KOV ostueesõigus

kats 18.09.2009 09:36 (15 aastat tagasi)

Kui ma soovin müüa KOV-d huvitavat objekti, kas siis KOV-l on ostueesõigus osta kokku lepitud hinnaga? Kui on, siis millisest seadusest tulenevalt?

? 18.09.2009 09:46 (15 aastat tagasi)

Sellele küsimusele vastab sulle tehingut ette valmistav notar. Ja seda täiesti ilma lisa tasuta. Lihtsalt niisama pole KOV-idel seadusest tulenevat ostueesõigust. Ostueesõigus saaks neil olla vaid tehingust tulenevalt, selle kohta oleks siis ka kinnistusraamatus vastav märge. Seadusest tulenvalt on ostueesõigused kaasomanikel kui võõrandatakse kaasomandi osa või riigil kui võõrandatakse muinsus- või looduskaitse all olevat kinnistut.

kats 18.09.2009 10:13 (15 aastat tagasi)

Tegemist ongi muinsuskaitse all oleva kinnistuga. Seega on ostueesõigus riigil KOV näol olemas? Palun, kas saaks viidet seadusele?

. 18.09.2009 10:29 (15 aastat tagasi)

Muinsuskaitseadus § 27. Ostueesõigus (1) Vallasmälestise võõrandamisel on riigil ostueesõigus. Vallasmälestise ostueesõigusele kohaldatakse võlaõigusseaduses ostueesõiguse kohta sätestatut. (2) Kui võõrandatakse kinnisasi, millel kinnismälestis asub, on ostueesõigus riigil ja seejärel kohalikul omavalitsusel. (3) Riigil ega kohalikul omavalitsusel ei ole ostueesõigust, kui asi võõrandatakse abikaasale, alanejale sugulasele või vanemale, samuti vennale, õele ja nende alanejatele sugulastele. (4) Muinsuskaitseameti ühepoolse lihtkirjaliku avalduse alusel kantakse kinnistusraamatusse märkus selle kohta, et kinnistu on koormatud käesoleva paragrahvi lõikes 2 nimetatud ostueesõigusega. Avalduses ja märkuse kandes tuleb viidata käesolevale paragrahvile ja õigusaktile, millega kinnisasi tunnistati mälestiseks. (5) Kui kinnistusraamatu kandest nähtub, et kinnisasi on koormatud ostueesõigusega käesoleva paragrahvi tähenduses, saadab notar poolte kulul viie tööpäeva jooksul pärast võõrandamislepingu tõestamist lepingu koopia ostueesõiguse teostamiseks Muinsuskaitseametile ja võõrandatava kinnisasja või ehitise asukohajärgsele kohalikule omavalitsusele. Viidatud Võlaõigusseaduses reguleerib ostu-eesõigust § 244-253

kats 18.09.2009 10:53 (15 aastat tagasi)

Sellel kinnistul paikneb ajaloolise väärtusega ehitis, mis liigitatakse vist mitte vallas- vaid kinnismälestiseks. Kinnismälestise puhul ostueesõigust ma välja ei loe, kas seda siis enam ei ole olemas?

. 18.09.2009 11:02 (15 aastat tagasi)

No ikka on Muinsuskaitseaseadus § 27 lg 2 - kui võõrandtatakse kinnisasi, millel kinnismälestis asub, on ostueesõigus riigil ja seejärel kohalikul omavalitsusel. Veelkord - kui sa ise jurist ei ole, siis on arusaadav, et sa sellest valdkonnast hästi aru ei saa. Seepärast minegi vabalt valitud notari büroosse ning palu neil endale asja selgitada. Kui kinnistut müüa tahad, siis pole ju notari juurde minemisest niikuinii pääsu. Miks siis mitte minna enne tehingut rahulikult kohale ja lasta omale asjad selgeks teha? Notari konsultatsioonid on tasuta, kuna need kuuluvad tehingu tõestamise juurde. Selle eest peavad aga pooled lepingut sõlmides niikuinii maksma. Kasuta seda võimalust siis maksimaalselt. Kasuta notari teenust nö kogu raha eest.

kats 18.09.2009 11:06 (15 aastat tagasi)

Aitäh. Tahtsin lihtsalt enne pisut selgust saada. Tean, et minu varale kehtis ostueesõigus mõned aastatd tagasi kindlasti, kuid nüüd kinnisvaramaakler väidab, et see seadus on muudetud ning ostueesõigust sellele hoonele enam ei ole.

. 18.09.2009 11:14 (15 aastat tagasi)

Seadus kui selline ei ole muutunud. Ostueesõigust ei ole vaid sellisel juhul, kui Muinsuskaitseamet on selle mäelstise vahepeal muisuskaitse alt välja arvanud. Mäestiste nimekiri on ju muutuv - sinna lisatakse uusi mälestisi, kuid sealt võidakse ka mälestisi välja arvata (sellisel juhul nad enam ei ole mälestised, vaid tavalised objektid, nagu näiteks mõni paneelmaja Lasnamäel). Sedagi aga saavad Sinu heaks notaribürood väga lihtsalt kontrollida. Olen oma eriala tõttu puutunud kokku sadade maakleritega. Lõviosa neist on isehakkanud soss-sepad, seega nende jutu ei maksa väga tõsiselt võta. Tehingu osas suhtle aga julgesti notariga - tema on ka ainuke, kes oma sõnade eest lepingu tõstamisega vastutuse võtab. Kui omale korteri ostsin, siis ei osanud nt seda tehingut vahendanud maakler mulle öelda, kas mind huvitanud korter on korter kui vallasasi (siis olid veel ka korterid ja ehitise kui vallasasjad käibes), korteriomand või hoopiski elamuühistu osak. Vaatas teine mu küsimuse peale mulle juhmi näoga otsa. Seletasin siis ise talle, mis nende kolme vahe on. Maakler või asi!

kats 18.09.2009 12:42 (15 aastat tagasi)

Tänan, kõlab loogiliselt.

kristel 23.09.2009 11:24 (15 aastat tagasi)

omavalitsusel vaevalt raha nii palju on,et oma kunagisi absrudselt määratud kinnismälestisi kokku osta...ma ostsin ka taolise korteri kuna´gise tähtsa tegelase majas ja omavalitsus huvi ei tundnud...tekib küsimus,mileks seda jama vaja on..hoovis ka puid lõigata oma pega ei või,maja värvida samuti mitte-ja kõik sellepärast,et nõuka ajast on mingi joodikust kultuuritegelane oma elupäevi veetnud...

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.