pärandvara jagamine

Mart 18.12.2012 12:15 (12 aastat tagasi)

Pärandajad panid maja müüki. Maja oli elamiskõlblik, kuid suures osas amortiseerunud ja vajas kapitaalset renoveerimist (kandev sõrestik osaliselt mädanenud, samuti põrandad ja seinad). Leppisime pärijatega suusõnaliselt maja hinnas kokku. Maja müük/ost pidi toimuma 1-2 kuu jooksul, selle aja jooksul pidi pärandiga seotud küsimused lahendatama. Eellepingut ei ole meil pärijatega sõlmitud. Pärijad andsid meile üle maja võtmed. Samuti oli suusõnaline kokkulepe, et võime enne notari tehingut majas alustada lammutustöödega, et oleks võimalik hiljem kiiremini asuda maja renoveerima. Olime juba jõudnud majas teostada lammutustöid, maja seest tühjaks lammutatud, kandev detailideni, kui selgus, et üks pärijatest on alaealine. Alaealisele pidi kohus määrama tema ema eestkostjaks. Nüüd on möödunud juba 6 kuud. Kohtuistungit pole siiani toimunud. Kui kaua võib selline menetlus kohtus aega võtta? Juhul, kui otsustame antud maja ostust loobuda, kas siis on pärijatel meie vastu õigus esitada kahjunõue, kuna oleme maja nii öelda elamiskõlbmatuks muutnud? Kas meil on üldse nüüd õigus selle maja ostust loobuda?

raiN 18.12.2012 12:29 (12 aastat tagasi)

"...maja ostust loobuda..." > Mingit ostu pole toimunud, seega ei saa sellest ka loobuda. Kui kohus otsustab alaealise pärija eest ja asemel, et pärandvara ei tohi võõrandada, siis saab too laps (või tema esindaja) esitada nõude teiste pärijate vastu, kelle korraldusel ja loal majas lammutustööd tehti. Sellisel juhul võivad need omavolitsejad/pärijad ära kohkuda ning öelda, et tegelikult pole nad kellelegi mingit luba andnud (kuivõrd "leping" oli suuline). Sellisel juhul võib teid halvimal juhul ähvardada kriminaalsüüdistus omavolilise sissetungi ja vara rikkumise paragrahvide alusel. Moraal: kinnisasja ei tohi asuda valdama suulise lepingu alusel. Pealegi on sellised suulised lepingud tühised: kõikvõimalikud kinnisasja võõrandamise lepingud kehtivad üksnes siis, kui need on notariaalsed.

.-.-.- 18.12.2012 12:41 (12 aastat tagasi)

Eelmises vastuses toodu on muidugi täiesti õige. Kui te võtate positsiooni, et olete muutnud maja kasutuskõlbmatuks, siis selles suunas vaidlus suure tõenäosusega ka tüürib. Aga äkki Te hoopis teostasite renoveerimistöid väärtusega X eurot pärijate suuniste alusel? Tööde tulemusena on kinnisasja omanikud olukorras, kus edasine renoveerimine on Teie poolt teostatud tööde väärtuse võrra soodsam. Seega, kui Te ei saa renoveerimistööde väärtust kinnisasja omandamisel ostuhinnaga tasaarvestada, siis peaksid pärijad teostatud tööde väärtuse Teile hüvitama. Pärijad võivad kohkuda küll, kuid palju soodsam oleks neid kohutada sobivas suunas.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.