tarbija õigus taganeda sidevahendi abil sõlmitud lepingust

Hädaline 15.01.2012 18:16 (13 aastat tagasi)

Tere, abikaasa tellis lolli peaga Elionist telekale lisapaketi lisakanalitega, millest nüüd loobuda tahaks. Kuigi möödas on ainult üks päev, tahavad nad terve kuu tasu: "Teenuse lõpetamisel enne 1 kuu täitumist rakendub Hinnakirjas toodud kuutasu täies ulatuses." Kas tõesti kuidagi teisiti loobuda ei saa, sest tegu on ju vist sidevahendi abil sõlmitud lepinguga (telekast mõne nupuvajutusega)? Selge see, et mõne päeva eest peaks tasuma, aga terve kuu eest kasseerimine tundub tarbijale äärmiselt kahjulik.

sirje 16.01.2012 08:53 (13 aastat tagasi)

Loe lepingu tingimusi, kui on kirjas et rakendub kuutasu täies ulatuses, siis nii on, midagi ei ole teha.

jel_tri 18.01.2012 13:31 (13 aastat tagasi)

VÕS prg 56 lg 1 sealt saab ka abi

mkmm 18.01.2012 18:30 (13 aastat tagasi)

see § küll antud juhul ei kohaldu.

dimi 19.01.2012 11:51 (13 aastat tagasi)

Esmaseks sidevahendi abil sõlmitud lepingu spetsiifikaks on vahetu kontakti puudumine müüja või teenuse osutaja ja ostja vahel, st nad ei viibi ühes ruumis ega kohtu eesmärgiga lepingu sõlmimiseks. Võlaõigusseadus annab tarbijale õiguse sidevahendi abil sõlmitud lepingust, samuti nagu koduukselepingust, taganeda 14 päeva jooksul (VÕS § 56), alates asja tarbijani jõudmise päevast, mil talle edastati lepingutingimused ning tehti selgeks tema õigused ja kohustused. Teenuse puhul algab tähtaeg lepingu sõlmimise päevast.Seadus annab teatud juhtudel tarbijale õiguse lepingust taganeda müüjale põhjust avaldamata Ebaausa kauplemisvõtte kasutamine on keelatud nii enne kui ka pärast tehingu tegemist, samuti tehingu tegemise ajal. Ebaausa kauplemisvõtte tõttu kahju kannatanud tarbijal on võimalus esitada hagi kohtusse ja nõuda hüvitust Tüüptingimustega lepingu osaks olemine ei pea olema tingimata seotud sellega, et tarbija annab kuhugi allkirja nende heakskiitmise kohta. Seaduse kohaselt ei pea tarbija igal juhul nendega ka enne lepingu sõlmimist tutvunud olema. Tüüptingimuste kohta on võlaõigusseaduses üldreegel, et lepingutes loetakse tühiseks ebamõistlikult teist poolt kahjustavad tüüptingimused, eelkõige tingimused, kus õiguste ja kohustuste vahekord on teise poole suhtes tasakaalust oluliselt väljas. Tüüptingimustele on omased järgmised tunnused: • on eelnevalt välja töötatud; • on mõeldud korduvaks kasutamiseks; • ei ole vaieldavad ega läbiräägitavad § 42. Tüüptingimuse tühisus lg 3, 21) nähakse ette teise lepingupoole kohustus tasuda ebamõistlikult suur ettemaks enne seda, kui tingimuse kasutaja oma kohustuse täidab;Tüüptingimuste juures tuleb rõhutada, et igasugune lepingutingimus, mis on ühe lepingupoole poolt välja töötatud ja kui selles pole eelnevalt eraldi läbi räägitud. on tüüptingimus. Tüüptingimuste kaudu toimub reeglina ettevõtja kui tugevama poole tahte pealesurumine tarbijale kui norgemale osapoolele. Enamuse lepingute puhul, mille üheks pooleks on tarbija, ei kuulu rakendamisele dispositiivsuse põhimõte, vaid võlaõigusseaduse imperatiivsed ehk kohustuslikud sätted – seaduses sätestatud tarbija õigusi ei tohi müüja või töö teostaja eirata. Vastavalt VÕS § 194 sätestatule tuleb tarbijalepingute isaärasusena lepingust taganemisega märkida, et taganemiseks loetakse muu hulgas asja tagastamist tarbija poolt taganemiseks järgimiseks piisab avalduse või asja ärasaatmisest tähtaja jooksul. Seega näitab tarbija oma soovi lepingust taganeda vastavasisulise avalduse esitamisega.

Hädaline 22.01.2012 21:49 (13 aastat tagasi)

Seega taganemisavalduse korral peaksid nad teenuse pakkumise lõpetama ja sellega nõustuma? Kas see ei mängi rolli, et "poolte kokkuleppel" on teenust (lisapaketti) juba pakkuma hakatud? Mida siis teha, kui Elion ei tee sellest välja ning lisab arvele ikkagi tasu terve kuu summas, nagu nende tüüptingimustes kirjas? Kohtusse ju minema ei hakka...

A 23.01.2012 08:51 (13 aastat tagasi)

VÕS § 56 lg 3 Kui tarbija lepingust taganeb, tuleb talle tema poolt tasutu tagastada viivitamata, kuid mitte hiljem kui 30 päeva jooksul lepingust taganemise teate jõudmisest pakkujani. Tarbija peab pakkujalt saadud raha ja muud esemed tagastama viivitamata, kuid mitte hiljem kui 30 päeva jooksul taganemisavalduse ärasaatmisest. Muus osas kohaldatakse taganemise tagajärgedele käesoleva seaduse §-des 188–194 sätestatut. Seega, kui tarbija esitab sidevahendi abil sõlmitud lepingu puhul taganemisavalduse 14 päeva jooksul (VÕS § 56 lg 1), toimub lepingu tagasitäitmine s.t mõlemad lepingupooled peavad üksteisele tagastama lepingu alusel saadu. VÕS § 194 lg 6 Kui tarbija taganeb lepingus, mille esemeks on muu kohustuse täitmine kui asja üleandmine, peab ta hüvitama kuni lepingust taganemiseni üleantu väärtuse. VÕS § 194 lg 9 Käesolevas paragrahvis sätestatust tarbija kahjuks kõrvalekalduv kokkulepe on tühine. Seega on Elionil õigus nõuda tasu üksnes lepingu sõlmimisest kuni lepingust taganemise avalduse esitamise päevani. Nõue tasuda terve kuu eest on aga tulenevalt VÕS § 194 lg 9 tühine.

Hädaline 23.01.2012 12:45 (13 aastat tagasi)

Aitäh, niimoodi siis talitangi. Aega läks, aga asja sai.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.