Politsei

Liina 18.03.2009 14:40 (16 aastat tagasi)

Tere! Palun öelge, kas väljapool tööaega erariides politseiametnikul on samasugused õigused kui tööl olles? Kus jookseb piir?

outlaw 18.03.2009 20:12 (16 aastat tagasi)

Piiri kohta saad lugeda Politseiseadusest. Seal on umbes sellise sõnastusega paragrahv (politseiametniku kohustuste peatükis) , et "õigusrikkumise märkamisel on politseiametnikul kohustus asuda ajast ja kohast sõltumata teenistuskohustuste täitmisele" Näiteks kui politseinik läheb õhtul maikasärgi ja dressipükstega poodi õlut ostma ja näeb, et alaealised juba poe taga joovad, siis võib nuuti anda küll. Aga kui selget õigusrikkumist pole tuvastatud siis mingit profülaktikat teha ei saa. Näit auto ohukolmnurka näha küsida. Mõni politseiametnik võib siinkohal muidugi eriarvamusel olla.

Liina 19.03.2009 08:53 (16 aastat tagasi)

Aga kas politseiametniku tunnusteta (vorm, töötõend jne) maikasärgi ja dressipükstega eraisik üldse toimib seaduse mõistes politseiametnikuna? Ma ei pea ju üldse teadma, kes ta ametiisikuna on ja seega ei pea vastu võtma suulist kutset politseijaoskonda tulla. Või kuidas siis ikkagi on?

. 19.03.2009 09:50 (16 aastat tagasi)

Liina loe seaduseid kui sind see teema huvitab - politseiseadus, politseiteenistuse seadust - viimane ei sea politseiametnikuks olemist sõltuvusse mitte vormist ja töötõendist vaid ikka milelstki muust ja olulisemast - ametisse nimetamisest, ametivande andmises, vajaliksest kutseoskustest ja isikuomadustes. On vist igaühele selge, et polisteinike töötab ka erariietes seega pole probleemi, kui politseinik kannab maikat ja dresse, kuidas nad muidu saaks näiteks jälitustegevust läbi viia? Politseiteenistuse seadus näeb lausa ette korra, kuidas tuleb vormiriietuse mitteandmist politseiametnikule hüvitada. Ja Politseiseaduse § 12 lg 3 ütleb tõesti nii nagu outlaw'gi eelpool viitas, et sõltumata ajast ja kohast on politseiametnikul lausa kohustus asuda teenistusülesandeid järgima, kui nad märkavad õigusrikkumist -olgu ta sellel hetkel või rannariietes. Täpsemad korrad politseinikele (ka enese esitlemise põhimõtted) kehtestab aga Politseiameti juht. Seega kui sind on mingi herilane hammustanud ja sa leiad, et mingis sinuga juhtunud situatsioonis käitus politseiametnik vääralt, siis esita tema peale kaebus tema juhile. Politseiseaduses on ka kirjas, kes teostavad politsei üle järlevalvet, seega kui tolle ametniku vahetu juhi vastusega rahule ei jää, on sul alju võimalusi edasi kaebamiseks. Eks vaid nii, konkreetset olukorda uurides ja analüüsides ongi võimalik anda hinnang, kas üks või teine politseinik käitus mingis situatsioonis õigesti või vääralt.

outlaw 19.03.2009 11:05 (16 aastat tagasi)

Küsimus on vist selles, et keegi maikasärgiga mees kutsus politseijaoskonda ja Liina ei tahtnud minna (kuigi võib-olla külakoht ja ta teadis, et see on politseiametnik) Siin on probleem selles, et inimene ei pea teadma, et mingi inimene on politseinik kui tal pole ametiriietust või töötõendit kaasas. Ma arvan, et ilma töötõendit esitamata ei saa keegi kuhugi kutsuda, aga õigusrikkumisse sekkuda saab ja isegi peab. Kui õigusrikkumisele on piir pandud, siis kutsub politseinik kolleegi, kes on vastuvaidlemata politseiametnik ja kelle seaduslikke korraldusi tuleb täita. Minu tuttavad politseinikud kannavad seda töötõendit küll nagu moblat või autojuhiluba kaasas (ei ole kruvidega vormi külge kinnitatud) ja neil pole ka mingit probleemi ennast tööst vabal ajal politseiametnikuna esitleda.

Liina 19.03.2009 12:40 (16 aastat tagasi)

Minu lugu tegelikult väga lihtlabane, sõitsin jalgrattaga üsna hilisel õhtutunnil ja pidin seejuures autotee ületama. Fikseerisin, et tänav on inim- ja autotühi (tegu on väikelinnaga)ning sõitsin rattaga üle sebra. Tean, et ratas tuleb käekõrvale võtta, aga antud hetkel tundus see tarbetu. Hetk hiljem sõitis minu kõrvale eraauto, kust astus erariides välja isik, kelles ma peale visuaalset vaatlust tuvastasin meie linnakese politseitöötaja. Ilma pikema jututa kutsus ta mind järgneval tööpäeval jaoskonda. Kui ma püüdsin seletada, et tööpäeval ei ole võimalik tulla, vastas too isik, et ega tema kellegi järel jooksma pea. Sellest tekkis mul veel üks küsimus, et kes siis kelle jaoks on. Kas politsei maksumaksja või maksumaksja politsei jaoks. Praeguseks on jaoskonnas käidud ja protokoll taskus. Õnneks väga suur trahv ei määratud :)Aga küsimused jäävad..

outlaw 19.03.2009 22:28 (16 aastat tagasi)

Nojah, politseinik oleks pidanud kõigepealt ennast tutvustama ja ametitõendi esitama. Kui ta seda ei tee (ikka juhtub) tuleks küsida, et kes sa selline oled. Siit tuleb erinevaid arenguid: võib-olla näidatakse ametitõendit, võib-olla kutsutakse ekipaaz ja kodanik esineb tunnistajana, võib-olla veel midagi. Liina toodud näites oleks mina öelnud ahah, ma olen siis homme kohal ja edasi vändanud. Jaoskonda poleks ilmselt läinud.

Liina 20.03.2009 08:40 (16 aastat tagasi)

Suures linnas oleks selline olukord üldse mõeldamatu. Väikelinnas on olukord hoopis teine. Jaoskonda mitteilmumise korral oleks rakendatud ilmselt sundtoomist. Või kas oleks ikka saanud sundtuua?

no 22.03.2009 15:20 (16 aastat tagasi)

mis sa siis hakkasid puiklema, mu pojal oli sama juhus ja vabandas kenasti, sai lihtsalt hoiatuse...

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.