Lapse kuulda võtmine kohtus

Lauri 7.07.2022 10:03 (5 kuud tagasi)

Lahutus käsil (naise poolsel soovil, äkki olevat armastus kadunud) laps 9.a ja korduvalt räägib, et soovib jääda elama isaga oma koju ja käia oma koolis. Kahjuks ema on otsustanud kolida linna üürikorteri ja soovib jõuga last kaasa võtta ja panna uude kooli. Mis vanuselt võtab kohus kuulda last, juhul kui peaks andma köigu hooldusõiguse üle kohtus? Isal töökoht, omab korraliku maja, lapsel kõik tingimused olemas. Ja on öelnud, et soovib olla isaga ja emaga nädalavahetustel ning koolivaheaegadel. Emal töökoht, üürikorter. Isana olen lapse psühholoogilise heaolu pärast mures kuna laps pärib iga päev, kas saan jääda sinuga, ei soovi minna linna ega uude kooli. Olen lapsele pakkunud, et kui soovib olla linnas, siis mina ei keela ja olen selle poolt kui laps soovib, aga on vastupidi. Kas kohus kuulab last ja tema soove?

woko 2.08.2022 11:24 (4 kuud tagasi)

PKS § 119 lg 1 alusel saab kohus anda ühele vanemale õiguse otsustada üksi lapse viibimiskoha üle (nt vanemate lahku elama asumise soovi korral lapse tulevase elukoha üle), seejuures peab kohus seda otsustust tehes lähtuma PKS § 123 lg 1 järgi lapse huvidest, arvestades kõiki asjaolusid ja asjaomaste isikute õigustatud huvi (Riigikohtu seisukoht, RKTKo 3-2-1-45-11). Seega kohus võib küll lapse käest küsida, kui teeb otsuse ikka ise. Üldiselt soovitan kasutada enne kohtusse minekut perelepitusteenust, mida SKA pakub - on vähem ebameeldiv ja tulemus võib rohkem lapse huvides olla.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.