töölepingu lõpetamine, lõpparve tasumise tähtaeg

arvet 22.05.2010 20:23 (14 aastat tagasi)

Tere! Kui kiiresti on kohustatud firma maksma oma töötajale lõpparve? lõpetasin lepingu ise § 91 lg1 alusel 20. mail ja töölt lahkudes jäi see asi selgusetuks. Ise olen kuskilt kuulnud, et maksavad samal päeval või siis 3 päeva jooksul. Oleks väga tänulik targa info eest!!!

q 23.05.2010 10:13 (14 aastat tagasi)

Tööandja on kohustatud lõpparve välja maksma töölepingu lõpetamise päeval. Aga minule jääb selgusetuks, kuidas sina said ise töölepingut lõpetada? Mis põhjus see oli, et selle § alusel lõpetamist nõudsid? Kas tööandja ka seda nõuet aktsepteeris? See peab olema üsna ränk põhjus, mis seda § lubab kasutada (oht elule vms.)

arvet 23.05.2010 19:39 (14 aastat tagasi)

see on :Töölepingu erakorraline ülesütlemine töötaja poolt (1) Töötaja võib töölepingu erakorraliselt üles öelda mõjuval põhjusel, eelkõige kui kõiki asjaolusid ja mõlemapoolset huvi arvestades ei või mõistlikult nõuda lepingu jätkamist. põhjuseks on elukoha vahetus. Kus on see kirjas, et maksama peab lõpparve samal päeval. Ise ei leidnud.

Maret 23.05.2010 21:58 (14 aastat tagasi)

elukoha vahetus ei ole mõjuv põhjus, et saaksid §91 kasutada ja päevapealt lahkuda. Lõpparve maksmisest räägib §84

katz 24.05.2010 08:22 (14 aastat tagasi)

30 päeva etteteatamist, see peetakse sinu lõpparvest kinni, praegu lihtsalt tööluus ilmselt.

Maret 24.05.2010 08:39 (14 aastat tagasi)

Tööluus ei ole aga tõesti oleksid pidanud TL üles ütlema korraliselt ehk 30p ette teatamist või poolte kokkulepe saavutama varem lahkumiseks. Nüüd siis selline sis, et tööandja võib sinu TL ülesütlemise vaidlustada ja nõuda sinult hoopis hüvitist kui sa ei suuda põhjendada, et põhjust kiireks lahkumiseks on nii mõjuv, et sa kuidagi ei saanud tööandjale rohkem päevi ette teatada. TLS §85. Töölepingu korraline ülesütlemine (1) Töötaja võib tähtajatu töölepingu igal ajal korraliselt üles öelda. (3) Eeldatakse, et ülesütlemine on korraline, kui töötaja ei tõenda, et ülesütlemine on erakorraline. (4) Kui töötajal ei ole tähtajatu töölepingu erakorraliseks ülesütlemiseks alust, loetakse ülesütlemine korraliseks seaduses sätestatud etteteatamistähtajaga. §98. Töötaja ülesütlemise etteteatamise tähtajad (1) Korralisest ülesütlemisest peab töötaja tööandjale ette teatama vähemalt 30 kalendripäeva. (2) Erakorralisest ülesütlemisest ei pea töötaja tööandjale ette teatama, kui kõiki asjaolusid ja mõlemapoolset huvi arvestades ei või mõistlikult nõuda lepingu jätkamist kokkulepitud tähtaja või etteteatamistähtaja lõppemiseni. §100. Ülesütlemise hüvitis (5) Kui tööandja või töötaja teatab ülesütlemisest ette vähem, kui on seaduses sätestatud või kollektiivlepingus kokku lepitud, on töötajal või tööandjal õigus saada hüvitist ulatuses, mida tal oleks olnud õigus saada etteteatamistähtaja järgimisel.

q 24.05.2010 08:44 (14 aastat tagasi)

Elukoha vahetus ei anna tõepoolest alust § 91 alusel töölepingut lõpetada. Nagu juba eespool kirjutasin, siis seda §-i saab kasutada väga mõjuvate põhjuste korral, näiteks siis kui edasi töötamine võib töötajale eluohtlik olla vms. Elukoha vahetus on täiesti tavaline töötaja omal soovil TL lõpetamine ja sellest tuleb tõepoolest ette teatada 30 päeva. Praegu on tööandjal tõepoolest õigus sind 30 päeva kinni hoida ja kui sa nüüd päevapealt töölt ära jäid, siis tõenäoliselt vallandatakse sind tööluusi eest ja sinu lõpparve peab tööandja kompensatsiooniks kinni. See pole küll päris seaduslik, aga kui sa kuhugi kaebama lähed, siis mõistetakse hüvitis tööandjale välja nagu nii. Nimelt on tööandjal õigus nõuda sinult kompensatsiooni, kui lahkud töölt enne etteteatamistähtaja lõppu.

Maretile 24.05.2010 08:47 (14 aastat tagasi)

Kui töötaja jääb omavoliliselt töölt ära, siis on tegemist tööluusiga. Ja elukoha vahetus ei anna mingit õigust päevapealt töölt ära minna, kui polnud tööandjaga eraldi kokkulepet.

Maret 24.05.2010 08:54 (14 aastat tagasi)

Ta ei jäänud töölt ära vaid nii sama vaid ütles TL üles vähemase ette teatamisega mis seaduses ettenähtud seega pole mingit tööluusi vaid TL ülesütlemine tuleb vaidlustada ja hüvitise nõudmise võimalus on. Ühelegi TL ülesütlemisavaldusele(v.a. poolte kokkuleppel) ei pea teine pool nõusoleku andma ega aktsepteerima, sest teise tahteavaldust ei saa olematuks muuta.

Maretile 24.05.2010 09:10 (14 aastat tagasi)

mis sa väidad, et tööandja peab hakkama sellise avaldusega jooksma TVK-sse või? loomulikult peab töötaja olema kindel, et tööandja on avalduse kätte saanud ja seda ka aktsepteerinud. Ei käi see asi nii, et töötaja viskab mingi suvalise põhjendusega avalduse kuhugi koridori lauale ja kõnnib koheselt töölt minema. Kuna teemaalgataja kirjutab, et tal isegi lõpparve asi jäi selgusetuks, siis oletan, et ta pole tööandjaga suhelnudki, tont teab, kuhu või kellele ta selle avalduse viskas. Seadused ei kehti mitte ainult tööandjale vaid ka töötajale, ja töötaja ei saa ikka oma suva järgi töölt ära jääda. Kui töötaja soovib töölepingut erakorraliselt lõpetada, siis on tööandjal õigus nõuda põhjendusi, mis juba eeldab seda, et töötaja peab olema valmis esitama neid põhjendusi, mitte lihtsalt peale avalduse lauale viskamist töölt ära jääma. Ja kui töötaja esitab avalduse põhjendusega, milleks tal seaduse järgi õigust ei ole, ning siis omavoliliselt töölt lahkub, siis on tegemist tööluusiga. Ja tööandjal on ka õigus vallandamiseks.

Maret 24.05.2010 09:23 (14 aastat tagasi)

Ja just nii ma vaidan kui töötaja vabatahlikult hüvitist ei maksa. Tead to Maretile ma isegi ei viitsi sinuga vaidlema hakata.

TI 24.05.2010 09:27 (14 aastat tagasi)

http://www.ti.ee/index.php?page=351&action=article&article_id=1694

Maretile 24.05.2010 10:27 (14 aastat tagasi)

Sa Maret isegi ei viitsi läbi lugeda, mida kirjutatakse ja lahmid teemal, millest polnud juttugi. Ma ei rääkinud üldse hüvitise maksmisest, vaid hoopis sellest, et kui töötaja soovib töölepingu lõpetada erakorraliselt, siis ta ikka peab olema veendunud, et tööandja on tema avalduse kätte saanud ja aktsepteerib seda põhjust, millega töötaja soovib TL lõpetada. Eriti kui tegu erakorralise ülesütlemisega, ja tööandjal on õigus nõuda põhjendusi, siis peab töötaja olema valmis esitama neid põhjendusi, mitte päevapealt minema jalutama. Sinu seisukoht, et tööandja peab igal juhul aktsepteerima töötaja avaldust, (mida ta võibolla pole kättegi saanud) olgu seal toodud põhjendused millised tahes, ei ole küll seaduse mõttega kooskõlas. Pealegi pole üldse teada, kas tööandja äkki polegi seda vaidlustanud. Seadused kehtivad mõlemale poolele, ja kui tööandja peab olema veendunud, et töötaja on ülesütlemisavalduse kätte saanud, siis peab ka töötaja seda olema. Praegusel juhul tundub teemaalgataja kirjutise põhjal, et avaldus visati lihtsalt kuhugi, ja pole kindel, et see üldse tööandjani on jõudnudki. Kui teemaalgataja oleks tööandjaga korrektselt suhelnud, küllap talle siis oleks ka öeldud, et sellisel põhjusel töölt vabaks päevapealt ei saa. Olen muide ise olnud olukorras, kus pikemat aega kadunud töötaja lahkumisavaldus tuli mitu kuud peale töötaja kadumist koristamise käigus riietusruumis tema tööriiete kapist välja. Et nagu sinu väitel töötaja poolt korrektselt esitatud avaldus või ja tööandja peaks seda igal juhul aktsepteerima?

TLS 24.05.2010 11:41 (14 aastat tagasi)

§95. Ülesütlemisavaldus (1) Töölepingu võib üles öelda kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis ülesütlemisavaldusega. Vorminõuet rikkudes tehtud või tingimuslik ülesütlemisavaldus on tühine. (2) Tööandja peab ülesütlemist põhjendama. Töötaja peab põhjendama erakorralist ülesütlemist. Ülesütlemist peab põhjendama kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis. (3) Käesoleva paragrahvi lõikes 2 nimetatud kohustuse rikkumine ei mõjuta ülesütlemise kehtivust, kuid kohustust rikkunud pool peab hüvitama teisele poolele sellest tekkinud kahju.

arvet 24.05.2010 21:08 (14 aastat tagasi)

tööl rääkisin, et vahetan elukohta ja tahan lahkuda töölt. tööl kirjutasin avalduse ja sain vastu paberil töölepingu lõpetamine 1. töölepingu lõpetamine Töölepingu seaduse § 91 lg 1 (erakorraline ülesütlemine töötaja poolt) alusel 2. töölepingu lõpetamise päevaks on 20.05.2010.a. 3. töötajale makstakse saamata jöönud puhkuse kompesioon 17 kalendripäeva eest. aga millal oligi küsimus`?

V 15.06.2010 11:01 (14 aastat tagasi)

küll sul vedas,et said lõpetada erakorraliselt lepingu,elukohavahetus sinna alla küll ei kuulu.kas said siis kolme kuu keskmise palga ulatuses hüvitist ka tööandjalt?töölepingu lõppemise päeval makstakse kõik tasud välja ehk lõpparve

V 15.06.2010 11:04 (14 aastat tagasi)

vabandan lg 2 eest saab hüvitist,ajasin sassi

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.