väljapressimise kahtlustus

Köögikata 9.09.2011 14:46 (13 aastat tagasi)

tegemist väikese OÜ-ga. Töötaja soovis katkestada lapsehoolduspuhkuse ja asuda tööle, teatades sellest 14 päeva ette. Tööandja ei soovinud töötajat tagasi võtta, kuna oma sõbranna juba töötas tähtajatu lepinguga sellel ametikohal ja tööandja pakkus vähemtasustatud ja osalise ajaga tööd selle asemel. Lapsehoolduspuhkusel viibiv töötaja keeldus ning nõudis oma töökohta. 2. septembril oleks vastavalt avaldusele pidanud töötaja tööle asuma. Tööandja andis selle päeva vabaks (helistas) ja palus töötajal tulla tööle 5.septembril võtma vastu koondamisteadet ja töölepingu lõpetamise lisa. Koondamisteade oli tööandjal tehtud tagasiulatuvalt 1.augusti kuupäevaga, mil töötaja reaalselt viibis lapsehoolduspuhkusel, töölepingu lõpetamise lisa 2.septembri kuupäevaga. Töötaja lasi end ära rääkida ja kirjutas alla, teatise saamise kuupäevaks tagasiulatuvalt 1.august, sest tööandja lubas kohe raha ära maksta . töölepingu lõpetamise lisale aga peale allkirja kuuupäeva ei pannud. Oma rumalusega ja oma õiguste mittetundmisega jättis töötaja end nüüd ilma võimalusest vaidlustada koondamine ja saada raha vähem etteteatamise aja eest (kuigi tööandja selle välja maksta lubas). töötaja helistas raamatupidajale ja ütles et vajab raha. Raamatupidaja andis telefonitsi korralduse kellelegi töötajale see raha kassast võtta ja viia töötajale. Töötaja sai sularaha kuskil asutuse koridori ilma kuhugi alla kirjutamata ja ilma ühegi tunnistaja juuresolekuta. Raha oli veidike vähem kui 1 neto kuupalga suurune summa. Seega jäi saamata väehemetteteatamise eest saadav tasu, mida tööandja tegelikult ka lubas, kui töötaja tagasiulatuvalt allkirjastab teatise. Nüüd sa töötaja teada, et mingeid nõudeid esitada töövaidluskomisjonile enam ei saa, sest tähtajad on ületatud. Igaks juhuks kirjutas tööandjale e-maili, kus tõi välja kõik millega tööandja eksinud on ja et viimasel tööpäeval muutuvad kõik nõuded sissenõutavaks. Tegi ettepaneku tööandjale maksta ära kõik saamata jäänud tasud ja seejärel sõlmida kompromissleping kus nõustub et nõudeid tööandja vastu ei ole. Ühesõnaga soovis saada kätte raha millele tal oleks olnud õigus, kui tööandja teda petnud ei oleks ja siis asi lõpetada. Tööandja aga saatis nüüd, 4 päeva hiljem, raamatupidaja töötajale koju, et töötaja kirjutaks alla kassaorderile, et ta on raha kätte saanud. Töötaja keeldus seda tegemast seni, kuni on kõik rahad kätte saanud. Ta ei taha rohkemat, kui vaid seda millele tal muidu õigus oleks olnud. Tööandja, kes on OÜ omanik ja lepingus oli otsene ülemus, ei suhtle töötajaga.Nüüdseks ähvardab raamatupidaja, et esitavad avalduse politseile, et töötaja pressis neilt raha välja ja keeldub alla kirjutamast. Tegelikult on ju töösuhe paberite järgi lõppenud juba 2.septembril ja seega ei saa ka raamatupidaja ega tööandja enam nõuda töötajalt mingeid allkirju? Mis sellest asjast edasi võiks saada? Kas tõesti saab töötajat karistada varguses või väljapressimises? Petta sai ju tegelikult töötaja.

CJ 9.09.2011 21:40 (13 aastat tagasi)

Kõik on ju vaidlustatav, kui mitte töövaidluskomisjonis, siis kohtus kindlasti. Kuidas teatas töötaja 14 päeva ette, et ta soovib tööle asuda - kas selle kohta on mõni tõend (e-mail, kiri jne?). Kirjutate, et 2.septembril oleks pidanud vastavalt avaldusele tööle asuma - kas kirjalik avaldus on olemas? kui jah, siis see on ka tõend. Kas on olemas dokument või kas keegi saaks kinnitada ehk tunnistada, et te olite kuni 2.septembrini lapsehoolduspuhkusel - nii saab ära tõendada, et koondamisteade on vormistatud tagasiulatuvalt. Ei ole ju loogiline, et koondatakse kuu aega varem ja siis tööleping lõpetatakse kuu aega hiljem - see on oluline asjaolu ja see on teie kasuks. Hoidke ka need e-mailid alles, mis tööandjale saadetud on, need on ka tõend. Kindlasti ei tasu kuskile alla kirjutada, ja ka politsei ei saa selleks sundida, pealegi ei annaks allkiri tööandja iseenesest ju midagi, seega ei saa aru, miks selline jama selle ümber. Mingi väljapressimist või vargust siin olla ei saa. Soovitan veelkord tööandjaga ühendust võtta ja öelda, et maksku ära või muidu pöördute kohtusse. Töölepinguseaduses on ka oluline säte - § 93 (Rasedaga või väikelast kasvatava isikuga töölepingu ülesütlemise erisus) - Tööandja ei või töölepingut rasedaga või naisega, kellel on õigus saada rasedus- ja sünnituspuhkust, või isikuga, kes kasutab lapsehoolduspuhkust või lapsendaja puhkust, üles öelda koondamise tõttu, välja arvatud tööandja tegevuse lõppemisel, tööandja pankroti väljakuulutamisel, kui tööandja tegevus lõpeb, või pankrotimenetluse lõpetamisel, pankrotti välja kuulutamata, raugemise tõttu. Arvestades seda, et te olite lapsehoolduspuhkusel kuni 2.septembrini ja tööandja lõpetas töölepingu koondamise tõttu 1.augustil, siis see on ebaseaduslik. Kuigi 30 päeva on aega kohtusse pöörduda alates töölepingu ülesütlemise avalduse saamisest, aga kohus saab tähtaega ennistada. Kohtus oleks kindlasti väljavaated.

köögikata 9.09.2011 22:57 (13 aastat tagasi)

teatas ette lapsehoolduspuhkuse katkestamisest kirjalikut. ühtegi vastust tööandja aga meelega kirjalikult andnud ei ole, sest kardab et seda võib tema vastu kasutada. ka ise tunnistas suuliselt kord seda. lapsehoolduspuhkuse katkestamise avaldus on edastatud meilitsi tööandjale. aga kahjuks kõik paberid )teatis tagasiulatuva allkirjaga jne) on ju tema kasuks. ette teatatud 1.august ja 30 päeva pärast lõpetatud. ta ju pidi ette teatama 30 kp.. Milline seadusesäte viitab sellele, et kohtus saab seda tähtaega ennistada varguseks või väljapressimiseks peavad nad seda, et sain sulas raha, mille kohta allkirja ei võetud ja nüüd ütlen et pole saanud. Ütlen seda muidugi seni kuni makstakse ülejäänud osa ka ära. Ei taha kedagi petta vaid oma raha, millest lollusega ilma jäin ja mis tööandja minult tegelikult välja pettis.

CJ 10.09.2011 17:52 (13 aastat tagasi)

Siin seletamine läheks liiga pikaks. Juristiga tuleks rääkida, kes aitab.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.