Lapse hooldusõigus ja suhtluskord kui mees elab vä

Piret 6.01.2023 14:24 (1 aasta tagasi)

Oleme mehega lahutamas abielu. Meil on varsti 1-aastaseks saav laps. Mees ei ole eestlane. Meil oli pikalt kaugsuhe, aga peale lapse sündi kolis mees Eestisse. Seega lapse ja minu alaline elukoht on alati Eesti olnud. Laps sündis Eestis. Nüüd kui abielu lahutame, kolib ta tagasi oma kodumaale ja ta soovib saada 50:50 hooldusõigust, sh ka, et lapse veedaks poole ajast temaga tema kodumaal. Laps on minusse täielikult kiindunud ja temaga ei ole isegi poolt tundi ilma, et mind taga nutma ei hakkaks. Ma olen lisaks veel lapsehoolduspuhkusel ja saan vanemahüvitist. Tema läheks aga pikkadeks päevadeks tööle. Tavaline on ka 12-tunnised tööpäevad ja ilmselt peaks jätma lapse kas sõime või vanavanemate juurde (ise elaks neist piisavalt kaugel, et jōuaks sinna vaid nädalavahetuseks). Vanavanemad kusjuures juba 70+ ja liiguvad vaevaliselt ning valudega, ma ei kujuta ette neid hüperaktiivsele lapsele järgi jooksmas ega lapsega jalutamas käimas. Ma muretseks ennast haigeks, et lapsega midagi juhtub, sest nad ei jõua lapsega sammu pidada. Mu mees tahab saada 50:50 suhtlusõigust, et laps oleks 2-nädalat kuus Eestis minuga ja 2-nädalat temaga 3-tunnise lennu kaugusel teises riigis. Mina sellist lapse solgutamist ette ei kujuta. Ta on alles nii pisike ja sedasi poleks tal mingit stabiilsust ega kodu, elaks vaid lennujaamades. Samuti peaks hakkama üks hetke käima kahes eri lasteaias kus kummaski räägitakse erinevat keelt. Kuna lapse on Eestis sündinud ja Eesti resident, kuid omab ka topelkodakondsust tema riigis ning abielu sõlmiti Eestis Eesti seaduse alusel, siis kas on reaalne, et kohus määrab 50:50 suhtluskorra ja laps peabki hakkama eri riikide vahel pendeldama? Mul poleks mitte midagi selle vastu kui ta last vaatama tuleb ja temaga nii palju aega veedab kui soovib. Minu pärast ööbigu kasvõi minu diivanil, sest kodu tal Eesti siis enam poleks. Kui ta eelistab siiski hotellis ööbida, siis muidugi eelistaks, et laps tuleks ööseks oma koju magama, mitte ei hakkaks eri hotellides iga kord ööbima.

sose 6.01.2023 15:14 (1 aasta tagasi)

Tere. Konsulteerisin tuttava lastekaitsjaga ja tema lühike vastus on et kohus otsustab, aga vaevalt mees sellises olukorras seda jagatud õigust sellisel kujul saab. On ka Austraalias elav inimene kohtus tahtnud sellist, aga ei saa. MInu arvamus on, et välismaale ei tohiks üldse jagatud hooldusõigus levida, aga seadus hetkel seda tõesti võimaldab. On ka selliseid arvamusi, et tuleks enne abiellumist ja laste saamist hoolikalt mõelda, mis siis saab kui ... jne.

Prink 9.01.2023 12:24 (1 aasta tagasi)

Kogemus ütleb, et raha ja energiat hooldusõiguse nõudeks ja vaidluseks (peamiselt isadel) jagub, kuid kui see saavutatud, siis selgub et paganama tülikas ja aeganõudev on see lapsekasvatamine:) See, et laps aegajalt isaga, teises keeleruumis jne pole ju paha, aga esialgu võiks ikka see, kes rändab, olla isa, mitte rinnalaps. Sinu pakkumine, et külasta last niipalju kui soovid ja ööbi minu diivanil, on ju väga suuremeelne pakkumine. Sinu olukorras pakuksin välja kirjalikult enda visiooni suhtlemiskorrast/hooldusõiguse teostamisest ja palu ka tema nägemust. Seejuures ei tasu unustada elatise küsimust, lapse isa juurde reisimise kulude katmist (sh sama Saatja kulude kohta sest väikelaps üksi reisida ei saa).

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.