kaasomandi mõttelise osa müük

!!! 6.05.2011 09:04 (14 aastat tagasi)

Kahel omanikul on võrdsetes mõttelistes osades metsa ja rohumaa kinnistu. Kui 1 omanik soovib oma osa müüa ja teine ei soovi siis kuidas müük käib.

??? 6.05.2011 09:25 (14 aastat tagasi)

Müük käib selliselt, et see kaasomanik, kes oma osa müüa soovib otsib omale ostja, kes oleks nõus tema kaasomandiosa ostma. Kui ostja olemas ja tehingu tingimused kokku lepitud, pöörduvad nad vabalt valitud notari poole, annavad tallegi oma soovidest teada ja esitavad notari poolt nõutud dokumendid. Notar valmistab saadud andmete alusel müügilepingu projekti ette. Kokkulepitud ajal lähevad müüja ja ostja (vajadusel ka teised osalised nagu nt müüja abikaasa, ostja pank või kes iganes veel) notarisse ja kui neil on jätkuvalt soov tehing teha, siis sõlmivad vastava lepingu. Pärast lepingu sõlmimist on müüjal kohustus (väga tihti lepitakse aga lepingus kokku, et selle kohustuse täidab hoopiski ostja) teavitada teist kaasomaniku tehingu toimumisest ja selle olulistest tingimustest. Hilisemate probleemide vältimiseks on soovitav esitada teisele kaasomanikule lepingu koopia ning paluda kaasomanikul oma allkirjaga ja kuupäevaga kinnitada, et ta on selle kätte saanud (vajadusel saab selle saata ka tähtitud kirjaga). Selle info kättesaamisest 2 kuu jooksul on kaasomanikul õigus soovi korral kasutada ostueesõigust, st osta teise kaasomaniku osa ära samadel tingimustel, millega ta selle müüs. Kui kaasomanik tahab ostueesõigust kasutada, peab ta 2 kuu jooksul tehingutingimustest teada saamisest arvates pöörduma vabalt valitud notari poole ja esitama ostueesõiguse teostamiseks vastavasisulise avalduse ning deponeerima ostuhinna jaga raha notari ametikontole. Notar teavitab sellest müüjat ja ostjat ja teeb ettepaneku tulla x kuupäeval tema büroose asaja vormistama - tavaliselt sõlmitakse siis juba 3-poolne kokkulepe, mille kohaselt saab esialgne ostja oma raha tagasi ja müüdud kinnistu mõtteline osa vahetab omaniku. Kui kaasomanik 2 kuu jooksul ostueesõigust ei kasuta, siis on teema lõppenud. Ostja on ostetud kaasomandi õnnelik omanik.

!!! 6.05.2011 09:59 (14 aastat tagasi)

Tänud vastajale. Küsin veel. Kui müüa lihtsalt metsa raieõigus kuidas siis asi käib.

? 8.05.2011 19:15 (14 aastat tagasi)

lugesin juhuslikult seda teemat ja tekkis küsimus, et kas niimoodi saab müüa ka nt maja või korterit? kui nt on maja, omadisuhe 50:50 ja üks osapool soovib selle müüki panna, teine mitte ja omavahelisele kokkuleppele ei saada, kuidas siis edasi toimima peaks?

. 8.05.2011 23:28 (14 aastat tagasi)

Oma osa saab müüa ikka.. sõltub veel sellest kas tegemist kaasomandi või ühisomandiga. Kui kaasomandiga siis saab ostjaga omavahel tehingu ära teha, kui tegemist ühisomandiga siis keerulisem lugu..

?? 9.05.2011 08:18 (14 aastat tagasi)

Maja ja korterit kui vallasasju ei saa üldse müüa - kuna vallasasjad ei ole juba aastaid tsiviilkäibes. Käibel saavad olla kinnistud (maatükk, ning kõik, mis selelga püsivalt ühendatud, nt maja) või korteriomandid (maatükk ning sellel asuv korterelamu, mis on jagatud korteriomandideks). Ja kui see kinnistu või korteriomand on juhtumisi kaasomandis, st kuulub kahele või enemale omanikule, siis täpselt selle kohta eelpool toodud kirjeldus käiski. Oma omandit võib igaüks, sh kaasomanik vabalt võõrandada. Eelduseks on aga loomulikult vaid see, et leidub ostja, kes seda osta tahab. Kaasomandis olevate asjade vastu on aga huvi reeglina väike, kuna kaasomand ei ole just kõige meeldivam ja probleemidevabam omandivorm. Kõik sõltub loomulikult konkreetsetest asjaoludest - kaasomandis võivad olla nt ridaelamu boksid, mõned kortereleamud - kui sealjuures on sõlmitud notariaalne kasutuskord, kus kirjas, milline kaasomanik millist osa kinnistust kasutab, siis tõenäoliselt ostja leidmisega probleeme ei tule.

Zaa 8.05.2011 22:30 (14 aastat tagasi)

Mis tähendab teine ei soovi, igaüks võib müüa seda, mis talle kuulub ehk siis antud juhul 1 omanikest talle kuuluvat poolt maja.Edasi juba ??? üksipulgi asja lahtui seletanud

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.