isadusest

carolayn 8.07.2008 15:38 (16 aastat tagasi)

äkki keegi oskab nõu anda.. et kas isadusest saab loobuda? lapsel on sünnitunnistusel isanimi ja laps on selle mehe laps .. aga vanemad elavad lahus .. ja kui lapse isa otsustab et ta tahab oma õigustest sellele lapsele loobuda siis kas ta saab seda teha ??

n31 8.07.2008 15:47 (16 aastat tagasi)

Ei saa.

. 8.07.2008 15:53 (16 aastat tagasi)

Lapse bioloogiline vanem vabaneb seaduse silmis oma isa rollist vaid siis, kui mõni teine mees soovib tema last lapsendada, lapse bioloogiline isa annab selleks oma nõusoleku ning kohus langetab ka vastava otsuse. Lapsendamise otsuse jõustumisega tekkib isa-lapse suhe lapsendaja ja lapsendatu vahel. Lapse bioloogiline vanem vabaneb nt kohustusest elatist maksta, laps ei kuulu enam tema seadusjärgsete pärijate ringi, lapse bioloogiline isa kaotab ka oma vanema õigused (õiguse osaleda lapse elus ja kasvatamises, õiguse käsutada lapse eest lapse vara, õiguse nõuda tulevikus oma lapselt elatist). Fakti vastu aga, et isik x on isiku y isa, st geenide, DNA, pärilikkuse ja muu säärase vastu ei aita aga ei ussi ega püssirohi.

kessukas 8.07.2008 20:12 (16 aastat tagasi)

aga kui ema on nõus üksi last kasvatama, kuna lapse bioloogiline isa ei maksa lihtsalt alimente, kas ikka mitte kuidagi pole võimalik loobuda lapse isanimest ja ühtlasi vanemlikest õigustest

. 9.07.2008 07:25 (16 aastat tagasi)

Isadusest ei saa kuidagi loobuda, isaduse fakti ei saa sa ka kuidagi olematuks teha, ka mitte kõige parema tahtmise juures. Sama hästi võiks küsida, et kas kuidagi ei saaks loobuda sellest, et homme algab uus päev. Küll aga võid esitada kohtusse hagi ning nõuda, et isalt võetakse ära vanema õigused, kuivõrd ta ei osale lapse kasvatamises (selleks on alus siis kui isa ei maksa elatist ega tunne ka mingil moel huvi oma lapse käekäigu vastu - ainult elatise mitte maksmist ei loeta piisavaks aluseks). Ainuke asi, mis sa sellega saavutad on see, et isal puudub pärast seda õigus sekkuda lapse ellu (nõuda näiteks ühtäkki lapsega kohtumist), käsutada lapsele kuuluvat vara - kui aga isa niigi lapse vastu huvi ei tunne, siis mida sa selle vanema õiguste äravõtmisega saavutad? Tõsi ta on, et kohtuotsusega, kus on tuvastatud, et isalt võeti vanema õigused ära, kuna ta ei osalenud lapse kasvatamises ega maksnud ka elatist, on tulevikus lapsel kerge keelduda näiteks täitmast isa nõuet teda ülal pidada. Kuid sama hästi on keeldumise aluseks ka kohtuotus, millega isalt nõuti välja elatis ning kohtutäituri kiri, milles ta teatab, et ei suuda kohtuotsust täita, kuna tollel isal puudub vara, millele sissenõuet pöörata.

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.