tagatisraha (üürisuhetes) ja pandiõiguse teostamine

Krist 5.03.2014 17:21 (11 aastat tagasi)

Mul on selline probleem. Üürisime perega korteri Tallinnas.Üür oli 250euri ja tagatisraha 250euri.Sulas ja lepingus kirjas. Kui paar kuud hiljem kolima hakkasime välja(ostsime oma elamise),siis teavitasime teda 2ndlat ette nagu lepingus kirjas.Tegu on Leedu kodanikuga.Tema kohale ei ilmunud ja raha tagastamise osas tekkis meil telefonitsi vaidlus.Tagatisraha 250euri me tagasi ei saanud. Võtsime tagatis raha katteks ära külmkapi ja pesumasina.Teavitasin teda sellest ja ütlesin,et toon tema asjad tagasi oma kohapeale kui tema ise on ka kohapeal rahaga. Peale seda on nüüd vaikus olnud 8kuud.Tuli mulle täna siis Kutse :) Helistasin märgitud numbritele,et pärida aru.Mille pärast kutse.Tuli mulle vastuseks,et see ja see teema.Olete omavoiliselt võtnud asjad. Ütlesin,et jah olen võtnud.Need asjad on mul siiani alles.Olen valmis need tagasi andma,kui ta mulle 250euri tagastab.Sellepeale öeldi,et ei nii see asi ei käi.Te nüüd võtate ja toote need asjad ise tallinnasse ära meie prefektuuri ja ajame asja siis juba teistmoodi. Ma ei osanud muud vastata kui vaid,et ma toon asjad tagasi aga minu pere jääb suu ammuli 250euri ootama.Mida ma arvatavasti ei näegi? Selle peale oli korra vaikus ja vastati,et andke asi kohtusse. Ma ütlesin,et samahästi andku tema asi kohtusse.Pole sel vahet ju. Nii see jutt lõppeski. Mida teha?Kas viin asjad tagasi ja olen vabatahtlikult rahast ilma või siiski jään oma seisukoha juurde.Millised paragrahvid võiksid mulle abiks olla? Aitäh! K

stritsel 5.03.2014 17:49 (11 aastat tagasi)

jaa ,see sell peab hakkama tõestama ,et tal üldse külmik ja pesumasin olid.

Krist 5.03.2014 17:56 (11 aastat tagasi)

Mõtlesin ka seda juba.Kuid siiski olen tunnistanud,et need asjad on minu käes.Seega ootaks natukene asjalikumat nõu.Aitäh :)

Kraist 5.03.2014 22:41 (11 aastat tagasi)

üldiselt ei ole korteriomanikul kohustust tagastada garantiiraha, kuid ta peab tõestama, et sa oled korteris midagi teinud mis vajaks parandamist või oled sa talle võlgu jäänud. See, mida sa tegid nimetatakse pandiõiguseks ja sul on õigus arestida isiku vara kuni kohustus on täidetud. Nüüd küsimus taandub sellele, kas üürileandjal on kohustus sulle see raha tagasi anda või mitte. Kui pole, siis oled sa varas. Kui on, siis pead sa seda kohtu kaudu ka nõudma. Seni võid väita, et kasutad pandiõigust, kuni kohus on asja otsustanud.

Kraist 5.03.2014 22:43 (11 aastat tagasi)

lisaks et sel juhul on tegemist tsiviilasjaga ja politsei ei tegele sellega enam.

A 6.03.2014 09:24 (11 aastat tagasi)

Pandiõigus on siiski üksnes üürileandjal, mitte aga üürnikul, seega seaduse silmis võib seda käsitleda vargusena. Tagatisraha on õigus tagasi nõuda üksnes kahe kuu möödumisel üürilepingu lõppemisest, seega üürilepingu lõppemise hetkel mingit nõudeõigust tagatisraha suhtes ei olnud. VÕS § 308 lg 3 Üürnik võib nõuda tagatisraha tagastamist, kui üürileandja ei ole kahe kuu jooksul pärast üürilepingu lõppemist teatanud oma nõudest üürniku vastu. Kõige targem on viia külmik ja pesumasin kiiremas korras tagasi ning paluda politseil krimasi lõpetada. Peale seda, juhul kui üürileandjal mingeid üürilepingust tulenevaid nõudeid ei ole, siis saad nõuda tagatisraha tagastamist, vajadusel läbi kohtu. Riigilõiv maksekäsu kiirmenetluses 45 eurot.

Krist 6.03.2014 13:24 (11 aastat tagasi)

Läbi kohtu jaa :D aga asi on selles,et tegu on otseselt Leedu kodanikuga.See on juba 1-konks. Me kolisime välja makstud üüri sees ja talle jäi raha niisamagi veel.Ok,see selleks.Maksime kommud ära mida kasutasime,ennem arvet 59,63.Tahaks nagu 250euri saada tagasi. Ise leian ka,et las kohus lahendab seda asja. Käin vestlusel ära ja eks näis.

K 6.03.2014 16:14 (11 aastat tagasi)

Mis konks selle Leedu kodanikuga siis on? Kas teie arvates kehtivad "otseselt" teise riigi kodanike suhtes teised seadused? Kullake, kas te saate aru, et teid süüdistatakse varguses? Te võite küll kohtus esitada vastunõude tagastamata tagatisraha kohta, kuid see ei muuda fakti, et te olete omastanud teise isiku vara. Kas te tõesti tahate oma nime määrida mingi 250 euro pärast?

A 7.03.2014 11:27 (11 aastat tagasi)

Isegi kui tagatisraha tagastamise nõudel oleks olnud õiguslik alus (nagu eelnevalt märgitud, siis seda külmiku ja pesumasina omastamise hetkel veel kindlasti ei olnud), ei õigusta see mitte kuidagi vargust, s.t kuritegu, mida võib karistada kas rahalise karistuse või kuni 3-aastase vangistusega.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.