elatisraha vabatahtlik tasumine

mannu 4.05.2010 13:02 (15 aastat tagasi)

Tere. Mure siis selline,et elame elukaaslasega lahus juba pea pool aastat.Abielus me ei ole,aga laps on ühine ning sünnitunnistusel tema nimi. Mees pakkus välja variandi,et paneme talle alimendid peale. Vabatahtlikult! Kuna mehel ka endisest kooselust 2 last,kellele nõuti kiirmenetlusega ametlikult elatist,siis 2500 kummalegi,siiis ei taha mees meidki ilma jätta ning otsustasime siis kohtu väliselt asjad liikuma panna. Aga küsimus siis selline,et ,kas see on võimalik,kuhu ma pöörduma pean?! Milliseid dokumente vaja? Suur tänu kõikidele vastajatele!

kannu 4.05.2010 14:08 (15 aastat tagasi)

Ei ole olemas alimente. On elatis. Ealatist võib üks vanem maksta teisele vabatahlikult. Selleks ei pea kuhugile pöörduma ega ühtegi dokument kellelegi esitama. Kaks lapsevanemat (eeldatavasti täiskasvanud ja arukad inimesed) lihtsalt saavad kokku ja räägivad asjad läbi - kes kellele elatist maksab, kui palju, kuidas ja mis tähtajaks (nt lepitakse kokku, et isane I maksab mannule lapse tannu kasvatamiseks kuni tannu täisealiseks saamiseni, igakuiselt 2500 krooni elatist, elatisraha kannab ta iga kuu 10 kuupäevaks mannu kontole nr see ja see, selles ja selles pangas). Ja nii nagu kokku lepitud, nii ka asi toimuma hakkab. Isane I ja mannu võtavad muuhulgas ka teatavaks, et kuna elu ju muutub, lapse tannu vajadused samuti, siis hoiavad nad üksteisega sidet ning vajdusel vaatavad elatise maksmise (nt elatise summa) uuesti läbi. Kui lapsevanemad omavahel kokkuleppele ei suuda jõuda (näiteks issi pole nõus maksma elatist just nii suures summas kui mannu tahaks) või kui issi ühel hetkel oma varasemast kokkuleppest kinni ei pea, lahendab asja mannu nõudmisel kohus. Kuidas kohtusse pöörduda (avalduse blanketid, avalduse täitmise juhendid) leiab mannu kui trükib nt Google otsingusse sõna "elatis". Esimese asjana jõuab ta nii meie Justiitsministeeriumi poolt loodud kodulehele Tarkmeestaskus.

sinilill 4.05.2010 14:11 (15 aastat tagasi)

Kui te leppisite kokku,et mees maksab vabatahtlikult alimente siis pöörduma ei pea kusagile.Ta teeb ülekanded teie arvele aga kindlasti kirjutagu selgitusse et elatis raha,et ei tekiks tulevikus probleeme.Kui midagi peaks juhtuma siis tal on vähemalt tõestus olemas,et maksab teie lapsele raha.

Mari 4.05.2010 14:28 (15 aastat tagasi)

lisaks eelnevale, lisaksin veel, et kui mees maksab vabatahtlikult elatist siis ei ole tarvis seda hiljem tuludeklaratsioonis esitada ja ema ei pea maksma elatisrahalt tulumaksu! igati positiivne on aegajalt saada kinnitust, et mehed suudavad ka õigeid otsuseid vastu võtta!

mannu 4.05.2010 16:22 (15 aastat tagasi)

ei nuh selles suhtes,et tahame selle noratiaalselt vormistada! et asi oleks selgelt paberil kirjas!

nii 4.05.2010 16:39 (15 aastat tagasi)

Siis minge kohtusse ja leppigegi nii kokku, aga siis peate ka tulumaksu maksma. Aga jääb ka võimalus, et teete ise lepingu (soovitan advokaadil yle vaadata) ja kui kumbki pool eriab lepingust tulenevaid tingimusi siis saab asju arutada kohtus.

karu 4.05.2010 20:29 (15 aastat tagasi)

Ei ole vaja minna kohtusse, kui puudub vaidluse moment. Lepingu elatise maksmise kohta võib alati teha notariaalse ja phm ka igakordsele sundtäitmisele allumisega, mis tähendab, et sisuliselt omab see kohtuotsuse jõudu ja saab vajadusel viia kohtutäiturile ega pea elatise maksjat selleks eraldi hiljem kohtusse kaebama, kui ta kohustust ei täida.

mäger 4.05.2010 21:34 (15 aastat tagasi)

lgp karu. Täitementluse seadustik muutus 4-5 aasta eest (täpset aega tõesti ei mäleta), mille tulemusena ei saa enam notari juures kokku leppida kohasele sundtäitmisele allumises. Õigemini vastava kokkuleppe võib sõlmida alles pärast võla tekkimist (kuid milline võlgnik sul siis enam notari juurde lepingut sõlmima tuleb?). Seega pole enam ka elatise maksmise lepingu sõlmimisest notari juures mingit tolku (kui üks lepingu pooltest ühel hetkel oma lubadust ei täida, tuleb elatise tahtljal ikkagi kohtusse pöörduda). Notar saab vaid kontrollida lepingu sõlmijate isikusamasust, kuid lapsevanemad teavad vast loodetavasti ikka ise ka, kellega nad lapse tegid:) Kui pooled tahavad, et nende kokkulepe ka paberile jääks, siis sellega peaks ju iga kirjaoskaja inimene ka ise hakkama saama - võta vaid paberileht ette ja kirjutagi, et x ja y leppisid z kuupäeval kokku, et y maksab nende ühise lapse q kasvatamiseks igakuiselt ... krooni elatist, kandes vastava summa iga kuu .... kuupäevaks x pangakontole nr see ja see.

karu 4.05.2010 21:59 (15 aastat tagasi)

Lp mäger. Tänan Teid informeerimast. Pidasin silmas oma kommentaari avaldades TMS § 1 lg 1 punkti 18 prim, millise kohaselt on täitedokumendiks elatise nõude kohta notariaalselt tõestatud kokkulepe, millega võlgnik on andnud nõusoleku alluda kohesele sundtäitmisele. Saan aru, et antud asjas on sissenõutavaks muutunud elatise nõue niikuinii olemas, seega ju saab antud sätte alusel alustada täitemenetlust.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.