. Kui suur tõenäosus on kohtus selline nõue võita?

mhh 2.08.2006 11:12 (18 aastat tagasi)

mõttetu üritus, laps pole asi, et 3 a ema ja siis vahelduseks isa juures. Sina isana pead täitma oma kohust lapse ülalpidamisel. Lapse ema ei pea sind eelnevalt teavitama, et kavatseb elatist sinult nõudma hakata. Sinu kohus on oma last ülal pidada! Maksa elatist ja suhtle oma lapsega ja ole talle hea isa. See et ema esitab lapsega suhtlemiseks tingimuse et hakkad temaga koos elama, ei ole just eetiline. Ja seda saaksid küll kohtus hageda. See et sina töötu oled, on sinu probleem. Kohus küsib kohe mida oled teinud töö leidmiseks jne.

mees 2.08.2006 12:07 (18 aastat tagasi)

mhh, kas tahad öelda, et kohtus on mõtetu taotleda lapse kasvatamise õigust isal? Kogu jutt oli taustaks, küsimus lihtsalt selles, et kas oskad soovitada advokaati, et taotleda lapse kasvatamise õigust (lisaks raha ülekandmisele lapse emale!)!

huvitav 2.08.2006 12:24 (18 aastat tagasi)

kas laps elas need vahepealsed 3 a õhust ja armastusest?! kas rahast on kahju, vana vant, ja arvad, et targem on last solgutada?! sinusuguste "isade" pärast lapsed kannatavad ja nutavad, samuti nende emad, aga nemad PEAVAD last toitma-katma...

mees 2.08.2006 13:16 (18 aastat tagasi)

laps elas need kolm aastat ema kulul ja koos emaga, selge see ju! Ja edaspidi taotlengi, et laps elaks isa kulul ja isa peres. Ja emotsioonideks pole siin põhjust!:)

mees 2.08.2006 13:21 (18 aastat tagasi)

sünnitamise võimega kaasneb otsustuseõigus emal. Kui ema otsustas sünnitada lapse abielus oleva mehega, siis ta võttis ka vastutuse. Ja kui mees nüüd soovib oma lapse kasvatuses osaleda tegelikult (mitte ainult raha ülekandega), siis ema sätib tingimusi (mis seisnevad koos elamises!). Kas sellisele probleemile võiks kohtus leida ka isa rahuldava lahenduse?

kah mees 2.08.2006 15:33 (18 aastat tagasi)

Kaasaegne naiste elukutse

mhh 2.08.2006 15:43 (18 aastat tagasi)

loomulikult võid taotleda kohtus seda, et laps sinu juurde mõistetaks. Kuid tõenäosus null. Kus sa need vahepealsed 3 aastat olid. Ja kas 3 a pärast loobud jälle lapsest??

mees 2.08.2006 16:22 (18 aastat tagasi)

kas meie kohtusüsteem siis tõesti nii jama, et isal puudub õigus lapse kasvatuses kaasa rääkida v.a. lapse ema spondeerimine?? Mida need üksikemad siin siis hädaldavad? Või ma sain millestki valesti aru?

soovitan 2.08.2006 16:35 (18 aastat tagasi)

Lugege "Pere ja kodu" 2006 a. juulikuu numbrit ... 50:50 variant ehk see, et laps elab pool ajast isa ja pool ajast ema juures, ei kõlba Montoneni ega Sinkkoneni meelest kuhugi. Lapsel peab olema üks kodu...“Soomes on “nädal isa, nädal ema juures”-variant levinud ja mul on selle pärast mure,” kurdab Sinkkonen. “Laps pole enam kellegi oma. Lõpuks ei tea isa, mis juhtus ema nädala ajal, ja vastupidi. Kummalgi vanemal pole lapse elust ülevaadet.” See on konkureerivate kodude variant, millest tuleks hoiduda. Paraku on nii, et kui laps on näiteks ainult ühe päeva nädalas isa juures, ei välista see veel, et ema ja isa kodud ei saaks omavahel konkureerida. Võistlusmoment tekib ka vanemate hoiakutest. Ema ja isa kodu võivad konkureerida siis, kui kumbki püüab teha nii, et lapsel oleks tema juures parem. See pole mitte lapse heaolu peale mõtlemine, vaid pigem alateadlik kättemaks teisele vanemale: näed, laps tahab minuga rohkem olla! Nii võib saada tegelikkuseks oht, mille eest Pulver hoiatas – laps valib mõlemal pool ainult õigused ja õpib selgeks manipuleerimise...

Mehele 2.08.2006 16:35 (18 aastat tagasi)

Selliseid isasid, kes naiste juures on seni kuni lapse tulema hakkab (hea kui niigi kaua), on maakeral tuhandeid. Kui isa on lapse enda nimele võtnud, siis on tal ka kohustus tema eest hoolitseda. Kui seda pole seni tehtud, siis seda hullem. Praegu on selline isa lapse jaoks tühi koht. Laps pole mänguasi, mida täna siia, homme teise kohta viia. Erinevate „kodude“ vahel tõmmeldes kaob lapsel turvatunne ja saamegi lõhestatud järgmise psüühikaga inimese. Kas seda ISA soovibki?

Perekonnaseaduses ... 2.08.2006 17:10 (18 aastat tagasi)

Kui soovid nüüd hakata osalema lapse kasvatamises, siis peaksid kõigepealt lapse emaga kokkuleppele jõudma. Vastasel juhul aga vaata ... ...Paragrahv 52. Suhtlemine lapsega (2) Kui vanemad ei ole kokku leppinud, mil viisil lahus elav vanem võtab osa lapse kasvatamisest ja temaga suhtlemisest, lahendab vaidluse eestkosteasutus või vanema nõudel kohus. Aga ka lapse ema võib ju kohtusse pöörduda ...

Tore on! 2.08.2006 18:17 (18 aastat tagasi)

Kolm aastat pole elatisraha maksnud, sest "laps elas need kolm aastat ema kulul ja koos emaga". "Ja edaspidi taotlengi, et laps elaks isa kulul ja isa peres" - ja nõuan emalt alimendid välja? Ja kui kolme aasta pärast jääd jälle töötuks, siis lükkad lapse emale, las kasvatab... Kuidas sa mees üldse lapse kasvatamist ette kujutad?

mees 3.08.2006 08:55 (18 aastat tagasi)

mul oma peres muideks kolm last ülesse kasvatatud, nii et palun ärge muutuge õelateks! Seega kujutan lapse kasvatamist väga selgelt ette! Ja seda ema juuresolekul lapse vaatamaskäimise õigust, mida lapse ema mulle pakub, et suuda ma tõesti lapse kasvatamises osalemiseks pidada! Paraku ma siit midagi tarka ei kuulnud! Rohkem väljaelamise koht!:)

mees 3.08.2006 08:56 (18 aastat tagasi)

kui kellelgi juhtub olevat selles vallas mingi konkreetne kogemus või kohtulahend, siis ootaks temalt kommentaare!

mees 3.08.2006 09:03 (18 aastat tagasi)

vastuseks kritiseerijatele: kas need naised, kes sünnitavad lapsi selleks, et meest endaga siduda on väga suured lapse armastajad? Ei tea, kes on suurem mängur sellises olukorras? Inimesed pole ju loomad, et iga suguühte järel peaks laps sündima. Siiani arvasin, et ka enne lapse eostamist küsitakse ka mehe nõusolekut. Sellest kogu case pihta hakkaski! Naine otsustab kuni lapse sündimiseni kõik ise, ilma kokkulepeteta. Ja siis peab mees hakkama naisega kokkuleppeid sõlmima lapse kasvatamise osas! Karmid reeglid siin naiste maailmas!:)

Mehele 3.08.2006 10:06 (18 aastat tagasi)

Kui Te soovite lapse kasvatamises kaasa rääkima hakata on Teie poolt loomulikult kiiduväärt tegu. Selleks peaksite kõigepealt lapse emaga koos arutlema, millisena te oma osa näete. Soovitan seda teha kohaliku omavalitsuse lastekaitsespetsialisti juuresolekul. Vajadusel peaksite kokkulepitu ka kirja panema. Kui te pole kolm aastat last näinud, tähendab see seda, et olete selle lapse jaoks täiesti võõras inimene. Seetõttu kõigepealt peaksite lapsega tutvuma lapse ema juuresolekul, et laps teadvustaks teid kui isa ja õpiks usaldama. Alles seejärel võite lapse emaga arutleda, kelle pere juures ja kui kaua laps elab. Kolmeks aastaks last emast lahutada (Teie peresse kasvama viia) ei luba ükski kohus. Isa kasvatada võidakse laps anda juhul, kui ema on alkohoolik või asotsiaalsete eluviisidega. Teie kirjast seda ei selgu, samuti ei selgu ka seda, kas lapse ema töötab (kuni kolmeaastase lapsega võiks ema olla kodus). Teie kirjast võib lugeda, et te ise olete „olnud töötu, võlgades ja ilma sissetulekuta pikemat aega“ ning kohus võtab seda kindlasti arvesse.

mees 3.08.2006 11:32 (18 aastat tagasi)

tänan asjaliku soovituse eest!Lapse ema ei ole alkohoolik ja peaks hetkel töötama! Ehk kohus võtab ka seda arvesse, et töökohta ei leidnud ma tänu lapse ema (ja tema sugulaste) aktiivsele tegevusele. Ja võlad tekkisid seoses lapse emale antud laenuga, mille jätsin talle kompensatsiooniks, et ei saa last toetada. See oli ühe aasta elatusraha summa ulatuses. Kas oskate veel kommenteerida ka seda, mis õigused on mul lapse kasvatuses osalemiseks? Selge see, et esialgu pean lapsega tuttavaks saama ema juuresolekul. Kuid edaspidi ei ole mul soovi lapse ema juuresolekul lapsega kohtuda. Ja kohtusse pöörduma pean seetõttu, et lapse ema keeldus sellel teemal suhtlemast! Tema ainus tingimus oli, et kui tahan lapsega suhelda, siis pean tema juures elama. Kuid mul on omal pere, kelle juurest pole mul kunagi olnud kavatsust lahkuda! Selline lugu siis!

mhh 3.08.2006 14:31 (18 aastat tagasi)

hakka oma lapsega suhtlema - see kõige olulisem. Teda enda juurde nõudma hakata - sel pole mõtet. Sa ei tunnegi seda last ega tema hingeelu, õpi teda kõigepealt tundma. Ja kas laps üldse tahaks sinu juurde kolida?

mees 3.08.2006 14:37 (18 aastat tagasi)

ei tea kuidas ma seda saan teha, kui lapse ema ei ole valmis minuga suhtlema?? Toredad soovitused, aga raske ellu viia!:) Tänan ikkagi!

mees 3.08.2006 14:40 (18 aastat tagasi)

jah, kuna laps võõras, ja ema kah ei taha muud kui ainult raha (või siis, et oma pere juurest tema juurde läheksin!), siis ega küllap see laps jääbki võõraks! Mis teha, lihtsam on maksta, kui isekate naistega võidelda!:)

ja 3.08.2006 14:42 (18 aastat tagasi)

lapsearmastust või hoolimist nende naiste puhul küll ei paista! Saaks aga papi kätte ja ärgu tülitagu mingite soovidega lapsega suhelda!:)

lapsevanem 3.08.2006 15:03 (18 aastat tagasi)

Kirjutad, et lapse ema pole valmis sinuga suhtlema. Loomulikult, kui sa 3 aastat pole lapsest huvitatud olnud ja nüüd äkki otsustad isa mängima hakata. Kes teab, mida see ema on pidanud tegema, selleks et oma last üleval pidada. Emapalka makstakse ju ainult lapse aastaseks saamiseni. Kirjutad, et „võlad tekkisid laenuga, mille jätsin talle kompensatsiooniks, et ei saa last toetada. See oli ühe aasta elatusraha summa ulatuses“. Mis sai aga edasi, kui see raha otsa sai? Õhust ja armastusest ei ela ju keegi ära. Laps aga tahab süüa ja riideid ja ka maksud on vaja maksta. Nii, et see „papp“ on vajalik selleks, et ellu jääda ning tagada lapsele normaalne elu. Ja kuna sa kolm aastat pole lapsest hoolinud, ei usu ilmselt see ema, et sa lapse kasvatamisest tõsiselt huvitatud oleksid. Usaldus puudub. Alusta kõigepealt usalduse taastamisest, sest lapsevanemana on see kõige olulisem, nii enda, lapse ema, kui lapse suhtes.

samuti mees 3.08.2006 17:15 (18 aastat tagasi)

Paistab, et naine kellega te koos olite on väga õel ja hoolimatu inimene. Siin tekib aga rida küsimusi, miks te üldse sellise naisega suhte lõite. Alati on ju ka võimalus lapsele mitte oma nime anda, sel juhul poleks teil praegu vaja kurta. Kui lapse ema hoolimatu on siis ma arvan, et oleks ta lapse pikemalt mõtlemata teile kasvatada lükanud. Kas te olite töötu, kui lapse emaga suhtlesite või olite juba siis töötu? Töötasite siis lapse ema või tema alluvuses? Kui tundsite, et teid on ebaõiglaselt töölt vabastatud oleks võinud pöörduda tööinspektsiooni.Praegu tundub küll, et selles loos on midagi valesti - sellisel puhul tahaks ka teist poolt ära kuulata.

mees 4.08.2006 15:04 (18 aastat tagasi)

jep, eks see kohtu case ole! Mis teha! Saame hakkama...tänud kaasarääkijatele!:)

täiskasvanu 4.08.2006 15:19 (18 aastat tagasi)

ema nõue, et isa saab ainult siis last näha kui nendega koos elab, on emotsionaalne ja alusetu. Arvestades asjaolu, et sa oled siiski pikka aega töötu ja rahatu/võlgades olnud, ei näe siin võimalust, et kohus annaks lapse hoolduõiguse sulle. Sest nad küsivad sinult rahalisi tagatisi. Kust sul äkki nüüd lapse kasvatamiseks rahad tekkisid kui neid enne ei olnud? Miks sa andsid eksile laenu, selle asemel et seda elatisena anda ja sellega oma isakohust täita?

lapsevanem 4.08.2006 15:58 (18 aastat tagasi)

Kas see naine rasestust Teie spermat kasutades kunstliku viljastumise teel? Sel juhul saan aru, et Teilt eostamiseks nõusolekut ei küsitud. Kui Teil oli selle naisterahvaga suhe, mille tulemusel see laps eostati, siis tuletan meelde, et ka meestel on võimalused soovimatust rasedusest hoiduda (kondoomid näiteks). Kui te seda võimalust ei kasutanud, vastutate lapse eostamise eest sama palju kui lapse ema. Lapse eostamisest kuni sünnini kulub aega ca 9 kuud, ka selle aja jooksul oli Teil võimalik oma seisukoht selle lapse suhtes selgeks teha. Kuna Te võtsite lapse oma nimele, pidite olema temast huvitatud. Või sunniti Teid vägisi seda tegema? Kui te nüüd kolm aastat lapsest huvitatud pole olnud, siis tekib küsimus miks. Kirjutate, et olite töötu ja võlgades. Kui te olite lapsest tema sünnihetkel huvitatud, siis töötu olek ei takista lapsega suhtlemist. Kui te lapse sünnihetkel võtsite ta oma nimele, siis seadis see Teile ka teatavad kohustused. Neid pole Te paraku 3 aastat täitnud. Kolm aastat eemale hoidmist näitab vaid veelkord Teie vastutustundetust ja eks kohus seda ka arvestab. Lapse ema nõudmine, et saate last näha juhul kui tema juures elate on muidugi jama. Selleks tal õigust pole. Aga mäda on see lugu ikkagi.

hamlet 8.08.2006 14:47 (18 aastat tagasi)

JAH, miski on mada ... siin riigis. Pole ime et moslemid tahvad euroopas shariaadi kehtestada. Tahavad seeläbi demokraatiala ma panust anda ja maailma päästa. kui mees on midagi teinud siis ta ka vastutab oma tegude eest. Kui ta midagi tahab, siis ta ka otsustab ja tegutseb vastavalt. Koraan on parem raamat kui piibel ... mehel voib olla niipalju naisi kui ta suudab üleval pidada.

Hamletile suure hilinemisega 15.09.2006 15:28 (18 aastat tagasi)

Tänapäeval suurem jagu mehi ei suuda ennastki üleval pidada ning poetavad end vaikselt naise sappa, mis siin ikka vaielda, on selliseid naisi ja ka samasuguseid mehi. Küsimus ei ole ainult ülalpidamises vaid ka tunnetes. Väga paljud haaremi naised ihusid mehe selja taga üksteise vastu hammast.Kui jõud naise suhtes ei purenud, kasutati sed laste kaudu. Ega see mitmenaise pidamine nii kerge polegi. Kas sinul hamlet on kasvõi ükski naine, kes sind austab ja ümmardab. Parem ikkagi varblane peos, kui kümme katusel.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.