töötasu maksmine töö mitteandmisel

veiko 7.08.2012 15:47 (12 aastat tagasi)

Probleem järgmine: Töötaja on tööl töölepingu järgi täiskohaga (40 tundi nädalas), kuid tööandja saadab töötaja mõnikord varem töölt ära (ilmselt asjaolu tõttu et töötajat pole sel päeval rohkem vaja), kuid palka maksab reaalselt kohal oldud töötundide eest. Millised on töötaja õigused ja mis ütleb seadusandlus?

Maret 7.08.2012 16:03 (12 aastat tagasi)

Töötajal on õigus nõuda kokkulepitud mahus teha tööd ja saada töötasu selle eest, kui tööandja ei võimalda tööd selles mahus mis kokku on lepitud peab ta alatunnid kinni maksma keskmist töötasu makstes. TLS §35. Töötasu maksmine töö mitteandmisel Tööandja peab töövõimelisele ja töö tegemiseks valmis olevale töötajale maksma keskmist töötasu ka juhul, kui töötaja ei tee tööd seetõttu, et tööandja ei ole andnud tööd, ei ole teinud töö tegemiseks vajalikku toimingut või on muul viisil töö vastuvõtmisega viivitanud, välja arvatud juhul, kui töö andmata jätmise on põhjustanud töötaja süü.

lucia 7.08.2012 16:11 (12 aastat tagasi)

Töölepingu seadus: § 37. Töötasu vähendamine töö mitteandmise korral (1) Kui tööandja ei saa ettenägematutest, temast mitteolenevatest majanduslikest asjaoludest tulenevalt anda töötajale kokkulepitud ulatuses tööd, võib ta töötasu kuni kolmeks kuuks 12-kuulise ajavahemiku jooksul vähendada mõistliku ulatuseni, kuid mitte alla Vabariigi Valitsuse kehtestatud töötasu alammäära, kui kokkulepitud töötasu maksmine oleks tööandjale ebamõistlikult koormav. (2) Enne töötasu vähendamist peab tööandja pakkuma töötajale võimaluse korral teist tööd. (3) Töötajal on õigus keelduda töö tegemisest võrdeliselt töötasu vähendamisega. (4) Enne töötasu vähendamist informeerib tööandja usaldusisikut või tema puudumisel töötajaid ning konsulteerib nendega töötajate usaldusisiku seaduses sätestatud korras, arvestades käesolevas lõikes sätestatud tähtaegu. Tööandja peab teatama töötasu vähendamisest vähemalt 14 kalendripäeva ette. Usaldusisik või töötaja peab andma oma arvamuse seitsme kalendripäeva jooksul arvates tööandja teate saamisest. (5) Töötajal on õigus tööleping üles öelda käesoleva paragrahvi lõikes 1 sätestatud põhjusel, teatades sellest viis tööpäeva ette. Töötajale makstakse töölepingu ülesütlemisel hüvitist käesoleva seaduse § 100 lõigetes 1 ja 2 sätestatud ulatuses. Ehk siis: kui tööandjal pole tööd anda siis isegi kojusaatmisel peab ta nende töötundide eest vähemalt seadusega kehtestatud miinimumtunnitasu.

Maret 7.08.2012 16:25 (12 aastat tagasi)

TLS§37 ei sobi siia kohe mitte kuidagi, selle § rakendamiseks on hoopis teised kriteeriumid.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.