Sunnivahendi rakendamise hoiatus

Lii 18.01.2015 16:57 (10 aastat tagasi)

Kas on igati normaalne ja halduse hea tava olukord, kus korrakaitse- või haldusorgan teeb kohe, st esimesel kontrollil, avastades mingi rikkumise, sunniraha rakendamise hoiatuse koos ettekirjutusega? Olgugi, et olen ettekirjutusega nõus ja täitmise tähtaja läbirääkinud juba enne haldusakti andmist ning haldusorganil ei tohiks olla vähimatki kahtlust, et ma ettekirjutuse tähtajaks täidan. Kas see on norm, et riik kohe umbusaldab oma kodanikke?

viisu 18.01.2015 21:01 (10 aastat tagasi)

Kui tegemist oli hoiatusega siis millega te rahul ei ole? Rikkumine on? On. Tunnistate seda? Tunnistate. Olete ettekirjutusega nõus siis likvideerite rikkumise ja sunniraha ei tule. Kui jätaksite ettekirjutused täitmata ja saaksite trahvi siis oleks jälle foorumis pirisemas et näe, liiga tehakse, ilma hoiatamata määrati rahatrahv. Ja ikka on riik süüdi kui keegi asja eest trahvi saab? Üks vingumine ja hala kui nõutakse korrektsust ja seadusest kinnipidamist. Mida sinna ettekirjutusse oleks siis pidanud kirjutama? Olge nüüd tubli, nunnukene, ärge niimoodi enam tehke muidu tuleb mundris paha onu ja annab ata-ata...

Lii 18.01.2015 21:56 (10 aastat tagasi)

Jah, rikkumine on, kuid see on esmakordne ja ma ise olen menetleja ja ma olen läbi rääkinud oma kliendiga ettekirjutuse täitmise tähtaja ja mul pole tekkinud kahtlust, et klient ei täida ettekirjutust tähtaegselt. Miks ma peaksin kohe ettekirjutuse andmisel tegema hoiatuse? Kas see on halduse hea tava? Minu arust mitte. Ma eeldan ikka esimesel korral, et klient on seadusekuulekas. Jah, ma saan aru sunnivahendi rakendamisest siis, kui on juba tekkinud olukord, kus tekib kahtlus, et klient ei taha ettekirjutust täita või ei ole seda määratud tähtajaks täitnud.

Lii'le 18.01.2015 22:18 (10 aastat tagasi)

Sunniraha hoiatus on kohustuslik ja seaduses kirjas.See ei tähenda, et keegi sind kohe rikkumises kahtlustab, vaid seda, et sa oleksid teadlik, et selline meede on olemas ja seda võidakse sinu vastu rakendada. Paraku on ka piisavalt sellise mentaliteediga inimesi, kes kõige peale lihtsalt vilistavad. Sunniraha määramiseks peab olema enne tehtud ka hoiatus, see formaalne nõue. Kui aga sisuliselt sa midagi ei riku, siis seda sunniraha lihtsalt ei määrata. Ei tasu nii isiklikult võtta kõike.

Lii 18.01.2015 22:34 (10 aastat tagasi)

Ei võta isiklikult :) Olen ise menetleja. Sunniraha hoiatus ei ole kohe kindlasti kohustuslik, vaid seda võib haldusorgan -korrakaitseorgan rakendada, kui ettekirjutust tähtaegselt ei täideta. Õnnestus suure vaevaga leida lõpuks asendustäitmise ja sunnirahaseaduse eelnõu ja seletuskiri. Sealt selgub, et seaduseandja ei ole seadust andes mõtelnud, et hoiatuse peab tegema kohe esmase ettekirjutusega. Vaid siis, kui ettekirjutust ei ole tähtajaks täidetud, siis teed hoiatuse (ehk siis annad uue tähtaja ja sellega kaasneb hoiatus) ja kui siis ka ei täideta, siis rakendatakse hoiatuses näidatud sunnivahendit. Lisan siia ka enda esimese vastuse: Jah, rikkumine on, kuid see on esmakordne ja ma ise olen menetleja ja ma olen läbi rääkinud oma kliendiga ettekirjutuse täitmise tähtaja ja mul pole tekkinud kahtlust, et klient ei täida ettekirjutust tähtaegselt. Miks ma peaksin kohe ettekirjutuse andmisel tegema hoiatuse? Kas see on halduse hea tava? Minu arust mitte. Ma eeldan ikka esimesel korral, et klient on seadusekuulekas. Jah, ma saan aru sunnivahendi rakendamisest siis, kui on juba tekkinud olukord, kus tekib kahtlus, et klient ei taha ettekirjutust täita või ei ole seda määratud tähtajaks täitnud.

K. 18.01.2015 23:09 (10 aastat tagasi)

Minu arust on see igati hea tava, kui ettekirjutusega antakse koheselt teada, mis juhtub siis, kui seda tähtajaks ei täideta. Sunniraha ei pea ju rakendama, alati võib anda uue tähtaja, kui ettekirjutuse täitmata jätmiseks on olnud mõjuv põhjus. Ilma hoiatuseta sunniraha määrata ei saa ja niimoodi antakse ettekirjutuse saanud isikule vaid julgust jätta esimene ettekirjutus täitmata, kuna mingit karistust selle eest nagunii ei järgne. Muide, hea netitava näeb ette, et kui viidatakse mingile netis avaldatud tekstile, siis lisatakse ka link, et teisedki võiksid sellega tutvuda.

Reelika 19.01.2015 02:48 (10 aastat tagasi)

Arvan, et tahetakse lihtsalt protsessi kiirendada. Muidu alguses ettekirjutus, siis kui sellele ei reageerita, siis hoiatus sunniraha rakendamiseks. See kõik võtab aega. Eks ametkonnad ongi vist seda teed läinud, et kohe nii ettekirjutus ja hoiatus, aja kokkuhoiu mõttes:)

A 19.01.2015 10:19 (10 aastat tagasi)

Taoline haldusorgani käitumine on halduse hea tavaga igati kooskõlas. Juhul, kui haldusorgan teeb ettekirjutuse, mis kuulub kohustuslikule täitmisele, siis tulebki ettekirjutuses märkida ka järelmid, mis kaasnevad isikule siis, kui ettekirjutust tähtaegselt ei täideta. Kõik riigi poolt pandavad kohustused peavad olema ka riigi sunniga tagatud ning mingisuguse usalduse või umbusaldusega oma kodanike vastu pole siin midagi pistmist.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.