Pärimisega seonduvast

väga õnnetu 29.08.2007 00:11 (16 aastat tagasi)

Kirjeldan olukorda. Abikaasadele kuulub maja, neil on ka lapsed.Naine sureb, mees satub võlgadesse ja tahab oma võlgade katteks maja maha müüa. Mees testamenti teinud ega lastele midagi pärandanud pole. Kas mees saab vabalt maja müüa või on lastel mingit võimalust selle takistamiseks?

.. 29.08.2007 07:26 (16 aastat tagasi)

mehe maja ju, loomulikult saab müüa ja mingit testamenti ta ei pea tegema oma lastele kui ei taha.

Piret 29.08.2007 08:01 (16 aastat tagasi)

Kõik sõltub sellest, kas kinnistu oli abikaasade ühisvara või mitte. Kui tegemist on mehe lahusvaraga võib ta tõepoolest kõike teha, mida vaid soovib. Kui tegemist on aga abikaasade ühisvaraga, kuulub 1/2 kinnistust surnud naise pärandvara hulka. Kui naine testamenti ei teinud on tema seadusjärgseteks pärijateks tema abikaasa ja lapsed. Sinu jutust ei selgu, kas naise järgi on pärimismenetlus toimunud või mitte. Kui on toimunud ja vaid mees võttis pärandi vastu, siis on ta nüüd tõesti terve kinnistu omanik ja võib kõike teha. Kui ei, ei saa ta tervet kinnistut käsutada (müüa), vaid peab esmalt oma naise järgi vara pärima. Ja nagu öeldud, ka lastel on õigus pärida.

hmh 29.08.2007 09:21 (16 aastat tagasi)

aga kui abieluvara lepinguga on maja naise oma. Kas siis on pärijad lapsed?

Piret 29.08.2007 09:23 (16 aastat tagasi)

Abieluvaraleping reguleerib vaid ühisvara-lahusvara küsimust. Pärimine on teine teema. Kui abieluvaralepingu järgi on kinnistu naise lahusvara, st kogu kinnistu kuulub naisele, siis tema surma korral toimub pärimine ikkagi seaduse järgi (kui naine ei ole jätnud testamenti või pärimislepingut) ja seaduse järgi on naise pärijad võrdsetes mõttelistes osades tema abikaasa ja lapsed.

irw 29.08.2007 20:04 (16 aastat tagasi)

järgmine mees kes naise kulul elas ja laias. nüüd naist pole häda käes. vaesed mehed, teist pole enam üldse asja. minge sünnitama ja lapsehoolduspuhkusele.

to Piret 29.08.2007 20:10 (16 aastat tagasi)

siin ühe teise küsimuse vastuses oli küll selle abikaasa pärimise osas veidi teine jutt! seal kirjas, et abikaasa ei ole otseselt pärija. Pärivad lapsed.

Trishi õpilane 29.08.2007 20:18 (16 aastat tagasi)

Abikaasa on pärija küll. Lihtsalt ta ei kuulu formaalselt ühtegi pärijate järjekorda (ehk ringi). Pärimisjärjekordadesse paneb praegune pärimisseadus (erinevalt nõukogudeaegsest tsiviilkoodeksist) üksnes VERESUGULASED. Abikaasa tuuakse lihtsalt eraldi paragrahvis välja ning nagu öeldud, ei kuulu ta pärimisjärjekordadesse

hmh 29.08.2007 20:22 (16 aastat tagasi)

kas pärimislepingut tehakse notaris? Mis vahe on testamendil ja pärimislepingul?

KK. 29.08.2007 21:32 (16 aastat tagasi)

Notaris jah. Testament on ühepoolne tahtavaldus, mille testaator võib igal ajal tühistada või muuta. Pärimisleping on kahepoolne kokkulepe pärandaja surma puhuks, mida ühepoolselt tühistada ega muuta pole võimalik. Kuid samas ei sea ei testament ega pärimisleping mitte mingeid piiranguid pärandajale oma vara käsutamisel tema eluajal. St, et pärimislepingu alusel ei tehta võõrandamise keelumärkeid kinnistusraamatusse ja muudesse vararegistritesse, pärandaja võib oma eluajal kogu oma vara võõrandada ning lepingujärgsele pärijale ei jää ikkagi midagi. Seega on nii testament kui pärimisleping vähemasti pärandaja eluajal suhteliselt ebakindlad asjad. Muidugi on pärimisleping kindlam, kuid nagu lugesite, ei taga seegi mingit kindlust, et pärija saaks konkreetse pärandvara omanikuks - kuigi ta on täitnud oma lepingujärgseid kohustusi, näiteks pärandajat ülal pidanud. Võib juhtuda, et pärandvara samahästi kui puudub.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.