Lapse isaduse tuvastamine

K 30.01.2016 17:32 (9 aastat tagasi)

Kas lapse isaduse tuvastamist on emal võimalik nõuda mis tahes ajahetkel või kehtib see õigus lapse teatud vanuseks saamiseni (näiteks aasta jooksul peale lapse sündi)?

C 31.01.2016 22:08 (9 aastat tagasi)

Lapse ema võib kohtus isaduse tuvastamist nõuda igal ajal. Aastane piirang (alates isadusest teadasaamisest) kehtib lapse isale. Nimetatud regulatsioon on mõeldud lapse kaitseks.

K 1.02.2016 12:30 (9 aastat tagasi)

Aitäh vastamast. Üks küsimus on mul teemaga seoses veel: kas asi toimibki nii, et emana ütlen kohtule, et näiteks Mati Mets on lapse isa ja kohus hakkab asjaga tegelema või peab kuidagi oma läbikäimist/seotust selle mehega tõendama kohtule? St, näitama seda, et see mees võib üldse potentsiaalselt lapse isa olla? Või käibki asi nii lihtsalt, et kohus saab mingi mehe nime ja asub seda kohe järgi kontrollima?

Ave 1.02.2016 13:01 (9 aastat tagasi)

Mida põhjalikumalt sa kohtule esitatud hagis põhjendad, seda kiireminiotsus tuleb. Kui nt oli kooselu ja mees ka ise tunnistas, et on isa ja mehe sugulased on suhelnud lapsega jne ja mees ka ise isaduse kohtus omaks võtab siis ei ole vaj alast ekspertiisi solgutada

K 2.02.2016 11:17 (9 aastat tagasi)

Aga, kui oli juhusuhe ja selle mehega rohkem seotust ega ammugi kooselu polnud? Kas kellelgi on sellega kogemust/aimu?

fuzy 2.02.2016 12:20 (9 aastat tagasi)

Kui oli juhusuhe ja pole kuidagi võimalik tõestada, siis ütleb meeskodanik, kes ei soovi olla sinuga seotud - et see on valeinfo. Kohus võib teha ettepaneku mehelt DNA analüüsi võtta kuid sama moodi võib sinu nõuet kohus pidada ka personaalseks ahistamiseks. Kusjuures vägisi pole võimalik DNA proovi kelleltki võtta.

punkt 2.02.2016 13:59 (9 aastat tagasi)

Kohus ei võta DNA proovi vaid määrab selle protseduuri ja kui mees peale mitmekordseid määrusi ja trahve ikkagi kohale ei lähe siis loetakse sellega lapse isaks ja määratakse elatis

punkt 2.02.2016 15:52 (9 aastat tagasi)

mis on täielik jama jutt, sest ilma tõenduseta ei saa mitte kedagi kellegi isaks määrata...

punktike 2.02.2016 19:35 (9 aastat tagasi)

tõestuseks on olemasolev laps kelle ema elatist nõuab, kui mees dna testist keeldub ja vastupidst ei tõesta siis kohus loeb mehe isaks ja määrab elatise - nii lihtne see ongi, paun tutvu seadustega enne kui huupi lahmid

Onari Kämmal 2.02.2016 20:37 (9 aastat tagasi)

Perekonnaseadus § 94 lg 2: (2) Põlvnemise isast tuvastab kohus asjaolude alusel, mis võimaldavad eeldada, et laps põlvneb sellest mehest. Et DNA-testist keeldumine võimaldab kohtul eeldada, et laps põlvneb sellest mehest?

A 3.02.2016 10:00 (9 aastat tagasi)

Isikule on seadusega pandud põlvnemise tuvastamiseks DNA testi talumise kohustsu ning kui isik sellest keeldub, siis võib kohus määrata ekspertiisi kohustuslikus korras ning korduva keeldumise puhul saab ekspertiisi teha sundkorras kohtumääruse alusel, kaasates vajadusel politsei. TsMS § 300

K 3.02.2016 10:17 (9 aastat tagasi)

Mind huvitab just see, et, kui ma ütlen ühe suvalise mehe nime, näiteks töökaaslase, kas siis kohus määrab kohe sellele mehele minu ütluste põhjal DNA testi tegemise või uuritakse enne ikka kuidagi, kas on üldse võimalik, et mul on kunagi selle mehega midagi olnud?

niisama ei lend alind ka 3.02.2016 10:33 (9 aastat tagasi)

ei , sinu ütlemise peale ei tee kohus midagi. Pead kohtusse esitama hagi, tasuma riigilõivu ja lapse isaks ütle keda iganes soovid, ehk siis esitad hagi selle mehe vastu, keda lapse isaks pead. Kui aga mehel pole sinuga olnud ja test näitab samuti et laps pole sellelt mehelt siis sinu tasuda jäävad kohtukulud ja samuti ekspertiisikulud. Samuti võib see mees sinult sisse nõuda oma tööpäeva töötasu, mis tal kohtu ja ekspertiisi tõttu jäi saamata ja oma trantspordikulud ja kui elab kaugemal, teises linnas või maal nt. sis läheb vahepeal kõht tühjaks ja on vaja käia söömas ja maksad kinnika tema restorani arve ja kui vaja siis ka hotelli kulud

A 3.02.2016 10:35 (9 aastat tagasi)

No eelkõige tuleb põlvnemise tuvastamiseks esitada kohtule hagiavaldus, kus tuleb esitada hagi aluseks olevad asjaolud ning kui kohtult taotletakse põlvnemise tuvastamiseks ekspertiisi määramist, siis tuleb ka vastavat taotlust põhistada.

BB 3.02.2016 18:04 (9 aastat tagasi)

Tere, olen selle protseduuri juures ise viibinud. Oli kohtumäärus, olid politseinikud kohal. Isik irvitas neile näkku ja keeldus pulka suhu panemast. Oleks veel maha sülitanud, oleks saanud info kätte. Politsei ei saa kelleltki vägisi DNA proovi võtta, saab ainult jutuga mõjutada! Asi lõppeski sedasi, et politsei lahkus ja isik viskas kõik teised välja. Isik teatas, et oleks kasvõi üks vägivaldne või ähvardusena tajutav liigutus politsei või ükskõik kelle poolt tehtud - ja ta oleks koheseselt oma elu ja tervise eest võitlema hakanud. Kogu lugu isaduse tuvastamisega.

mnjaa 3.02.2016 21:26 (9 aastat tagasi)

politsei ei võta, ei ole kunagi ka võtnud kelleltki dna - isaduse tuvastamiseks. keeldumise korral teeb kohus lihtsalt trahvi ja see konvoi haiglasse tuleb ikka keeldujal kinni maksta lapse suhtes teeb kohus ühese otsuse ja võtab aluseks hageja väite ja määrab elatise ära koos isadusega

jah aga 4.02.2016 10:15 (9 aastat tagasi)

To BB selliselt käituva mehe peas ei ole kõik kindlasti korras ja kui laps tõesti tema oma siis vähemalt ei ole tal edaspidi mitte mingit võimalust ega õigust selle lapse suhtes ise isadust tuvastama enam hakata.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.