mitterahaline sissemakse osaühingu kapitali

German 9.09.2010 16:21 (14 aastat tagasi)

Lugesin küll seadusest välja, et mitterahaline sissemakse võib olla kuni 2500€ või mitte rohkem kui 50% osakapitalist, et poleks vaja eraldi audiitoril lasta vara hinnata. Siiski on mulle arusaamatu, kuidas täpsemalt sellisel juhul protsess toimib? Kui ma tahan asutada osaühingut, millest 30% sissemaksest oleks nt. mingi tooraine. Kas ma saaksin endiselt esitada avaldus äriregistrile elektrooniliselt? Kuidas ma määran selle toore hinna (tšekk või miski muu?). Seadusest lugesin välja, et põhikirjas peab olema määratud, kuidas sellisel juhul vara hinnatakse. Kas ma võin siis põhikirjas kirjutada, et omanikud hindavad väärtust vastavalt sarnaste toodete turuhinnale vmt? Kui ma olen ostnud mingit toodet kellegi käest nt. 5000kr eest, kuid arvan selle toote turuväärtuseks 8000kr, kas ma saan kasutada sissemakse väärtusena just 8000kr? Palju küsimusi, aga olen väga tänulik, kui leiate aega neile vastata!

Nikolai 9.09.2010 16:42 (14 aastat tagasi)

Osakapital peaks olema tulevastele võlausaldajatele viimaseks tagatiseks (millele pöörata sissenõuet, kui midagi muud enam võtta ei ole). Juhul kui äriühingut juba asutatakse 'toorainega', siis on selge, et tooraine kasutatakse varem või hiljem ära lõpp-produkti loomiseks (mis enam osakapitalis ei kajastu). Võibolla on see J.O.K.K., ent ikkagi lõhnab halvasti.

Katja 10.09.2010 08:58 (14 aastat tagasi)

no aga kui firmat kunagi luues, see 40 tuhat mis oli sissemakse, lihtsalt on mingil ajal otsas ja firma seis ikkagi O ?

rxmn 10.09.2010 12:01 (14 aastat tagasi)

§ 176. Vara vähenemine Kui osaühingul on netovara vähem kui pool osakapitalist või vähem kui käesoleva seadustiku §-s 136 nimetatud osakapitali suurus või muu seaduses sätestatud osakapitali minimaalne suurus, peavad osanikud otsustama: 1) osakapitali vähendamise või suurendamise tingimusel, et netovara suurus moodustaks seeläbi vähemalt poole osakapitalist ja vähemalt käesoleva seadustiku §-s 136 nimetatud osakapitali suuruse või muu seaduses sätestatud osakapitali minimaalse suuruse või 11) muude abinõude tarvitusele võtmise, mille tulemusena osaühingu netovara suurus moodustaks vähemalt poole osakapitalist ja vähemalt käesoleva seadustiku §-s 136 nimetatud osakapitali suuruse või muu seaduses sätestatud osakapitali minimaalse suuruse; 2) osaühingu lõpetamise, ühinemise, jagunemise või ümberkujundamise või 3) pankrotiavalduse esitamise.

German 11.09.2010 20:44 (14 aastat tagasi)

Lihtsalt kui ma teen rahalise sissemakse, siis mu raha kulub igal juhul ettevõtte tegevuseks täielikult ära - kui mitte käibevaraks, siis põhivaraks ikka. Selle väärtus kokku ongi nö tagatiseks ju? Samuti on mitterahalise sissemakstud varaga.. Katja tõi hea poindi välja ja hea vastus tuli ka rxmn-ilt, kuid mu algne küsimus oli ikkagi, kuidas see alguses toimub? Kuidas käib see nö mitterahalise sissemakse sisse maksmine? See, mis juhtub sellega hiljem on natuke selgeb, aga algus mitte päris. PS. On meeles, et seaduses on kas punkt või paragrahv, kus öeldakse, et mitterahalist sissemakset on vaja hiljem rahaliselt asendada vmt ning vastav aeg määratakse põhiseaduses. Nii vblla lahendadakse ka Nikolai mure, et käibevara ei ole piisavalt heaks tagatiseks..

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.