Riigilõivu vähendamine

murelik 28.02.2007 12:08 (18 aastat tagasi)

Kui kohtumenetluse ajal võlgnik suurema osa täidab ja temalt mõistetakse välja vaid 25% alvselt nõutud summast (75% tasus võlgnik vabatahtlikult) siis kas on kohtul õigus nõuda temalt välja riigilõiv kogu summa ulatuses? Seadust lugedes tekkis tunne, et sel juhul peaks hoopis hageja enam makstud riigilõivu tagasi nõudma, mitte aga kostja ei peaks kogu summat kinni maksma. Riigilõiv tasutakse ju ikka hagi hinnalt või kuidas? Ja kui hageja menetluse käigus hagi hinda vähendab, siis pole ju see kostja probleem?

TsMS 28.02.2007 19:06 (18 aastat tagasi)

Kuni 31.12.2005. a. kehtinud seadustiku kohaselt mõistis kohus hageja kasuks kostjalt välja riigilõivu rahuldatud nõude suuruselt (kuigi teatud juhtudel vaieldav, nt kui sõlmitakse kompromiss ühe kostjaga ning kompromissi summas riigilõivu pole ja menetlus läheb edasi ning järele jäänud kohus rahuldab hagi väiksemas ulatuses kui algselt nõutud, kuna osa nõudest oli vahepeal tasutud (aga see selleks)). Seega oleks kohus siis välja mõistnud Teilt hageja kasuks riigilõivu, mis on makstud 25% nõudelt, seega mitte kogu tasutud riigilõivu. Alates 01.01.2006. a. kehtima hakanud TsMS-i kohaselt on hagejal õigus taotleda riigilõivu tagastamist §-s 150 sätestatud alustel ja juhtudel, seega kui hageja riigilõivu tagasi ei taotle (see ei ole kohustuslik), mõistab kohus hageja kasuks kogu tasutud riigilõivu Teilt välja. See on üldine arusaam hetkel kehtivast TsMS-ist ja seda põhjusel, et Teie olete kohustust eelnevalt rikkunud (esitati hagi) ning hagejal on õigus kohtukulude hüvitamist (väljamõistmist) nõuda. Muidugi ei väida mina, et tegemist on raudkindla reegliga, mille vastu kuidagi ei saa. Kohtuga vaielda ju võite, kui suudate leida mõne hea sätte, mille kohaldamist võiks käesoleval juhul Teie kasuks kohaldada. P.S. Muidugi võite paluda, et hageja osa riigilõivust tagasi taotleks, kuigi ka selle taotluse rahuldamise tõenäosus on suhteliselt ebakindel, kuna konkreetsed alused TsMS-is puuduvad.

murelik 1.03.2007 10:21 (18 aastat tagasi)

Tänud. Asi veel selles, et hagi esitatigi enne 2005.a. 31.12. Kas sellel juhul peaks kohus ju ikka kasutama ka riigilõivu osas vana seadust? S.t. antud juhul on kohus minult liiga suure riigilõivu välja mõistnud?

TsMS 1.03.2007 20:10 (18 aastat tagasi)

Sellisel juhul jah peaks kohus juhinduma kuni 31.12.2005. a. kehtinud seadustikust. Teie viimasele küsimusele vastata on minul isiklikult keeruline, kuna ei jaga seda seisukohta, et taolistel juhtudel peaks hageja osast riigilõivust ilma jääma, kuid teisest küljest on kohtunikud selliseid otsuseid teinud ning kui seadust sõna-sõnalt tõlgendada, siis on kohus Teilt tõesti liiga suure riigilõivu välja mõistnud.

murelik 2.03.2007 09:13 (18 aastat tagasi)

Aga hageja saaks ju enam makstud osa lihtsalt riigilt tagasi nõuda või siis ei saa? See ei ole ju minu probleem kui hageja on lihtsalt jonnakas ja seda ei tee. Igatahes suur tänu vastamast!

... 2.03.2007 10:36 (18 aastat tagasi)

riigilõivu ei tagastata, siin pole jonnakusega midagi tegemist.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.