Maa erastamine

Maa erastaja 28.07.2015 19:24 (9 aastat tagasi)

Halduskohus on kohustanud valda maad erastama, halduskohtu otsus on, et saab erastada kuni 20 ha . Vald teeb otsuse erastada 10 ha ja ei lase esitada vaiet, sest asjas on olemas kohtuotsus, mis ei saa krundi piire määrata konkreetselt , aga ütleb, et saab erastada kuni 20 ha. Kuhu ja kuidas siis üldse kaevata valla piiride määramise ettepaneku peale ? Vaatamata kohtuotsusele jätavad ametnikud endile 10 ha. § 79. Vaide tagastamine (1) Vaie tagastatakse, kui: 1) isikul puudub õigus vaie esitada; 2) vaide esitaja ei ole määratud tähtajaks vaide puudusi kõrvaldanud; 3) mööda on lastud vaide esitamise tähtaeg ning seda ei ennistata; 4) samas asjas on olemas jõustunud kohtuotsus;

A 29.07.2015 09:46 (9 aastat tagasi)

Teadmata kohtuotsuse sisu ei ole siin võimalik midagi konkreetset öelda. Samas kuni 20 ha ongi kuni 20 ha, see nõue on täidetud nii 10, 5 kui ka 1 hektari puhul. Seega ainuüksi esitatud asjaolude pinnalt ei saa öelda, et vald pole kohtuotsust täitnud. Valla tehtud otsusele on võimalik esitada vaie, kuna jõustunud kohtuotsus ei ole tehtud "samas asjas" eelkõige seetõttu, et valla otsus on tehtud peale kohtuotsust. Kindlasti oli eelnevas, jõustunud kohtulahendiga lõppenud vaidluses vaidlustatud mingi teine valla toiming või otsus. Igat haldusakti on võimalik vaidlustada, seda nii kohtu kaudu, kui ka vaidemenetluses.

vaide esitaja 25.08.2015 12:47 (9 aastat tagasi)

Vallavalitsus vastas vaidele ainult ühele kaasomanikule nimeliselt ja jättis teistele vastamata , kuigi tegemist oli kaasomanike ühiskaebusega.Kuidas siis arvestada kuupäevi ja kas vaidele on üldse vastatud kui vastati ainult ühele ja teistele jäeti vastamata ? Millal neile siis vastatakse ? Kas erastamise tähtajad pikenevad automaatselt , hakates lugema nüüd vaidele vastamise kuupäevast ?

A 26.08.2015 09:16 (9 aastat tagasi)

Kui tegemist oli kaasomanike ühise kaebusega, siis kehtib selles asjas tehtud vaideotsus kõigi kaasomanike suhtes isegi siis, kui see oli ekslikult adresseeritud üksnes ühele kaasomanikule. Millise õigusakti või haldusaktiga on erastamise tähtaeg kindlaks määratud? Üldjuhul ei vaide esitamine ega vaideotsuse tegemine automaatselt mingeid tähtaegu ei pikenda. Juhul, kui tähtaeg on määratud vallavalitsuse haldusaktiga, siis on võimalik enne tähtaja möödumist taotleda tähtaja pikendamist või kui tähtaeg on möödunud, siis mõjuva põhjuse olemasolul tähtaja ennistamist. Vaideotsuse kohtus vaidlustamise tähtaega tuleb lugeda päevast, mil vaideotsusest teada said.

vaide esitaja 26.08.2015 09:57 (9 aastat tagasi)

Tähtaeg 3 kuud määrati selle sama vaidlustatud piiride määramise ettepanekuga valla poolt. Justmin seletus ka - HMS § 79 lg 1 sätestab õiguslikud alused haldusorganile esitatud vaide tagastamiseks. Loetelu p 4 kohaselt tagastatakse vaie, kui samas asjas on olemas jõustunud kohtuotsus. Leiate, et selline vaide tagastamise alus ei ole ajaliselt võimalik, sest vaide esitamise tähtaeg on 30 päeva, kuid kohtuotsuseni jõudmine võtab aastaid aega. Tõepoolest, HMS § 75 järgi tuleb vaie haldusaktile või toimingule esitada üldjuhul 30 päeva jooksul arvates päevast, millal isik vaidlustatavast haldusaktist või toimingust teada sai või oleks pidanud teada saama. Siiski on aga erandjuhtudel võimalik esitada vaie ka hiljem kui 30 päeva jooksul. Nimelt näeb HMS § 77 ette vaide esitamise tähtaja ennistamise võimaluse. Vaide esitamise tähtaja ennistamine toimub sel juhul HMS § 34 sätestatud tingimustel, milles olulisim on see, et vaide esitamise tähtaeg on mööda lastud mõjuval põhjusel. Muuhulgas näeb ka HMS § 79 lg 1 p 3 ette aluse vaide tagastamiseks, kui vaide esitamise tähtaeg on mööda lastud ning seda ei ennistata. Kui aga esineb olukord, et vaide esitamise tähtaeg on möödas ning 1 Seaduste ametlikult kasutatavad lühendid on võimalik leida Riigi Teataja kodulehelt aadressil https://www.riigiteataja.ee/lyhendid.html 2 Haldusmenetluse seaduse muutmise ja rakendamise seaduse § 1 p 22. Arvutivõrgus: https://www.riigiteataja.ee/akt/184811 samas asjas on juba olemas jõustunud kohtuotsus, siis ei ole haldusorganil põhjust tegeleda vaide esitamise tähtaja ennistamise küsimusega, vaid vaie tagastatakse HMS § 79 lg 1 p 4 alusel.

A 26.08.2015 13:37 (9 aastat tagasi)

Kui vaie on tagastatud, siis saab asja edasi vaielda üksnes halduskohtus. Vallalt on võimalik taotleda erastamise tähtaja ennistamist

vaide esitaja 2.09.2015 19:46 (9 aastat tagasi)

Valla juristi seisukoht ja jätab mainimata, et teisel kaasomanikul hakkas jooksma alles vaide esitamise tähtaeg ja kui erastatakse kaasomandisse, siis kuidas üldse seda saaks faasinihkega teha. """""Eeltoodust tulenevalt palume täpsustada, kas soovite pikendada korralduse punktis 2 toodud katastriüksuse moodustamise tööde tellimise tähtaega, milleks on 3 kuud korralduse kättesaamisest? Kui see on nii, siis juhime teie tähelepanu asjaolule, et kuivõrd üks kaasosanikest on korraldusega määratud ostueesõigusega erastatava maa suuruse ja piirid vaidemenetluse korras vaidlustanud ja vaideotsuse vaidlustamise tähtaeg ei ole möödunud, puudub selgus, millistes piirides tuleb mõõtmistööd teostada. Sellest tulenevalt algab mõõdistustööde tellimise tähtaeg kulgema kaebetähtaegade möödumisel või kohtuotsuse, millega korraldust ei tühistata, jõustumisel.

vaide esitaja 7.09.2015 11:17 (9 aastat tagasi)

Teie ja valla väited on vastuolus, millel Teie väide põhineb ja millel valla seisukoht võiks põhineda ?

vaide esitaja 15.09.2015 16:29 (9 aastat tagasi)

Vallavalitsus on sellistes olukordades, kus vallavalituse korralduse alusel tuleb eraisikul teha mingeid toiminguid, mis oma iseloomult ei ole viivitamatult täitmiseks, kuid eraisik on korralduse vaidlustanud, ära oodanud vaidluse tulemuse. Kui te erastate maa kaasomandisse, siis tuleb tulevastel kaasomanikel maaüksused siiski koos mõõdistada. Katastrisse kannab maaüksused maakatastri ametnik Vallavalituse avalduse alusel peale maaüksuste mõõdistamist ja erastamist võimaldava korralduse vastu võtmist.///// vald jättis ühele kaasomanikule määruse saatmata ja teise tähtaeg juba käes ???

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.