kinnisasja väljanõudmine ebaseaduslikust valdusest

Anonüümne 25.06.2011 09:38 (13 aastat tagasi)

Probleem on selline mulle kuulub 1/3 majast, vennale 1/3 majast ja õele 1/3 majast aga me vennaga tahame õe meest välja tõsta. Ametlikult õemees pole keegi abielus ega midagi. Isegi laste isa pole ametlikult paberite järgi. Aga oleks vaja see looder välja tõsta. Saaksite tuua äkki mõned seadused välja mille alusel saab teda välja tõsta. Või kas üldse on võimalik välja tõsta kui on kaks ühe vastu.

Ann 25.06.2011 10:39 (13 aastat tagasi)

Asjaõigusseaduse järgi võib valdaja oma valdust omavoli vastu jõuga kaitsta, ületamata seejuures hädakaitse piire. Kui kinnisasja valdus võetakse valdajalt ära omavoliliselt salaja või vägivallaga, on valdajal õigus omavoli tarvitaja kinnisasjalt eemaldada ja kinnisasi oma võimu alla tagasi võtta. Kui mitu isikut valdab asja ühiselt (kaasvaldus, nt pärijate puhul), võib iga kaasvaldaja või kaasvaldajad ühiselt kaitsta valdust omaabi korras. Kui te õemehe välja tõstate, siis ega ta sinna nagunii tagasi tulla ei saaks, sest õigulikku alust pole - nagu ma aru saan, siis üürilepingut ega muud sellist pole. Politsei siia sekkuda nagunii ei saa, sest tegemist on tsiviilasjaga. Ja kohtus nagunii jääks teile õigus.

nehy 25.06.2011 16:22 (13 aastat tagasi)

Kaks ühe vastu tähendab, et õde on mehe poolt? See omakorda tähendab, et õde võib elada kellega iganes enda 1/3 maja osa peal ning te ei saa sinna midagi paratam. Kui aga hakatakse teie elu segama, siis andke õele võimalus osad ära osta (kui soovite) ja kui keeldub, siis minge kohtusse ning võtke lähenemiskeeld (mehele) vms. Lähenemiskeeldu saab taodelda, kuna mees ei ole õega seadusliku silma all kuidagi seotud.

Ann 25.06.2011 17:35 (13 aastat tagasi)

Asjaõigusseadus ütleb, et kaasomanikud valdavad ja kasutavad ühist asja kokkuleppe või kaasomanike enamuse otsuse kohaselt, kui sellele enamusele kuulub suurem osa ühises asjas. Kaasomanikul on ühise asja suhtes kolmandate isikute ees kõik omaniku õigused. Seega võib õde elada mehega seal ainult teiste kaasomanike nõusolekul, sest neile kuulub suurem osa ühises asjas. Ja omaabi kasutamine on täitsa lubatud. Kusjuures kaasomanikul on õigus nõuda teistelt kaasomanikelt, et kaasomandis oleva asja valdamine ja kasutamine toimuks vastavalt kõigi kaasomanike huvidele. Ja kaasomanikud peavad üksteise suhtes käituma lähtuvalt hea usu põhimõttest, eelkõige hoiduma teiste kaasomanike õiguste kahjustamisest.

Ann 25.06.2011 17:53 (13 aastat tagasi)

Märgiks ka seda, et Eesti kohtutes on suht raske kellelegi lähenemiskeeldu saada. Lähenemiskeeld on oma olemuselt isiklike õiguste oluline piirang. Asi peab olema väga tõsine, et lähenemiskeeld määrataks.

33 25.06.2011 18:02 (13 aastat tagasi)

Ann - see päris nii ei ole. Esiteks valdaja suhtes , kes õemees ju juba on omaabi ühtäkki kohaldada ei saa, peab minema kohtusse, et välja tõsta. Pealegi peaks isegi siis kohtusse minema - kui ka kõik kaasomanikud tahaks õemeest välja tõsta, sest elukohana kasutamist kaitseb eraldi Põhiseadus. See on nagu ekskaasa väljatõstmine endale kuuluvalt pinnalt - kui kord oled lubanud ja muidu kokkuleppele ei saa - siis ainult kohus. Kaasomandis on üldse nii et isegi kui ENAMUS tahab midagi - peab ta otssuse jõustamiseks kohtusse pöörduma. Muidu oleks lihtsalt enamuse anarhhia...

Ann 25.06.2011 18:54 (13 aastat tagasi)

Just, Põhiseadus kaitseb kodu puutumatust. Kuivõrd maja pole "õemehe" seaduslikus valduses, siis on kaasomanikel tulenevalt Põhiseadusest õigus kasutada omaabi õemehe väljatõstmiseks. Jah, kui oleks üürileping, siis ei ole üürileandjal õigus teostada omaabi ja seda isegi juhul kui üürileping on lõppenud ja sellisel juhul tuleb tõepoolest pöörduda kohtusse. Aga käesoleval juhul on õemehel ebaseaduslik valdus ja seega on omanikul Põhiseadusest tulenev õigus oma kodu puutumatusele, mitte see õigus pole õemehel. Ka Riigikohus on oma otsuses seda märkinud (3-2-1-144-05 p 12).

33 25.06.2011 20:28 (13 aastat tagasi)

No kindlasti ei saa õemehe oma naise(elukaaslase) kaasomandil elamist nimetada - ebaseaduslikuks ning lähikondse enda mõttelisel osal kasutajana nö. pidada - ei vaja kindlasti mingeid üürilepinguid. Vaevalt mingigi kohus suudaks õemeest õe kaasomandilt välja saada, kui õde seda ise ei soovi koos teiste kaasomanikega. Omaabi lõpeb selles olukorras krim asjaga, sest kui kaasomanikul kes algselt on talunud isiku elamist teise kaasomaniku kaasomandil äkki "omaabi" kohaldab ja isiku elukoha kasutamist takistab, on krim korras karistatav ja praktika Eestis täitsa olemas. Antud 3-2-1-144-05, kohtuasjast küll abi polnud.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.