kaasomandi valitsemine ja käsutamine

Kuuno 4.05.2010 09:59 (15 aastat tagasi)

Tervist sooviksin teada, mitu omaniku võib olla talul.Nimelt olukord oleks nii, et õega tahaks vanemate talu jagada.Ja, kui see võimalik, siis kuidas jaotuvad kohustused.Näiteks, mis oleks siis kui üks osapoolteest tahak talu müüa ja teine mitte?

Maria 4.05.2010 11:11 (15 aastat tagasi)

Kaasomand on üks kõige hullemaid, mis üldse olla saab, sellega seoses võib tekkida palju probleeme.Kohustused on vastavalt osadele. Kaasomanikul on alati eesostu õigus, aga esmalt on sul vaja ostjat, kes oleks nõus kaasomanikuks hakkama, müüa saad ainult oma osa, mitte õdede osa.

Muuno 4.05.2010 11:14 (15 aastat tagasi)

Ja omanike võib ühel kinnistul, sh ka sellisel, mille peal asub talumaja, olla täpselt nii palju kui on. Pole mingit arvulist ülempiiri. Seega kasvõi miljon. Kaasomand on aga tõesti nii hull asi nagu Maria eespool kirjutas.

kaasomanik 4.05.2010 12:30 (15 aastat tagasi)

kaasomand on jah üks hull asi. Muidugi, kui j inimesed väga hästi omavahel klapivad ja kõiges ühel nõul on, siis vast pole probleeme. Soovitav oleks siiski ka maja (oma sissepääs) ja krunt reaalosadeks jagada ja mis jääb ühiskasutusse, siis selle kohta notariaalne kasutuskord seada. Sest õega võid sa ju ülihästi läbi saada, vähemalt praegu. Aga kas ka õemehega ja õe lastega? Ja tulevikus? Kohustused jagunevad loomulikult vastavalt teie osade suurusele või kokkuleppele. Ka need võib notari juures kirja panna. Näiteks tean, et ühel linnamajal on kirjas, et tänava koristus on omanikel üle aasta, üks aasta üks, teine aasta teine. Kui üks tahab müüa, on ostueesõigus teisel omanikul. Või müüd kellelegi kolmandale. Või müüte koos kogu kinnistu ja jagate raha vastavalt teie osadele.

Urmas 7.05.2010 14:31 (15 aastat tagasi)

Tere, Juhtus nii, et 1 kaasomanik lasi ilma teisele kaasomanikest ette teatamatta metsakinnistu raiepiletid peaaegu terves ulatuses välja kirjutada. Tänu keskkonnaametile saadi sellest teada. Varem olid kaasomanikud usaldusväärded inimesed kuid nüüd enam mitte. Peale sellist ootamatut asja pakkus kaasomanik vanurile selle eest häbiväärselt väikest hinda. Noorem pere astus oma vanema kaitseks välja ja pidurdas kogu asjaolu. Seejärel lasi spetsialistil kaasomandi ära hinnata ning pakkus teiselel kaasomanikule õiglast hinda millest viimane keeldus. Kohus tuleks pikk ja aeganõudev. Kui ikkagi kokkuleppele ei jõuta siis kas on mingi võimalus, et peaaegu kannatanud kaasomanikul on õigus oma osa müüa ilma, et ta sellest peaks teistele kaasomanikele teatama? Kas kaasomanikul on õigus vahetada või müüa võõraga kes on kinnistu naaber ja ühtlasi ka mõnes mõttes valvur?

kaasomanik 7.05.2010 16:29 (15 aastat tagasi)

müümisest ei pea teatama, aga kui on kellelegi müüdud, peab teatama, sest kaasomanikul on ostu eesõigus ja tal on õigus 2 kuu jooksul sellesama hinnaga teie osa ära osta. Väga ebameeldiv asi 1. ostjale, kes niimoodi oma ostust ilma võib jääda. Mõistlikum on kohe kaasomanikule pakkuda, kui tema selle hinnaga ei ole nõus ostma, siis otsida teine ostja. kas kinnistut 2-ks ei anna jagada, et poleks seda kaasomandi jama?

Urmas 8.05.2010 13:40 (15 aastat tagasi)

Kinnistu on jagatud kolmeks mõtteliseks osaks. Eelmises kirjas mainisin, et "Seejärel lasi spetsialistil kaasomandi ära hinnata ning pakkus teiselel kaasomanikule õiglast hinda millest viimane keeldus." Pakutud on ka sõbralikku jagamist millest siis viimane keeldus.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.