kaasomandi mõttelise osa võõrandamine

L 18.01.2011 01:30 (14 aastat tagasi)

Tervist! Soovin infot selel kohta, kas kellegil on kogemusi pärandvara ühisosa jagamisega? 50% kinnistust ühel pärijal ning 50% teisel. Kas ühel pärijal on võimalik oma 50% ära müüa, kui teine ei ole nõus notari juurde tulema? Kui selline tehing on tehtud ning tuleb välja, et see pole seaduslik, kas teisel poolel on õigus midagi tagasi nõuda?

M 18.01.2011 07:42 (14 aastat tagasi)

Mis peaks küll sellises tehingus ebaseadusliku sinu arvates olema? Kui ühel kaasomanikul on olemas ostja, kes on nõus tema osa ära ostma, siis läheb see üks kaasomanik lihtsalt vabalt valitud notari juurde ja broneerib müügitehingu tegemiseks aja. Selleks viib ta notaribüroosse notari poolt nõutud andmed ja dokumendid. Notar valmistab saadud andmete ja dokumentide põhjal ette müügilepingu projekti, kokkulepitud ajal lähevad müüja ja ostja büroosse, notar tutvustab neile lepingu projekti, jagab selgitusi ja müüja ja ostja sõlmivad lepingu. Pärast lepingu sõlmimist peab müüja teavitama tehingu toimumisest ja selle olulilistest tingimustest teist kaasomaniku (tavapäraselt esitatakse talle allkirja ja kuupäeva vastu lepingu koopia). Kaasomanikul on 2 kuu jooksul arvates sellekohase info saamisest õigus kasutada ostueesõigust. Selleks peab kaasomanik pöörduma kahe kuu jooksul vabalt valitud notari poole ja esitama ostueesõiguse teostamise avalduse. Sellise avalduse esitamisega astub ta sisuliselt esialgsesse lepingusse ostja asemel - st ostab teise kaasomaniku osa ära täpselt nendel tingimustel, millega kaasomanik seda müüja tahtis.

L 18.01.2011 21:40 (14 aastat tagasi)

Suured tänud selgituse eest!

Miia 22.01.2011 21:02 (14 aastat tagasi)

selline kyssa, et kallis elukaaslane või nagu ex tegi ettepaneku kaasomand jagada laenuleping on 2 peale kuid viimased aastad olen tasunud makseid mina. Sellest tulenevalt kysimus mis on minu õigused ja kohustused , kui sei soovi majast loobuda kas mind saab sundida seda tegema .olen tõsiselt hädas palun andke nõu! Aitäh

A 23.01.2011 09:37 (14 aastat tagasi)

Asjaõigusseaduse § 76 lg 1 järgi kaasomanikul on õigus igal ajal nõuda kaasomandi lõpetamist. § 77 lg-d 1 ja 2 sätestavad järgmise: Kaasomandi lõpetamisel jagatakse asi vastavalt kaasomanike kokkuleppele. Kui kaasomanikud ei saavuta kokkulepet kaasomandis oleva asja jagamise viisi suhtes, otsustab kohus hageja nõudel kas jagada asi kaasomanike vahel reaalosades, anda asi ühele või mitmele kaasomanikule, pannes neile kohustuse maksta teistele kaasomanikele välja nende osad rahas, või müüa asi avalikul või kaasomanikevahelisel enampakkumisel ning saadud raha jagada kaasomanike vahel vastavalt nende osa suurusele. Seega kui omavahel kokkuleppele ei jõua, siis jagamine läbi kohtu. Kui olete veel hetkel abielus ning maja on ühisvaraks, siis on asjakohased ka perekonnaseaduse § 37 ja 38. Koos kaasomandi jagamisega võib jagada ka laenu. § 37. Jagamine (1) Varaühisuse lõppedes jagavad abikaasad ühisvara omavahel. Abikaasa võib esitada ühisvara jagamise taotluse kohtule juba koos abielu lahutamise või kehtetuks tunnistamise hagiga või koos varaühisuse lõpetamise hagiga. (2) Kuni jagamiseni kohaldatakse ühisvara valdamise, kasutamise ja käsutamise suhtes käesoleva jaotise 2. alljaotises ühisvara valitsemise kohta kehtestatud nõudeid. (3) Ühisvara jagatakse abikaasade vahel kaasomandi lõpetamise sätete kohaselt võrdsetes osades, kui ei ole kokku lepitud teisiti. § 38. Varal lasuvate kohustuste täitmine Ühisvaral lasuvad kohustused täidetakse vara jagamise käigus või jagatakse abikaasade vahel sarnaselt muu varaga. Samal moel kohaldatakse seaduses kohustuste ülemineku kohta sätestatut.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.