pärandus

mikk 3.10.2008 09:56 (16 aastat tagasi)

On maja omanik vanainimene, pärandust ei tee, tal on tütar ja poeg. Vanainimene sureb ära, pärivad tütar ja poeg, poeg loobub, sest tal on jamad kaelas pankrotihaldurid ja teatud organid nõuavad tema käest võlgu tagasi. Mingi aja pärast võlausaldajad saavad teada, et ta loobus, ja nõuavad tehingu tagasipööramist, kuan ta ei oleks tohtinud loobuda. Kas see on võimalik, on selle kohta olemas ka kohtupraktika.

. 3.10.2008 10:26 (16 aastat tagasi)

Jah on küll. Pankrotiseadusest tulenevalt on pankrotimenetluse käigus võimalik tagasi võita tehinguid, mida võlgnik on teinud viie aasta jooksul enne pankrotimenetluse algatamist. Loe selles osa pankrotiseadust. Küllaga on kohtuotsuseid selle kohta, et on tagasivõidetud klassikalisi võõrandamistehinguid (kinnistute müügid, kinked). Pärandi loobumise kohta ma tagasivõitmise kohuotsusest kuulnud ei ole, mis aga ei tähendaks, et sellist otsust ei võiks olemas olla. Kui asi sind huvitab, siis mine otsi nt Riigikohtu kodulehelt või kohtulahendite registrist - kõik netis olemas ja kättesaadavad.

robi 3.10.2008 16:37 (16 aastat tagasi)

No see jah puudutab küll olemasoleva vara kinkimist,loobumist või müümist!Ja ka ainult siis kui kuulutatakse välja pankrott!Et siis peaks eraisiku pankroti välja kuulutama.Aga seda vara mida sul pole olnudki veel, seda küll ei saa!

q 4.10.2008 15:20 (16 aastat tagasi)

milline seadus kohustab inimest pärandit vastu võtma? Inimesel on täielik õigus loobuda pärimast. Ja seega ei ole see vara tõepoolest ju kunagi olnudki tema oma. Ei ole loogiline, et kedagi saaks sundida pärima, selleks et võlausaldajatel oleks võimalik päritavat vara endale saada.

. 4.10.2008 18:16 (16 aastat tagasi)

Jah, inimesel on õigus pärandist loobuda - selline õigus tuleneb pärimisseadusest. Samomoodi on inimesel õigus vabalt oma vara käsutada - näiteks müüa või kinkida (selline õigus tuleeneb näiteks tsiviilseadustiku üldosa seadusest, võlaõigusseadusest, asjaõigusseadusest). Kuid igal õigusel on ka piirangud. Nii ütleb pankrotiseadus, et inimese pankroti korral on pankrotihaldur õigus algatada vastav menetlus ning võita tagasi tehingud, mida see inimene on teinud viimase 5 aasta jooksul pankroti väljakuulutamises. Tagasi võidetakse tehingud, mis kahjustasid võlgniku varalist seisu - kui inimene kinkis ära temale kuuluva vara, või võõrandas temale kuuluva vara alla tavapärase turuhinna või loobus pärandist, siis ta ju sellega kahjustas oma varandusliku seisu ning sellega seoses kahjustas ta ka oma võlausaldajate huve. Pärandist loobumine on samuti tehing, seega võidakse tagasi nõuda ka pärandist loobumine.

q 4.10.2008 20:12 (16 aastat tagasi)

Pärandist loobumine ei kahjusta inimese varanduslikku seisu, kuna see vara ei ole kuulunud talle. Pärimine oleks võinud tema varandusliku seisu parandada, aga pärandist loobumine lihtsalt jätab inimese varandusliku seisu endiseks. Oma vara käsutamine ja pärimine on siiski kaks erinevat asja. Pärandatav vara saab inimese omaks ikka alles peale pärandi vastu võtmist.

? 5.10.2008 17:56 (16 aastat tagasi)

Loomulikult võib pärimisest loobumine kahjustada inimese varandusliku seisu! Kui sul on võimalus pärida näiteks pärandvara väärtuses 1 000 000 krooni ja sa sellest lihtsalt loobud, siis see tehing (pärandist loobumine) kahjustab sinu võlausaldjate huve.

q 5.10.2008 19:59 (16 aastat tagasi)

kuidas siis pärandusest loobumine inimese varanduslikku seisu halvendab? Kui sul on võimalus pärida miljon,ja sa sellest loobud, siis oled ju ikka ilma miljonita, nagu enne pärandist loobumist. Halvemaks sinu varanduslik seis sellest ju ei muutunud. (oli enne 500 ja on ka pärast loobumist 500, näiteks). Kui pärija võtab pärandi vastu, siis on see tõesti tema vara, ja siis selle kinkimine, müümine jne. võib tõesti kahjustada tema varanduslikku seisu.

? 6.10.2008 08:41 (16 aastat tagasi)

inimese varalist seisu ei kahjusta üksnes tehingud, millega ta oma olemasolevat raha laiali jagab, vaid ka tehingud, millega ta varast, millele tal on õigus, loobub. On siis selleks pärandist loobumine, enda jaoks kahjuliku kompromisslepingu sõlmimine vms. Võlgnikud üritavad olla kavalad, ning teha enda poolt kõik, et võlausaldajad jääksid oma rahast ilma ning et neile kuuluv vara saaks kõrvale kanditud - selleks kingitakse ära oma vara, sõlmitatakse abikaasade ühisvara jagamise lepinguid ja abieluvaralepinguid selliselt, et kõik oleks nn naise nimele, ei võeta vastu pärandeid (kas siis seeläbi, et pärandit ei võeta vastu, või sellest loobutakse), töötatakse mustalt jne jne jne. Võlausaldajte kaitseks ongi pankrotiseadus näinud ette, et võlgniku pankroti korral tuleb mängu pankrotihaldur, kes otsustab edasised võlgniku varalised küsimused, on selles osas võlgniku esindajaks ning et pankrotihalduril on õigus oma ära nägemise järgi hakata tagasi võitma võlgniku poolt tehtud tehinguid. Olen oma töös näinud piisavalt olukordi, kus võidetakse tagasi ühisvaralepinguid, või abieluvaralepinguid. Rääkimata siis kinkelepingutest. Olen näinud olukordi, kus pankrtotihaldur on võlgniku esindajana esitanud saamatajäänud töötasu nõuded (tööandjaks oli juhtumisi võlgniku elukaaslase isa, võlgnik ise loomulikult eelnevalt ei teinud, rääkis vaid võlausaldjatele, et näed, jama lugu, pole ammu palka saanud), pankrotihaldurid on käinud võlgniku esindajana pärandeid vastu võtmas.

ivar 6.10.2008 21:45 (16 aastat tagasi)

viimasele,ei ole nii nagu kirjutad!pärandist loobumine ei ole tehing!Sest aega pärida on 10 a ja selle aja sees ei pea tegema loobumist ega ka vastu võtmist!kui keegi pärijatest võtab tunnistuse välja enne 10a muidugi siis notar teatab teistele või Ametlikes teadaannetes,aga mis puudutab siis see pärandist loobujat kui ei tahtnud vara vastu võtta siis pole ka vahet kes selle saab ja las siis võlanõudjad saavad omale,ei näe probleemi,pole olnud vara ja tule ka!

ivar 6.10.2008 21:53 (16 aastat tagasi)

et siis jäi kirjutamata see,et enne tuleb välja kuulutada pankrott,et mingeid tehinguid tühistada.maksa siis natukese haaval sedaa võlga ja kui pankrotti ei kuulutata välja siis ei saa ka sinu loobumist tühistada.ootad mõned aastad siis ära kus enam ei saa tühistada.tasub pingutada kui vara ikka on midagi väärt!

? 7.10.2008 07:30 (16 aastat tagasi)

Pärandist loobumine on kohe kindlasti tehing. Ivar võiks lugeda tsiviilseadustiku üldosaseaduse 4. osa. Pärandi vastu võta või sellest loobuda võib loomulikult kuni 10 aasta jooksul kehtiva seaduse kohaselt. Ma ju ei väidagi teisiti!? Mis see siia puutub? Teemaalgataja esitas konkreetse küsimuse - kui pärima õigustatud isik on pärandist loobunud, kas siis hiljem saab pankrotihaldur seda tehingut tagasi pöörata? Loe ikka küsimust ka, enne kui sõna võtma hakkad!

ivar 7.10.2008 09:18 (16 aastat tagasi)

minuarust see on avalik foorum ja sõna võtta võin siin niipalju kui tahan,iseasi kas siit üldse oma küsimustele vastuseid saab on kaheldav ja see 10 a puutub asjasse küll!mina ndsin idee kuidas saaks vara päästa sest tundub,et sina ei saanud küsimusele pihta!asi pole mitte selles,et kuidas loobuda varast õe kasuks vaid kuidas saaks vara omale nii,et ei peaks võlgu tasuma!

ivar 7.10.2008 09:21 (16 aastat tagasi)

asi selles ongi,et kui teeb loobumise aga kui ei tee siis 10a on õigus seda teha!kui pole vastuvõtmist ega loobumist teinud siis pole tehingut ka!ja 10a on väga pikk aeg,selle aja sees võib kuratteab mida juhtuda!

? 7.10.2008 09:54 (16 aastat tagasi)

ivar sa ikka oled kursis sellega, mis juhtub pärimisseadusega 1. jaanuarist 2009, ehk siis veidi vähem kui 3 kuu pärast? Tundub, et ei ole...

ivar 7.10.2008 12:39 (16 aastat tagasi)

võin ka kursis olla aga pole siiani seadust eestis mida oleks võimalik väänata enda kasuks!kõik sõltub inimesest,kes musta valgeks räägib!

Selle teema kommentaarium on suletud. Loo foorumisse uus teema, kui soovid arutelu jätkata.