pärand

Laura 20.06.2007 18:09 (17 aastat tagasi)

Ema suri 3a tagasi, korter Tallinnas Lasnamäel on siiamaani veel ümber kirjutamata pärijate (2 tütre) nimele. Isa loobub pärandist. Korteri ümberkirjutamine on viibinud kiire elutempo ning mõne pereliikme välismaal viibimise tõttu. Tekkis aga nüüd küsimus, kas Tallinna linnal või kellelgi/milleli teisel tekib ka mingi aja möödudes peale kinnisavara omaniku surma õigus antud korteri peale? Või siiski ei saa keegi teine peale seadusjärgsete pärijate ehk tütarde(ja isa) korterit endal?

_k_ 20.06.2007 18:39 (17 aastat tagasi)

kui te 10 aasta jooksul arvates ema surmast ennast liigutada ei viitsi, siis te enam jah ei saa omanikuks. praegu veel 7 aastat aega. Aga soovitaks siiski kasvõi ühel lastest minna ja teha notaris avaldus pärimiseks ja siis seal saab anda ka teise tütre nime ja siis hakkavad asjad liikuma.

laura 20.06.2007 19:04 (17 aastat tagasi)

aitäh:)

Jurist 21.06.2007 14:01 (17 aastat tagasi)

Pärandist võite ilma jääda siis, kui ennast ei liiguta ja vihastate sellega kellegi välja (näiteks KÜ, kui keegi korteri kommunaalteenuste eest ei maksa, mõni võlausaldaja, kellele su ema juhtus võlgu olema). Kui kellelgi on kahtlus, et pärijaid ei ole (kui keegi asja vastu huvi ei tunne ja võlgu maksma ei hakka, siis selline tunne tekkib igati õigustatult) pöördub ta kohaliku omavalitsuse poole (kes pärib seaduse järgi kui teisi pärijaid ei ole). Kohalik omavalitsus on sellise info peale sunnitud pöörduma notari poole ja algatama pärimismenetluse. Notar peab seda tegema ning avaldama muuhulgas avaliku teate pärandi vastuvõtmiseks antud tähtaja kohta. Kui ka selle peale ükski teine pärija (peale linna, valla) välja ei ilmu, annab notar pärast tähtaja möödumist linnale,vallale välja pärimistunnistuse. Loomulikult saab igat asja vaidlustada, ka siis võib mõni sugulane välja ilmuda ja väita, et ta siiski tegudega võttis pärandi vastu, kuid kas sellist jama on vaja. Ei taha hirmutada, lihtsalt soovitan nii nagu k-gi siiski asjad korda ajada. Ei ole selles midagi erilist ja üle mõistuse aeganõudvat (esmalt pead notariga kokku leppima aja avalduse tegemiseks - selleks piisab reeglina telefonikõnest, pärimisavalduse tegemine võtab max 1 tunni, hiljem pead pärast pärandi vastuvõtmiseks antud tähtaja möödumist tegema veel ühe telefonikõne notaribürooga, et leppida kokku pärimistunnistuse saamise aeg, pärimistunnistuse väljaandmsie peale kulub max 0,5 tundi). Ka see välismaal viibiv pereliige ilmselt millalgi Eestis käib, alati saab ta ju anda volituse kellelegi ennast esindama.

Trishi õpilane 24.06.2007 17:47 (17 aastat tagasi)

Seda pärimistunnistust ei maksa ületähtsustada. Loetakse ju pärand vastuvõetuks kui eeldatav pärija on kasvõi mingitki osa pärandvarast valdama kasutama või käsutama hakanud (PäS § 117 lg 3) ning sellest momendist pole ta enam seotud mingite tähtaegadega. Samuti on Riigikohus (lahend 3-2-1-12-03) selgitanud, et: "PärS § 1401 lõike 2 järgi on pärimistunnistus tõend isiku pärimisõiguse ja selle ulatuse kohta. Pärimistunnistus ei lõpeta ega tekita omandiõigust. Pärimistunnistusega tõendatakse õigust, mis pärijal juba olemas on". Seega ei tarvitse pärandi vastuvõtt toimuda mitte avalduse esitamisega notarile või pärimistunnistuse kättesaamisega - vaid ka näiteks juhul, kui pärandajaga suhelnud isik on hakanud valdama või kasutama mingilgi viisil pärandaja asju.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.