Sundosa tagantjärgi

Anne-Mari 31.07.2014 22:46 (10 aastat tagasi)

Tere, mul on küsimus oma isa päranduse kohta. Minu isa suri 2010 aasta sügisel raske ajupõletiku tagajärjel. Paar kuud enne seda tegi ta koos oma abikaasaga (mitte minu ema) abikaasade vastastikuse testamendi, kus on kirjas, et kogu vara sh olemasolev korter, mis oli soetatud abielu jooksul, läheb ellu jäänud abikaasale. Selles testamendis on veel kirjas, et peale mõlema abikaasa surma läheb nende korter jagamisele järgmiselt: mina saan 1/2 osa sellest korterist ja abikaasa lapsed, kes on juba täiskasvanud, vastavalt 1/4 ja 1/4. Terve elu oli isa rääkinud, et jätab peale surma oma osa korterist mulle, kuid enne surma muutis ta oma meelt ja tegi kogu vara naisele. Elus on ikka nii, et mõeldakse ümber vastavalt tujule jne.Loomulikult ei saa me keegi praegu enam tõestada, kui selge mõtlemisega ta testamendi vormistamisel oli või ei olnud võttes arvesse seda, et ta paar kuud hiljem ei tundnud oma lihast tütart äragi... See selleks. Tahtsin küsida hoopis sundosa kohta. Peale minu isa surma tuli mulle notarilt kiri, et mul on õigus nõuda välja sundosa, sest mulle on määratud töövõimetuskaotuspension 70% (tol ajal 60%). Tol ajal käisin isegi notari juures uurimas, aga seal naerdi mind välja, et kust otsast ma töövõimetu olen, et näha pole midagi (olen üle 30 aasta põdenud komplitseeritud diabeeti). Tol ajal lõin käega ja tulin ära. Minu asjaolud on palju muutunud, olen üksikema alla 3.a lapsega. Lahutusest on jäänud suured laaenud ja kulutused, elan igakuiselt kuni 400 eurot miinusesse. Selline väga raske olukord on mind pannud mõtlema, et kui ebaõiglane oli see, et ma ei saanud oma isa pärandusest sentigi. Kui ma praegu mõtlen, siis lisaks korterile oli isa nimel ka auto ja muud vara, kindlasti ka pangakontol raha. Auto müüdi maha, kallimad asjad jaotati abikaasa laste vahel laiali ja mina ei saanud midagi. Kas ei või olla, et see kiri, mis mulle tol korral tuli, et võin taotleda sundosa ei käinud mitte korteri kohta, millest peaksin kunagi kauges tulevikus oma osa saama, vaid hoopis ülejäänud vara kohta, mis peale isa surma "laiaks löödi" ja maha müüdi? Kas siis isa lihasel lapsel ei ole tõesti mingit õigust midagi pärida oma isalt, kuigi ta on teinud kogu vara oma abikaasale? Ma tean, et "ärkasin" võibolla liiga hilja, aga asjaolud on mind viinud selleni, et pean uurima kõiki võimalusi, et tagada oma väiksele lapsele elamisväärne elu. Lisaks sellele pärandas mu isa maamaja minu õele, kuhu mul ei ole lubatud jalgagi tõsta. Õde sai maja kohe peale isa surma kätte. Kas ka sellest oleks siiski pidanud mingi osa mulle kuuluma? Kuidas saab olla, et tütar ei päri isa käest mitte midagi?

tosi 1.08.2014 08:27 (10 aastat tagasi)

armas Anne-Mari, inimese vara on tema oma ja tema teeb oma varaga täpselt seda, mida ta ise soovib. Kui sinu isa ei soovinud sulle midagi pärandada, siis on see tema otsus ja seda tuleb ka austada. Mitte keegi ei saa sundida kedagi kellegile pärandama - välja arvatud sellised juhul kui ongi õigus sundosale. Sundosa eeldab, et juba eluajal oli surnud isik toetanud oma töövõimetut last, abikaasat jne. Ehk sundosa on tingimus, et ka peale isiku surma jätkub see toetus mingil ajal. Praeguse juhtumi puhul on ainus kahtlusi tekitav küsimus see kiri, mida notar teile saatis - pöörduge selle sama kirjaga uuesti notari poole ja paluge selgitust - võtke kaasa ka oma töövõimetust tõendavad dokumendid (2010 a seisuga). Võimalik, et peate kohtusse pöörduma oma sundosa kättesaamiseks. Muud asjad - praeguse seisuga on ilmselt kogu vara pärija olnud üleelanud abikaasa, tema ise teab kellelel ja mida ta OMA asjadest annab. Pole olemas mingit seadust mis kohustaks vanemaid oma lastele midagi pärandama, kui nad seda ei taha.

A 1.08.2014 12:30 (10 aastat tagasi)

Sundosa saab teistelt pärijatelt nõuda üksnes isik kelle suhtes pärandajal oli surma hetkel perekonnaseadusest tulenev kehtiv ülalpidamiskohustus. PKS § 97 p 3 järgi ülalpidamist on õigustatud saama muu abivajav alaneja või üleneja sugulane, kes ei ole võimeline ennast ise ülal pidama. Asjaolu, et Sulle oli määratud töövõimetuspension, ei tähenda võimetust end ülal pidada.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.