Pärijate õigused

Aleksandra 11.04.2008 10:10 (17 aastat tagasi)

Olukord on selline - vanavanemad on teinud testamendi kahele lapselapsele - minule ja tädipojale. Kuna tädipoeg ei ole hetkel huvitatud päritavasse majja elama minemisest ning mina vastupidiselt väga tahan sinna elama minna, siis leppisime kokku, et tema mulle takistusi tegema ei hakka. AGA kui ma lähen sinna majja elama, siis on seal vaja teha väga suuri investeeinguid. Kuidas tagada minu jaoks kindel tulevik, et tädipoeg kunagi x aja pärast oma õigusi sinna nõudma ei tuleks? Kas on võimalik kokku leppida notariaalselt selles, et kõik kuhu mina olen rahaliselt (ja ajaliselt) investeerinud on ka ainult minu käsutada? Et kui mina teen sellest majast oma kodu, siis tema ei tuleks sinna suvalisel ajal midagi tegema?! Kas tädipojal on õigus oma ema sinna majja elama jätta, kui mina sellega nõ...

Zaabaz 11.04.2008 10:22 (17 aastat tagasi)

Nagu ma aru saan kuulub siis pool majast sulle ja pool talle. Ma ei ole jurist ja kui ei olekski ei hakkaks siin pikalt heietama. Aga tee omale üks lihtne asi selegks, pool päritavast varast kuulub talle ja tal on alati õiguse sellega teha millal iganes mida tahab. Sinu parim variant oleks temalt tema osa välja osta, minimum mida tegema peaksid, oleks notariaalse kasutuskorra kehtestamine. Ja veel, öeldakse et veri on paksem kui vesi aga raha muideks on paksem kui veri.

Aleksandra 11.04.2008 10:22 (17 aastat tagasi)

nõus ei ole? Kas oleks mõttekas maja enne renoveerimist ära hinnata? Mure on suur! Terve elu sõltub sellest:(

Aleksandra 11.04.2008 10:27 (17 aastat tagasi)

Hetkel pole ta üldse huvitatud sellest majast. Ja kui ma lähen sinna elama, siis teeks ikka kogu maja korda, muidu ma ju sinna poolde majja üldse ei läheks. Kas notariaalselt et saa kirja panna seda, et temal poleks enam õigusi selle maja ja maa suhtes. Et kokkuleppel minuga võib ta seal käia ja teha mida tahab...aga ainult kokkuleppel!

dfg 11.04.2008 10:34 (17 aastat tagasi)

Te alles pärite maja. Testamenti saab ju muuta.

Aleksandra 11.04.2008 10:48 (17 aastat tagasi)

Saab muuta jah, aga ma eriti ei usu et muudetakse.

. 11.04.2008 10:49 (17 aastat tagasi)

Aleksandra, kui sind huvitab pärimisõigus ja sellega seonduvad küsimused, siis palun pöördu lähima notaribüroo poole. Eestis lahendavad pärimisasju notarid, seega on nemad ka kõige pädevamad sind pärimisõiguse alastes küsimustes nõustama, lisaks on neil võimalik sinuga vesteldes esitada täpsustavaid, täiendavaid küsimusi ning selle põhjal tegelik olukord välja selgitad. Notaribüroode kontaktid (asukohad, telefoninumbrid, lahtioleku ajad) leiad Notarite Koja koduelehlt www.notar.ee Notar või tema büroos pärimisasjadega tegelev notar selgitab sulle kõik. Konsulatsioon on tasuta. Enne kui plaanid kuhugile sisse kolida ja ennast peremehena tunda, soovitan sul ära oodata esmalt oma vanavanemate surm (oma elu ajal võivad nad ka testamenti muuta) ning pärimisasi notari juures nn ära vormistada (võibolla on kellelgi õigus sundosale, võibolla keegi soovib testamenti vaidlustada jne jne).

Aleksandra 11.04.2008 11:07 (17 aastat tagasi)

See miks mul selle otsusamisega nö kiire on, on selle pärast, et oleks vaja lähiajal suuremat elukohta perele. Olen mõtlenud kinnisvara soetamise peale juba pikka aega, aga kuna vanavanemate soov on, et keegi ka nende majja elama asuks ja nende vanad traditsioonid ja elukorralduse üle võtaks, olen valmis oma plaane muutma. Aga mis on see mainitud sundosa?

Zaabaz 11.04.2008 13:21 (17 aastat tagasi)

No sundosa see kui on peale testamendis mainitute veel alaealisi või töövõimetuid pärijaid, neid ei saa testamendiga nende osast ilma jätta. Aga sa ikka ei saa aru et juhul kui pärid pool maja siis POOLELE majale on sul ka õigus ja mitte rohkemale. Notariaalselt võib muidugi "mida iganes" kirja panna, ka seda et tema sealt testamendist välja jäetakse (ainult nii oleks sinu soovide täitumine võimalik)aga oma sugulsele ei ole sul õigus mingeid takistusi teha tema omandi käsutamisel. Aga jah, sa parem remondi korralikult maja ära ja siis mine sugulsega tülli ja siis võtab ta sinna asotsiaalidest üürnikud :)

nii lihtne ju 11.04.2008 20:10 (17 aastat tagasi)

see teine pärija saab ju loobuda oma osast sinu kasuks!

ja 11.04.2008 20:11 (17 aastat tagasi)

või lepit ekokku notaris pärandit vastu võttes, et sina tasud mingi aja jooksul teisle pärijale tema osa ära võtad kasvõi pangalaenu kui vaja ja maksad

mia 11.04.2008 20:46 (17 aastat tagasi)

Lased tädipojal loobuda pärandist, ostad tema osa välja pakkudes talle poole selle maja väärtusest või lasete jagada maja testamendiga osadeks (sulle alumine korrus ja talle ülemine vms)Kuna aga pärimist ei ole toimunud veel siis praegu selles oasa midagi teha ei saa. Kõik parendused mis sa võõrale asjale teed - olgu need siis remont või muud uuendused muutuvad selle osaks ja kui vanavanemad muudavad 1-2 a pärast näiteks oma otsust ja pärandavad vara hoopis kellelegi teisele kui teile siis oled sa põhim kõikgest ilma. Variant on lasta ka maja ära hinnata. Maja väärtus tõuseb parendusi tehes aga sina saad siis vähemalt oma remondi või mingi muu uuenduse raha tagasi. Muidugi ei saa sa kogu väärtuse tõusu vahet vaid ainult tehtud kulutused (hoia tsekid alles!), kuna maja väärtus võib tõusta ka aja jooksul. Kinlasti aga saad sa tagasi hiljem selle säilimiseks tehtud kulutused. Sinu tädipojal on kini testamenid jõustumise või selle muutmiseni õigus tulevikus pärijana sellele majale isegi kui see on sinu kodu.

mamm 11.04.2008 21:45 (17 aastat tagasi)

Äkki oleks mõistlik oma mure vanavanematele ära seletada - saan, aru, et nad hetkel veel elus? - ja lasta neil testament ümber teha?

Aleksandra 11.04.2008 22:07 (17 aastat tagasi)

Kõigepealt - ma tänan Teid kõiki. Sain oma mõtetele kinnitust - et nii ehkupeale ma tõesti sinna elama ja remontima ei lähe. Ma ei usu, et tädipoeg pärandist loobub, sundosaga probleeme ka ei ole (hetkel vähemalt mitte - kas töövõimetud pärijad peavad olema töövõimetud pärandi avanemise hetkel või on neil võimalus kuidagi tagantjärele pärida). Esimene asi millele rõhun on see, et vanavanemad siiski oma testamenti muudavad ja kui see on välistatud pakun tädipojale ülesostmise varjanti, milles ma pole sugugi kindel, et ta vastu võtab. Aga mine sa tea!

Aleksandra 11.04.2008 22:14 (17 aastat tagasi)

Ahjaa...tahtsin veel sellist asja küsida, et kui sinna majja on sisse kirjutatud mõned inimesed - nimelt esimese järgu pärijad seaduse järgi - ehk siis vanavanemate lapsed, poeg ja tütar (jubedad joodikud), kas maja tulevasel omanikul on õigus nad välja visata?

Aleksandra 11.04.2008 22:24 (17 aastat tagasi)

Oma murest räägin ma kindlasti neile ja peale seda on nad tegelikult fakti ees - kas jätta see asi mulle või lagunema! Nad osaliselt juba mõistsid mind, aga ülesid, et nad ju lihtsalt ei saa tütre pere täitsa välja jätta! Ja veel on tegelikult selline küsimus - vanaema päris sellesama maatüki koos vana majaga oma isalt. Tean et mõniaeg tagasi, kui kinnistusraamatusse mõlemat abikaasat veel ei kantud oli see kõik mu vanaema nimel. Ja nüüd ongi küsimus, et kui vanaisa ehitas kinnistule uue maja, aga maa oli enne vanaema oma, siis kas nad on mõlemad omanikud või ainult vanaema?

aaga 12.04.2008 07:30 (17 aastat tagasi)

aga sa võta vanavanemad kaasa aj mine nendega notari jurdeja rääkige seal oma mure ära. võimalus on ju ka sellline, et nad pärandavad maja sulle ja oanevad sull ekohustuse sellele teisele pärijale mingi summa maksta. vb se evariant oleks kõige õigem- sisi ei ole su tädipoeg ametlikult seda maja kunagi saanud ja ei ole ka ilma jäänud millestki. vara puhul, tegemist vanaema varaga, mida abielu jooksul on suurendatud. aga kui seeon vormistatud vanaema lahusvarana ja vanaisal mingit vara pole siis nii ongi.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.