pärand

ants 3.05.2009 22:54 (16 aastat tagasi)

Hi! Lugu selline, et ema ja isa olid abielus. Korter oli neil ühisvara. Isa oli ja suri mujal riigis ning ema saab varsti kätte surmatunnistuse. Saan aru, et siis ühisvara peaks minema nüüd ema nimele. Aga samas olen ma nagu ainuke pärija. Mina tahaks, et see nö päritav osa oleks ikkagi ema oma. Kas ma pean selleks midagi tegema ? Ma mõten, et pärandist loobuma ema kasuks aga ma ei kujuta isegi ette mis moodi see välja näeb, kui isik ja tema surm toimus välisriigis ?

nii 3.05.2009 23:11 (16 aastat tagasi)

kus asub isa vara? Lähete emaga koos sinna noteri juurde, dokumendid ja surmatunistus ja vara tõendav paber kaasa ja astute pärijateks või siis loobute pärandist teise pärija kasuks.

ants 4.05.2009 00:17 (16 aastat tagasi)

Isa vara - ehk emaga kahasse olev korter asub eestis. Kas ma pean ise kohale minema notarisse või on see nö vara automaatselt ema vara ?

ants 4.05.2009 00:21 (16 aastat tagasi)

Lihtsalt et mina seda vara ei soovi aga ma kardan, et ma olen automaatselt nö 50% pärija ? Kas on mingi aeg, kus ma saan sellest pärandist loobuda, kui see on case ?

ni 4.05.2009 05:03 (16 aastat tagasi)

kui korter on ühisvara siis 505 on niigi ema oma ja isa poolne 505 tuleb teie vahel jagamisele, seega oleks sinu osa 25% kogu varast. samas, kui isal võis olla võlgu siis ka need on päranduseks pärijatele. Kui keegi asub pärima siis tetatakse sulle pärandi avanemisest ja siis sa pead tegema oma otsuse. aga parem kusi notari käest kui tegemist oli teise riigi kodaniku või elanuikuga.

? 4.05.2009 08:43 (16 aastat tagasi)

Millal su isa suri? Kas sellel aastal? Kui jah, siis lahendatakse tema pärimisasi kehtiva pärimisseaduse kohaselt, mis kehtestas loobumissüsteemi. St et pärima õigustatud isik, kes pärida ei taha, peab 3 kuu jooksul pärandi avanemisest (pärandaja surmast) pärandist loobuma. Kui ta seda ei tee, on ta pärija. Kui sinu isa testamenti ei teinud ning tal rohkem lapsi ei ole, on tema seadusjärgseteks pärijateks võrdsetes mõttelistes osades tema abikaasa ja laps (sina). Ja tema pärandvaraks siis sinu jutu põhjal 1/2 mõttelist osa korterist (kuna teine pool korterist kuulub ühisvarana tema üleelanud abikaasale ehk siis sinu emale). Seega kui sa pärida ei taha, pead sa esitama notarile avalduse pärandist loobumise kohta. nii väidab, et saab loobuda teise pärija kasuks - see pole siiski tõde. Kui pärandist loobud, on pärima õigustatud sinu alanejad sugulased ehk sinu lapsed. Kui tahad, et vaid sinu ema korgu vara päriks, peavad ka nemad pärandist loobuma. Kui nad on alaelaised, pead sa nende eestkostjana nende nimel loobuma ning kuna tegemist on alaelaistega, siis pead sa nende nimel pärandist loobumiseks saama ka eestkosteasutuse ehk kohaliku omavalitsuse nõusoleku. Seega sõltuvalt olukorrast võib asi päris keeruliseks minna (kui sul lapsi pole, on kõik muidugi lihtne). Pärimisasju lahendab notar, seega pead temaga tahes-tahtmata kokku puutuma. Notar aga nõustab teid tasuta kõikides pärimisega seotud küsimustes. Seega võta vaid selle korteriomandi asukohajärgse notariga ühendust ning lepi aeg kokku. Kui korteriomand asub Harjumaal, siis vabalt valitud Tallinna notariga, kui korteriomand asub Tartumaal, siis vabalt valitud Tartu notariga jne jne.

ants 4.05.2009 18:05 (16 aastat tagasi)

Tänan. Jah, lapsi ei ole, ema s.t. ka vara asub Tartus ja isa suri kuu aega tagasi umbes. Ema saab surmatunnistuse vast see kuu kätte vms ... (teise riigi sugulased lubasid saata) Et millise notari ma valin ? Suvalise Tartu notari juurde lähen ? Suured tänud vastajatele...

? 5.05.2009 07:37 (16 aastat tagasi)

Jah suvalise, Notarite Koja kodulehelt www.notar.ee leiad andmed kõikide Tartu notarite kohta - nende nimed, büroo asukohad, lahtioleku ajad ja kontaktandmed, nende hulgast validki endale sobiva.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.