karistusandmete kustutamise tähtaja kulgemine (karistusregistri seaduse järgi)

Jüri 17.02.2013 03:28 (12 aastat tagasi)

Ma sain 2004 krim korras karistada, katseaeg lõppes 2007 ja seega oleks pidanud mu krim karistus 2010 kustuma. Aga 2009 jäin vahele ilma tehnoülevaatuseta ning nüüd väidab Karistusregister, et väärtegu pikendab krim karistuse kustumist.Nad juhivad tähelepanu, et kuni 2011 lõpuni kehtinud Karistusregistri seaduse § 26. Karistusandmete kustutamise tähtaja kulgemine 5) Kui isik paneb enne karistusandmete kustutamise tähtaja möödumist toime uue väärteo või kuriteo, siis eelmise väärteo või kuriteo eest mõistetud karistuse andmete kustutamise tähtaja kulgemine katkeb. Sel juhul arvestatakse tähtaega viimase väärteo või kuriteo eest mõistetud põhi- ja lisakaristuse ärakandmisest kõigi väärtegude või kuritegude eest........... Kuidas seda seadust tõlgendada? Kas keegi teab mõnda kohtulahendit või ametlikku seisukohta, et väärtegu ei pikendab või ei pikenda krim karistuse kustumist või on tõesti nii, et oled aastaid musterkodanik ning siis mingi pisiväärtegu pikendab Su krim karistatuse staatust veel aastate võrra.

A 18.02.2013 09:13 (12 aastat tagasi)

Alates 01.01.2012 kehtib uus karistusregistri seadus, mille § 25 lg-d 5 ja 6 sätestavad järgmist: (5) Kui isik paneb enne karistusandmete kustutamise tähtaja möödumist toime uue kuriteo, siis eelmise kuriteo eest mõistetud karistuse andmete kustutamise tähtaja kulgemine katkeb. Tähtaega arvutatakse viimase kuriteo eest mõistetud põhi- ja lisakaristuse ärakandmisest kõigi kuritegude eest. (6) Kui isik paneb enne karistusandmete kustutamise tähtaja möödumist toime uue väärteo, siis eelmise väärteo eest mõistetud karistuse andmete kustutamise tähtaja kulgemine katkeb. Tähtaega arvutatakse viimase väärteo eest mõistetud põhi- ja lisakaristuse ärakandmisest kõigi väärtegude eest. Seega uue seaduse järgi väärteo toimepanemine enam kuriteo eest määratud karistuse kustumise tähtaega ei katkesta, vaid tähtaja kulgemise katkestab üksnes uue samaliigilise süüteo toimepanemine. Kuna karistust kergendaval või muul viisil süüdlase olukorda leevendaval seadusel on tagasiulatuv jõud, siis tuleb uut karistusregistri seadust kohaldada ka enne selle seaduse jõustumist toimepandud süütegude karistustähtaja kustumisele.

Jüri 18.02.2013 17:39 (12 aastat tagasi)

Suur tänu asjaliku vastuse eest. Kas äkki saaks viite mõnele õigusaktile,mille kohaselt süüdlase olukorda kergendaval seadusel on tagasiulatuv jõud? Goole kahjuks ei aidanud

Jüri 18.02.2013 17:46 (12 aastat tagasi)

Ja peale selle on uues Karistusregistri seaduses üks vastik klausel. § 35. Karistusandmete kustutamise tähtaja kulgemise erisused (2) Käesoleva seaduse § 25 lõikeid 5 ja 6 ei kohaldata isiku suhtes, kelle karistusandmete kustutamise tähtaja kulgemine on katkenud enne käesoleva seaduse jõustumist ja kellel on registris kehtiv karistus. Et siis see §25 peaks justkui tagasiulatuva jõu välistama?

A 19.02.2013 09:07 (12 aastat tagasi)

Süüdlase olukorda kergendava seaduse tagasiulatuva kohaldamise sätestab karistusseadustiku § 5 lg 2 - Seadusel, mis välistab teo karistatavuse, kergendab karistust või muul viisil leevendab isiku olukorda, on tagasiulatuv jõud. Seega võib täheldada teatud vastuolu KarS § 5 lg 2 ning KarRS § 35 lg 1 ning lg 2 vahel. KarRS eelnõu seletuskirjas on märgitud järgmist: "Eelnõu kohaselt ei kohaldata uut karistusandmete kustutamise tähtaja arvestamise režiimi tagasiulatuvalt isikute suhtes, kelle karistusandmete kustutamise tähtaja kulgemine on katkenud enne käesoleva seaduse jõustumist ning kellel on seetõttu registris kehtiv karistus. Säte kehtib karistusandmete kohta, mis on kantud karistusregistrisse ning mis ei ole kustunud ja arhiivi kantud. Isikute suhtes, kes on toime pannud kuriteo, mille üheks koosseisuliseks tunnuseks on korduvus, ei kohaldata PS § 23 lõikest 2 ja KarS § 5 lõikest 2 tulenevalt karistusseaduse tagasiulatuvat jõudu. Korduvuse eest karistamine tähendab seda, et isik on oma käitumisega selgelt näidanud, et ta ei olnud valmis arvestama PS § 19 teisest lausest tulenevat kohustust austada ja arvestada teiste inimeste õigusi ja vabadusi. Hoolimata üks kord kuriteo toimepanemisest ja selle eest karistuse saamisest on isik jätkanud samasugust tegevust. Konkreetseid rikkumisi toime pannes ei ole isikul olnud mingit alust eeldada, et seadusandja muudab teatud aja möödudes karistusregistri regulatsiooni karistuse kehtivaks lugemise osa. Seega on ka põhjendatud ja proportsionaalne eelnõus sätestatud põhiseaduse riive, mille kohaselt selliste isikute karistusandmeid karistusregistris ei muudeta." Kui kuritegude osas võib eeltooduga nõustuda, siis väärtegude osas tundub lähenemine, et ükskõik milline väärtegu katkestab ka kuriteo karistatuse kustumise tähtaja kulgemine ebaproportsionaalsena ning vastuolus olevana karistusõiguse ühe aluspõhimõttega ning proportsionaalsuse põhimõttega. Seega võiks täiesti vaielda, näit pöörduda kohtusse vastavalt KarRS § 33 lg 2 ning taotleda seal KarRS § 35 põhiseaduse vastaseks tunnistamist ning kohaldamata jätmist osas, milles see välistab seaduse tagasiulatuva jõu.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.