aeg või raha

Pille 23.10.2007 18:31 (17 aastat tagasi)

Firm sai alustatud kokkuleppega, et üks teeb tööd ja teine rahastab ehk investeerib, kuni firma jalad alla saab.Juhtus aga nii, et see üks töötas nii mis jaksas, aga teine rahastas heal juhul poole sellest, milles alguses kokku lepiti. Siiski, see, kes raha investeeris, arvab nüüd, et temal on õigus firmale boikot korraldada, peatades kogu töö, kuni tööd tegev osa võtab kohustuse isiklikult garanteerida tema raha tagastamise kogu summas, ükskõik mis ka firmaga ei juhtuks. Kas töö tegijal on siin õigusele loota, kuna selle seisakuga on kogu tema paari aasta töö firma alustamiseks nullitud?

to Pille 23.10.2007 21:05 (17 aastat tagasi)

Kuidas ta ettevõtte töö peatada sai? Kas ta on ainuomanik, kui ei, siis kuidas jagunevad protsentuaalset osad/aktsiad? Isiklikult ei soovita Teil laenu tagastamist garanteerima hakata. Raha on võimalik saada tagasi rahastajal antud raha vormistamisena laenuna ning siis oleks rahastaja ka huvitatud ettevõtte töö jätkamisest. Kui omanikke on äriühingul rohkem, kui ainult tema, siis vastutab ettevõtte töö peatanud isik isiklikult äriühingule (st omanikele) tekitatud kahju eest. Äriühingu võlausaldjate ees vastutab ta niikuinii, kuid seda ainult deliktiõiguse alusel, st raske hooletus või tahtlus. Pikemalt ei hakkaks kirjutama, kuna probleemi süvenemisel ning piisava huvi korral (kui kuulute äriühingu omanike ringi) peaksite pöörduma õiguseriala professionaali poole, kuna Teie probleem tundub üsna mitmetahuline olevat ning sõltub erinevates asjaoludest, mis Teie ülaltoodud kirjatükis välja toodud ei ole.

Pille 23.10.2007 22:06 (17 aastat tagasi)

Tänan vastamast! Jah, probleem on üsna mitmetahuline. Mina olen 40% osanik ja juhatuse liige ning tema 60% osanik. Lepingut sõlmides tõin välja projektid, mille rahastamise eest pidi tema vastutama, seepärast ka see suurem osalus. Summa aga, millega ta siis lagedale tuli, oli vähem kui veerand lubatust, seega jäid tehingud katki ja firma töö hakkas venima. Oleksin pidanud juba siis kohe asjale lõpu tegema, kuid lootsin, et saan kuidagi hakkama ja tema tilgutas suure veenmise peale, et see on tema firma ka, natuke iga kuu, kontorikulude katteks. Selles probleemi üks külg ongi,et tema võib suurema osanikuna kõike teha. Kuna meie vestlused jõuavad ainul niikaugele, et mina ütlen, et on vaja rahastamist, et selline igakuine tilkumine ära jääks, tema jälle ütleb, et tema ei tee midagi ja ei ole millekski kohustatud ja otsigu ma ise uus investor ja andku ma enda osast mingi protsent sellele. No kes sellise pakkumise vastu võtaks, kui firmas üks muidusööja 60% istub. Olin rumal, sellise inimesega midagi jagada, aga nüüd on vaja sellest kuidagi välja tulla. Pöörduks jah mõne professionaali poole, kuid keda soovitatakse? Advokaadibüroode nimekiri on suht pikk ja tõesti ei oska valida.

to Pille 24.10.2007 17:12 (17 aastat tagasi)

Teie olete siis juhatuse liige ja osanik ja tema ainult osanik. Siis ta vastutab osanikuna osaühingule, teisele osanikule või kolmandale isikule süüliselt tekitatud kahju eest, st seega tema vastutusele võtmine on komplitseeritud ning ta vastutab osaühingule ainult tahtlikult või raskelt hooletult tekitatud kahju eest. Iseasi, kas lubatud investeeringute tegemata jätmine käesoleval juhul kahju nõude esitamise aluseks oleks. Teil on võimalus võtta ettevõtte tegevuse finantseerimiseks laenu krediidiasutuselt või sama ettevõtte kõrvalt asutada uus. Lisaks on fondiemissiooni teel võimalik osakapitali osakaalu suurendada, st osade juurde märkimisega enda osalust tõsta, kuid ei usu, et ta nii rumal on, et sellel juhtuda laseks. Ühesõnaga laen või uus firma (praegused kliendid uude üle; aga siis tasub muidugi ettevaatlik olla). Vähemusosanikuna kahjuks te kohtult osaniku välistamist osaniku osade sunniviisilise müügi läbi taotleda ei saa.

to Pille 24.10.2007 18:01 (17 aastat tagasi)

parandaksin kiirustades tehtud vea: fondiemissiooni puhul suurendatakse osaniku osa võrdeliselt tema osa nimiväärtusega sissemakseid tegemata, seega osaluse tõstmise all pidasin silmas tavapärast osakapitali suurendamist, kus osanikul on väljalastavate osade omandamise õigus võrdeliselt oma osaga, kui osakapitali suurendamise otsusega ei ole ettenähtud teisiti. Kui nüüd 60% osanik uute osade omandamisest huvitatud poleks ning osanike otsusega suurendataks osakapitali, siis oleks Teil võimalus omandada ettevõttes enamusosalus.

Pille 25.10.2007 15:01 (17 aastat tagasi)

Aitäh. Kõige arukam on vist siinkohal uus ettevõte alustada, kuna meie tüli on suht suureks läinud. Tundub, et milleski kokkuleppele saamine on praktiliselt võimatu. Küsiks veel, kas oskate mõnda asutust soovitada, kes nõustaks? Kahjuks ei tunne eesti õigussüsteemi nii hästi. Kas advokaadibüroo poole pöördudes hakkab tunnihind kohe jooksma või on ka kedagi sellist, kes vaataks olukorra üle ja ütleks, kas mul on mõtet üldse endale advokaati palgata? Vabandan, kui jutt väga rumal, lihtsalt ei ole sellist asja enne ette tulnud.

to Pille 27.10.2007 00:08 (17 aastat tagasi)

Vabandada pole millegi eest vaja. Ei ole olemas rumalaid küsimusi, on ainult rumalad vastused:) Tegelikult on nii, et iga eraõigusega tegelev büroo oskab Teid nõustada. Reeglina on nii, et nt ca 0,5 h on tasuta, mille jooksul selgitatakse välja tingimused kas ja millise hinna eest õigusabi osutama hakatakse. Kuna advokaadibüroode reklaamimine on keelatud, siis ma igaks juhuks büroode nimesid siia üleskirjutama ei hakka. Palun jätke siia enda meil ning siis võin saata Teile meilile büroo kontaktandmed, kust võite oma probleemile lahenduse leida. Samuti on Teil võimalik meelepärane büroo üles leida neti.ee-st võttes lahti õigus ning sealt õigusabifirmad, kus on enamike büroode koduleheküljed. Sealt leiate kindlasti endale sobiva.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.