elukaaslase laste õigused?

küsija 5.05.2007 07:02 (18 aastat tagasi)

mehe lapsed on abielust sündinud 22aastane tütar kes õpib kaugõppes ja käib tööl ja 12aastane poeg. Abielu on lahutatud ja mees elas koos naisega, kellel sündisid nende kooselu ajal kaks last kes hetkel on 9 ja 5 aastased. Mees lapsi oma nimele ei võtnud. Mees suri. Matuste korraldamise väitis elukaaslane olevat mehe ainukese täisealise tütre kohustuse. Nüüd nõuab elukaaslane exnaiselt kohtu kaudu oma laste isaduse tuvastamist ja oma lastele päranduseks mehe exkaasa isiklike EVP-de eest soetatud 2 toalist korterit. Korteri soetamise ajal oli abieluametlikult lahutamata, kuid kõik korteriga seotud kulutused kandis exnaine. Kui suured õigused on elukaaslasel ja tema lastel mehe ja exnaise abielu ajal soetaud varale? Kui läheb pärimiseks siis, kas ka matusekulud lähevad pärandiks? Asi on koht...

küsija 5.05.2007 07:48 (18 aastat tagasi)

Asi on kohtusja elukaaslase laste isadus tuvastait postuumselt tunnistajete ütluste alusel...

Vastaja 5.05.2007 16:12 (18 aastat tagasi)

Lastel on küll pärimisõigus oma isa vara osas, aga kui see mainitud korter soetati küll abielu ajal, aga on võimalik tõestada faktiline abielusuhte lõpp (ehk mees ja naine ei ela enam koos) siis ei tohiks see olla ühisvara ja sellele uuest suhtest sündinud lastel õigust ei ole. Elukaaslasel pole mingeid õigusi, va testamendi puhul.

mina pakun 7.05.2007 00:04 (18 aastat tagasi)

oi, väga segane jutt!:) Mulle kord üks jurist ütles, et seadus peab olema loogiline!:) Sellest lähtuvalt...mina ei kujuta ette, et mehe elukaaslasel oleks mingit õigust mehe exabikaasalt midagi nõuda! Olgu ta siis elus või surnud. Kui mees lahutas oma abielu, siis jagas või leppis kokku ka vara jagamise. See ju loogiline. Sellest lähtuvalt, on mehe endisel abikaasal sotid selged ja tema ei vastuta oma exmehe laste ega elukaaslase ees enam millegiga. Loogiline ju. Ja elukaaslasel on õigus AINULT sellele varale, mis mees kaasa tõi peale lahutust. On ju loogiline? Kui mina lahutan oma abikaasast, siis jagame vara pooleks, on ju. Ja kui ma asun elama uue elukaaslasega ja soetan temaga lapsed, siis minu lapsed (kui need on ametlikult minu nimel) pärivad peale minu surma MINU vara..s.t. selle vara, mis oli minu oma peale lahutust. Kui minu lapsed aga ei ole minu nimel ja isadus on tuvastamata, siis on lapse ema probeem tõestada isadust (DNA testi abil). Ja kui isadus on tuvastatud, siis on tal võimalus nõuda isa vara (s.t. seda vara, mis peale lahutust jäi mehele) jagamist.

mina pakun 7.05.2007 00:11 (18 aastat tagasi)

samas kui mehel ka esimesest abielust lapsed, siis mulle tundub, et on õiglane, kui mehe vara jaguneb kõigi laste vahel võrdselt (kui isadus tuvastatud kõigi laste puhul). Need lapsed, kes sündinud abielust ja ka sõnnitunnistusel kõiks kirjas, on ju mehe lapsed? Need lapsed, kes sündinud abieluväliselt ja ka sünitunnistusel isa puudub, on vallaslapsed. Nende pärimine saab võimalikuks vaid siis, kui on tõestatud nende päritolu. Kui on leidnud kinnitust, et kõik 4 last (2 abielus ja 2 abieluvälist) on mehe lapsed, siis mehe vara (s.o. siis peale abielu lahutust mehele jäänud vara) läheb jagamisele peale mehe surma kõigi tema laste vahel võrdselt.

küsija 7.05.2007 05:22 (18 aastat tagasi)

abielu lahutati ja tookord varajagamist ei toimunud,oli selline võimalus, et kui mingeid probleeme ej pretensioone ei ole siis sai abielu lahutatud kiirest perekonnaseisuametis. Antud juhul elukaaslase 2 last pretendeerivad 1/4-le exnaise kahetoalisest korterist.

to mina pakun! 8.05.2007 07:23 (18 aastat tagasi)

miks peaks vara jagunema võrdselt? Kui ei see mees, ega see tem aelukaaslane, veel vähem need uued lapsed pole midagi andnud selle korteri heaks. Mees elas sellekas ajaks kui korter erastati juba uues peres: Korteri erastamisel kasutas exnaine vaid iseoma ja enda isalt saadud EVP-sid. Kõik arved ja maksud on maksnud exnaine. Kuna korteril oli eelnevalt peal ka võlg siis ka selle on tasunud exnaine. Abielu lahutamisel lepisid kaasad omavahel kokku, et laste ülalpidamise ja osas ega mingeid varalisi probleeme ei ole ja said seetõttu lahutuse lihtsustatud korras. Kui mehel ei olnud selle korteri suhtes pretensioone sisi kuidas saab nüd elukaaslane nõuda oma lastele, sed amille suhtes mees mingeid nõudmisi ei esitanud.

vastuseks 9.05.2007 09:31 (18 aastat tagasi)

jah, see sõltub tingimustest! Mainisingi, et laste vahel läheb jagamisele isa see vara, mis isale jäi peale abielu lahutust! Kui korter jäi peale abielu lahutust naisele, siis see on naise vara ja seda ei saa jagada laste vahel peale isa surma. Jagada saab ikka surnud isa vara. Ja isa exnaise varale pole tema teisest abielust(kooselust) põlvnevatel lastel mingit õigust. Nii saan mina aru seaduse loogikast!:) Juhul kui seadus muidugi on LOOGILINE!:)

küsija 9.05.2007 22:14 (18 aastat tagasi)

isa uued lapsed elukaaslasega sündisid ajal mil abielu oli veel lahutamata ja isa ise exnaise juurde sisse kirjutatud kuid faktiliselt seal ei elanud.. hetkel on exnaisel olemas hunnik pabereid ja antud kohtusse taotlus korteri eraomandiks kuulutamiseks...

to mina pakun 19.11.2007 15:27 (17 aastat tagasi)

sinu loogika küll kuhugi ei vii, keegi ei ole kohustatud ühisvara pärast lahutust jagama ning kui seda tehtud pole, siis lapsed pärivad ühisvarast mehe osa, ning kas laps on abielust sündinud või mitte, see tähtsust ei oma!

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.