välislähetus vs riigipüha

P.T. 25.01.2012 20:31 (13 aastat tagasi)

Viibin riigipüha (24. veebruar) ajal välislähetuses. Kuna välismaal on see välismaalastel täiesti tavaline tööpäev, siis ma ei saa reaalselt vaba päeva võtta ja täidan oma tööülesandeid samamoodi nagu teised. Töökoht ütleb, et mingit lisatasu ma selle päeva eest ei saa ja tööpäevade arvestuses on see kirjas vaba päevana - isegi töötunnid ei lähe kirja. Kas mind tõmmatakse või kõik on korrektne?

Maret 26.01.2012 08:56 (13 aastat tagasi)

Jah sind tõmmatakse, pühade päeval töö eest pead saama kindlasti tava töötasu ja lisaks pühade lisatasu või vabaaja kuidas kokku lepite ja kui tekivad sellest kokkuvõttes ka ületunnid siis samuti kas vabaaja või lisatasu. TLS §44. Ületunnitöö (1) Tööandja ja töötaja võivad kokku leppida, et töötaja kohustub tegema tööd üle kokkulepitud tööaja (ületunnitöö). Summeeritud tööaja arvestuse korral on ületunnitöö kokkulepitud tööaega ületav töö arvestusperioodi lõpul. (2) Ületunnitöö kokkulepe alaealisega on tühine. (3) Ületunnitöö kokkulepe töötajaga, kes puutub töökeskkonnas kokku ohuteguriga ja kelle tööaega on sellest tulenevalt seaduse alusel lühendatud, on tühine. (4) Tööandja võib töötajalt vastavalt hea usu põhimõttele nõuda ületunnitöö tegemist tööandja ettevõtte või tegevusega seotud ettenägematute asjaolude tõttu, eelkõige kahju tekkimise ärahoidmiseks. (5) Käesoleva paragrahvi lõikes 4 sätestatud ületunnitöö tegemist ei saa nõuda alaealiselt, rasedalt ja töötajalt, kellel on õigus rasedus- ja sünnituspuhkusele. (6) Tööandja hüvitab ületunnitöö vaba ajaga ületunnitöö ajaga võrdses ulatuses, kui ei ole kokku lepitud ületunnitöö hüvitamist rahas. (7) Ületunnitöö hüvitamisel rahas maksab tööandja töötajale 1,5-kordset töötasu. §45. Öötöö ja riigipühal tehtava töö hüvitamine (1) Kui tööaeg langeb ööajale (kell 22.00 kuni 6.00), maksab tööandja töö eest 1,25-kordset töötasu, kui ei ole lepitud kokku, et töötasu sisaldab tasu ööajal töötamise eest. (2) Kui tööaeg langeb riigipühale, maksab tööandja töö eest 2-kordset töötasu. (3) Tööandja ja töötaja võivad kokku leppida ööajal või riigipühal tehtava töö hüvitamise täiendava vaba aja andmisega erinevalt käesoleva paragrahvi lõigetes 1 ja 2 sätestatust.

P.T. 26.01.2012 22:22 (13 aastat tagasi)

Maret, tänan, aga seadusi oskan mina lugeda ja oskab ka tööandja, pole vaja tsiteerida. Pikast tsitaadist ei selgu siiski midagi välismaal töötamise palgaarvestuse ja tööpäevade kohta Eesti riigipüha ajal. Teisest küljest kui viibiksin välismaal sellel ajal, kui kohalikus riigis on riigipüha, kui kõik töötavad, siis ma ka tööd ei tee, sest keegi teine ei tee. Ma ei lähe seal tööle, kui kohalikke pole, ilmselt ei saaks ma asutuse valvurist kaugemalegi, tegemist pole tööpäevaga. Kas siis Eesti tööandja peaks kinni pidama selle päeva palga?

A 27.01.2012 08:50 (13 aastat tagasi)

Maret on andnud ammendava vastuse. Juhul, kui Sinu töökoht asub Eestis, välisriigis aga oled lähetuses, siis tuleb tööaja arvestamisel lähtuda Eesti seadustest ning riigipühadel töötamise tasu tuleb arvestada vastavalt Eesti riigipühadele. Juhul, kui välisriigis, kus Sa lähetuses oled, on riigipüha ja Sa sel ajal ei tööta, siis läheb see kirja tööajaarvestusse vaba päevana ning saad selle päeva eest üksnes lähetuse päevaraha.

Maret 27.01.2012 09:54 (13 aastat tagasi)

Tõepoolest, kui antud vastus ei sobi siis P.T. võiks enne selgeks teha kas on üldse tegemist töölähetusega välisriiki (ehk tegelik töökoht on Eesti ja ajutiselt lähetatud tööd tegema välisriiki)? Kui aga oletegi tööle võetud antud välisriiki siis pole ka tegemist välis töölähetusega.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.